Нітрати – Елементи VA групи
ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали
9.4. Елементи VA групи
9.4.7. Нітрати
Солі нітратної кислоти називають нітратами. Нітрати – це тверді кристалічні речовини йонної будови. Усі нітрати добре розчинні у воді. При випарюванні їхніх розчинів здебільшого утворюються кристалогідрати: хром(ІІІ) нітрат нонагідрат Cr(NO3)3 · 9Н2O, купрум(ІІ) нітрат тригідрат Cu(NO3)2 · 3Н2O.
Усі нітрати токсичні. Як сильні електроліти вони дисоціюють
Хімічні властивості нітратів
1. Нітрати виявляють усі характерні властивості солей. Вступають у реакції обміну з лугами, іншими солями, деякими кислотами:
2. Нітрати розкладаються при нагріванні. Продукти реакцій залежать від активності металу, тобто його розміщення у витискувальному ряду металів. Відомі три варіанти реакцій, які узагальнено в схемі:
Амоній нітрат (як і амоній нітрит) розкладається по-іншому:
3. Нітрати – сильні окисники. У розплавленій селітрі вугільні жаринки спалахують, а сірка згоряє:
4. Якщо нітрат утворений катіоном слабкої основи й аніоном сильної кислоти, то у розчині він поступово піддається гідролізу:
Якісна реакція на нітрат-іон NO3-: сіль нагрівають з концентрованою сульфатною кислотою і міддю. Спостерігається виділення бурого газу NO2:
Застосування нітратів
Нітрати (селітри) використовують у сільському господарстві як мінеральні добрива.
Нітрати Калію, Натрію й амонію застосовують у виробництві вибухових речовин (зокрема й чорного пороху), а нітрати Барію, Літію та Стронцію – у піротехніці.
Натрій нітрат (а також натрій нітрит) використовують як консерванти для збільшення терміну зберігання м’ясних виробів і надання їм червоного (“м’ясного”) кольору. Слід пам’ятати, що їхнє вживання (≥ 5 мг/кг на добу)1 є небезпечним для здоров’я людини, оскільки в крові людини вони перетворюються на надзвичайно токсичні нітрити, які утворюють з гемоглобіном стійку сполуку – метгемоглобін.
Аргентум нітрат (ляпіс) AgNO3 використовують у медицині для дезінфекції дрібних ран (сплав аргентум нітрату і калій нітрату KNO3 в масовому співвідношенні 1 : 2 у вигляді т. зв. ляпісного олівця) і у виробництві дзеркал.
________________________________________________________________
1 Нітрати потрапляють в організм людини не лише з м’ясними продуктами, але й у значній кількості з овочами, ягодами, особливо такими, що продаються не в сезон (“перші” кавуни, білокачанна капуста, кабачки, огірки, зелена цибуля тощо).