ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ

УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ

Тема 7. ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ

ПРИГАДАЙМО. Що таке опис?

598

І. Прочитайте опис світлиці. Уявіть, що ви потрапили до неї. Назвіть речі, які ви там побачили. Де вони знаходяться?

Павло оглядав світлицю, примічав у ній зміни й обнови. Стіл і ясенові лави стояли на своїх місцях. Тільки не було підлоги й жердки для одягу. Там стояло двоспальне ліжко, заслане ковдрою, з горою подушок. На блискучих кулях ліжка було понав’язувано

великі рожеві банти. Уздовж стіни, наче продовження ліжка, стояв широкий тапчан, накритий стареньким килимком. Біля нього, під стіною, яка виходила з печі, примостився столик, на якому була ручна швейна машина. По другий бік дверей, де колись стояла висока материна скриня, полискував жовтою дубовою фарбою дзеркальний гардероб, біля нього, під вікном, – етажерка з книгами, менший стіл із дзеркалом… (За В. Кучером).

II. Назвіть дієслова, які вказують на наявність предметів у приміщенні. Як ви думаєте, чому автор у тексті пише, що столик саме “примостився під стіною”?

III. Поміркуйте, чи можна за цим

описом світлиці щось дізнатися про тих, хто в ній мешкає. Як господар (господиня) ставиться до своїх речей? Чим захоплюється?

IV. Визначте вид зв’язку речень у тексті (послідовний, паралельний).

Інтер’єр

Опис внутрішнього вигляду приміщення називають інтер’єром (фр. inbericur – внутрішній).

Особливості опису

Опис приміщення умовно відповідає на такі питання:

– де знаходиться? що знаходиться?

* яким воно є?

Складовими частинами опису приміщення є опис окремих предметів і місця їх розташування. Описуються, наприклад, стіни, підлога, вікна, меблі, речі (картина, ваза) тощо. Одночасно звертається увага на ознаки предметів: колір, розмір, форма.

Структура речень

У реченнях опису приміщення “відомим” є вказівки на місце (ліворуч, праворуч, посередині, у кутку, біля вікна тощо), а “новим” – назви наявних у приміщенні предметів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Інтер’єр може розкривати характер господаря приміщення, його вподобання, естетичні смаки тощо.

599

І. Прочитайте текст. Визначте його тему й стиль мовлення. Які типи мовлення поєднано в тексті?

БУДИНОК У ЛІСІ

Погода почала псуватися. Низькі чорні хмари повзли подорожнім назустріч. Ударила сіра холодна злива. Жодної пташки не траплялося в дорозі стомленим мандрівникам. Це було поганою прикметою. Пташки ховаються перед затяжним нічним дощем.

Можна було б завернути до котроїсь із хат, але вони більше не траплялись. Юнак щільніше загорнувся в плащ та наказав візнику, щоб їхав швидше. Віз виїхав на лісову дорогу, яка невдовзі привела до ганку якогось великого будинку…

У відповідь на грюкання двері відчинились. На порозі стояла невеличка бабуся з рогачем у руках.

Подорожні увійшли в передпокій. Струмені води збігали зі змоклого одягу на підлогу. Бабуся тільки головою похитала.

Види описів

Пейзаж

Портре́т

Інтер’є́р

Вона показала йти за нею й відчинила двері. Юнак тихо зойкнув від подиву й захоплення.

Перед мандрівниками була велика вітальня. Стіни були неосяжно високими. Невеликі видовжені вікна були розташовані майже під стелею.

Важкі меблі біля стіни рипіли навіть у відповідь на кроки. У величезному каміні палали дрова, заливаючи вітальню тьмяним, миготливим світлом. Біля каміна стояв невеличкий столик і два крісла.

Королівським жестом бабуся вказала подорожнім на них і вийшла. Ті сіли й почали роздивлятися портрети, які поблискували на стінах (За В. Короткевичем).

II. Знайдіть у тексті опис приміщення. Назвіть предмети вітальні, на яких автор зосереджує увагу читача, місце їх розташування та ознаки кожного з них. Як ви думаєте, чому портрети на стіні “поблискували”? Доведіть, що цей опис є художнім, а не науковим.

ІІІ. Користуючись словником, поясніть лексичне значення виділених слів. Доберіть синоніми до слів грюкати, подив, мандрівник.

IV. Колективно складіть складний план тексту. Прочитайте текст удруге і докладно перекажіть за цим планом (усно).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

У докладному переказі почуте або прочитане передаємо повно, наближено до тексту.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ