ОРГАНИ ТВАРИН
Природні та штучні системи в середовищі життя людини
Тема 1. Організм як жива система
§ 2. ОРГАНИ ТВАРИН
Світ тварин також дуже різноманітний. Тваринами є черви, молюски, павуки, змії, ящірки, комахи, риби, жаби, птахи, а також ссавці – тварини, які вигодовують потомство молоком (мал. 16). Організм тварини теж складається з органів. Певну функцію в ньому виконує не один, а кілька органів. Тому вчені об’єднали органи тварин, які виконують одну функцію, у групи органів. Наприклад, органи травлення, дихання, виділення, руху, розмноження,
Мал. 16. Різноманітний світ тварин: 1 – дощовий черв’як; 2 – комаха; 3 – павук; 4 – птах; 5 – ящірка; 6 – молюск; 7 – риба; 8 – ссавці
Органи травлення, дихання та виділення
До органів травлення належать: рот, глотка, стравохід, шлунок, кишечник (мал. 17). Завдяки їм речовини, які надходять в організм із їжею, перетравлюються. Зокрема, великі молекули речовин їжі розщеплюються на дрібніші. Тільки після цього організм може використати їх на побудову свого тіла та отримати енергію. Завдяки узгодженій дії зазначених органів їх ще називають травною системою.
Мал. 17. Органи травлення: 1 – рот; 2 – глотка; 3 – стравохід; 4 – шлунок; 5 – кишечник
Тварини опанували різні середовища життя. Це позначилося не тільки на їхньому зовнішньому вигляді, а й на органах дихання. Так називають органи, які забезпечують надходження в організм кисню і видалення з нього вуглекислого газу (мал. 18).
Мал. 18. Органи дихання: 1 – зябра; 2 – трахеї; 3 – легені
Мешканці водного середовища дихають зябрами (мал. 18, 1) або через шкіру. Зябра складаються з тоненьких зябрових пелюсток, захищених зовні зябровою кришкою.
Газообмін у комах відбувається у трахеях (мал. 18, 2). Це тоненькі повітроносні трубочки, що пронизують черевце тварини і відкриваються назовні отворами – дихальцями. У більшості наземних тварин (птахи, ссавці) органами дихання є легені
(мал. 18,3). Вони складаються із численних розгалужених трубочок, що закінчуються повітряними пухирцями.
Органи виділення призначені для позбавлення організму тварини від зайвих, непотрібних йому речовин. Якщо ці речовини не вивести з організму, може статися його отруєння. Так, головним органом виділення у риб, птахів, ссавців є нирки. Вони наче фільтри пропускають кров, видаляючи з неї надлишок води з розчиненими в ній непотрібними організму речовинами. Все це у вигляді сечі виводиться з організму. Тверді неперетравлені в шлунку й кишечнику цих тварин рештки їжі видаляються назовні через спеціальний отвір.
Органи чуттів та руху
Органи чуттів необхідні тваринам, аби орієнтуватись у навколишньому середовищі, вчасно отримувати інформацію про зміни, що в ньому сталися. До органів чуттів належать органи зору, нюху, слуху та дотику (мал. 19), а також смаку і рівноваги.
Пристосування організмів до умов існування позначилося на будові органів чуттів. Про їхню різноманітність свідчать хоча б такі приклади. У крота маленькі незрячі очі, зате дуже чутливі вуха й ніс (мал. 19, 1). Сова добре бачить у нічній темряві (мал. 19, 2). Орел, перебуваючи високо в небі, помічає на землі найдрібнішу здобич.
Є тварини з добре розвиненим нюхом. Вони відчувають запахи набагато краще, ніж людина. Ця їхня здатність стає у пригоді людям. Так, митникам і прикордонникам допомагають спеціально навчені собаки.
Мал. 19. Різноманітність органів чуттів у тварин
Довгі тонкі волосини – вуса – на морді кішки є органом дотику (мал. 19, 3). Вони дають їй змогу уникати зіткнення з предметами в темряві. Функцію органів дотику у риб виконує бічна лінія. Якщо ви спостерігали за рибами в акваріумі, то бачили, як вони точно і граціозно плавають між водоростями, оминають камінці і не наштовхуються на підводні предмети. Органи дотику комах – це антени, розміщені на голові (мал. 19, 4).
Хобот у слона є водночас органом нюху і дотику (мал. 19, 5). У змій погано розвинений слух, але вони добре відчувають тепло тварини навіть на відстані. Чудовий слух у кажанів (мал. 19, 6).
Злагоджену роботу органів тіла і поведінку тварини забезпечує так звана нервова система. У риб, жаб, змій, птахів і ссавців вона складається з головного мозку, спинного мозку і численних нервів.
Наприклад, шукати здобич лисиці допомагають органи слуху, нюху, зору. Лисиця чує шурхіт миші у траві, відчуває її запах, а потім бачить і саму тварину. Інформація про це від вух, носа, очей по нервах надходить до головного, а потім до спинного мозку. Подальша робота нервової системи спричиняє таку поведінку лисиці: вона тихо підкрадається, робить високий стрибок і стрімко нападає на мишу.
Більшість тварин активно рухається. їхній рух пов’язаний насамперед із пошуком їжі. У різних тварин сформувалися різні органи руху. У риб – це плавці, у птахів, багатьох комах, кажанів – крила, у тюленя – ласти, у коней, собак – дві пари (передні та задні) кінцівок (мал. 20).
Мал. 20. Органи руху тварин: 1 – крила у птахів (а) і кажанів (б), 2 – плавці у риб; 3-4 – кінцівки у собаки і коня; 5 – ласти у тюленя
У переважної більшості тварин є особини чоловічої та жіночої статі (наприклад, качур і качка, півень і курка, лев і левиця) (мал. 21). їх називають самцями і самками. Серед наведених прикладів за зовнішнім виглядом нескладно розпізнати самця і самку. А от кіт чи кішка, кінь чи кобила перед вами – одразу й не відрізниш. Та головна відмінність самця і самки тварин полягає не в зовнішньому вигляді, а в тому, що вони мають різні органи розмноження, або статеві органи. У самців до статевих органів належать сім’яники, у самок – яєчники. У сім’яниках розвиваються чоловічі статеві клітини – сперматозоїди, а в яєчниках – жіночі статеві клітини – яйцеклітини.
Мал. 21. Лев і левиця (1), качур і качка (2)
Підсумки
О Тварини мають органи травлення, дихання, виділення, органи чуттів, руху та розмноження. Ці органи виконують властиві їм функції.
О Пристосування організмів до умов існування зумовили відмінності між органами, що виконують одну й ту саму функцію,
О Усі органи в організмі взаємопов’язані і діють злагоджено завдяки нервовій системі.
Сторінка природодослідника
Виконайте завдання. Ознайомтесь із органами тварин. Для цього вам знадобляться тварини – домашні улюбленці
Або мешканці живого куточка, колекції та опудала тварин, вологі препарати, малюнки.
Дія 1. Розгляньте доступні для огляду органи кількох різних тварин. Результати спостережень запишіть у таблицю.
Тварина | Назва органа, його зовнішній вигляд | Функція органа |
Дія 2. За можливості проведіть спостереження за органами руху та поведінкою тварин у відповідь на інформацію, одержану за допомогою органів зору, нюху, слуху. У кожному з випадків спробуйте пояснити поведінку тварин.
Сторінка ерудита
У рослинному організмі поживні речовини транспортує вода. В організмі багатьох тварин (ссавці, птахи, риби) і людини поживні речовини розносить по тілу кров. Це особлива рідка тканина, що містить клітини, які транспортують кисень, вуглекислий газ, а також поживні речовини. Її рух забезпечують органи кровообігу. До них належать серце і судини – вени, артерії, капіляри (мал. 22).
Мал. 22. Органи кровообігу собаки: 1 – серце; 2 – вени; З – артерії; 4 – капіляри
У кров поживні речовини потрапляють із кишечника, проникаючи крізь його стінки. Малесенькі капіляри підходять до кожної клітини тіла тварини, доправляючи до неї поживні речовини та кисень і забираючи відпрацьовані непотрібні речовини.
1. Назвіть системи органів тваринного організму. 2. Які органи утворюють систему травлення? 3. Наведіть приклади органів дихання у різних тварин. 4. Яку функцію в організмі тварин виконують нирки? 5. Яке значення органів чуттів? Відповідь підтвердіть прикладами. 6*. Варто в акваріум насипати корм, і риби попрямують до нього. Яка роль у цьому органів чуттів і нервової системи?