ОРИГАМІ. ВИГОТОВЛЕННЯ ВИРОБІВ ТЕХНІКОЮ ОРИГАМІ. “ПТАШИНА РОДИНА”
Мета: продовжити вивчення основ техніки оригамі, закріпити вміння учнів складати папір та створювати композиції; вдосконалювати навички роботи з папером, дрібну моторику рук; виховувати позитивні емоції і почуття у процесі пізнавальної діяльності.
Обладнання: кольоровий папір (бажано кольоровий з обох сторін); ножиці; простий олівець; клей; фломастери; зразки композицій; мультимедійна дошка.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
II. СПРИЙМАННЯ
1. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні на уроці ми згадаємо, що таке оригамі, та будемо працювати, використовуючи цю техніку. Згадаємо про основні прийоми складання паперу та створимо “Пташину родину”.
2. Робота над загадками
– Хто співає на паркані
У червоному жупані й чобітку:
“Ку-ку-рі-ку”? (Півень)
– Кругом бочки
Бігають клубочки.
(Квочка з курчатами)
– Чи здогадалися ви, яку родину ми будемо виготовляти сьогодні на уроці?
3. Розповідь учителя
– Слово оригамі – японського походження, і складається з двох слів:
Це засіб створення і конструювання з паперового квадрата, круга, прямокутника різноманітних виробів, іграшок і аплікацій.
Мультимедійна презентація
– Для складання оригамі використовуються малюнки та схеми.
Пропоную згадати умовні позначення, що використовуються на цих схемах.
Робота за підручником (с. 46)
УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ У ТЕХНІЦІ ОРИГАМІ
Центральна лінія
Центр
Знак єднання(складання)
Триматися пальцями за вказане місце
Розріз, надріз
Надрізати, відрізати
Лінія згину
Увігнути і натиснути
Зігнути на себе
Перевернути на інший бік
Загинати зверху (на роботу)
Загинати вниз (під роботу)
Місто з’єднання
1, 2, 3, 4, 5
Нумерація з’єднання
Вказівник напрямку
Розкрити
Повернути
Зігнути і розігнути
Зігнути складкою
4. Цікаво знати!
Історія виникнення оригамі нерозривно пов’язана з появою в Японії паперу. Незважаючи на сувору заборону вивезення технології виготовлення паперу із Китаю, де він був винайдений, у VI ст. кочовий буддійський монах Дан-Хо, про якого сучасники говорили, що він має робити “папір і туш”, дістався Японії і передав таємницю виготовлення паперу. Як стверджують “Японські хроніки”, це відбулося у 610 р. нашого століття.
Оригамі в Японії бере свій початок від періоду Хейан (ІХ-ХІ ст.). У той час папір, виготовлений вручну, був дорогим і дуже цінним матеріалом, використовували його лише в особливих випадках. Але, незважаючи на те, що папір був винайдений у Китаї, а не в Японії, саме остання і стала батьківщиною мистецтва складання з паперу – оригамі.
Вироби зі складеного паперу слугували переважно предметами релігійного культу, наприклад, коробочки санбо, що до них укладали шматочки риби й овочів, підносилися як жертвоприношення у храмах.
У періоди Камакура (ХІІІ-XIV ст.) і Муроматі (XIV-XVI ст.) оригамі вийшло за межі храмів. Аристократи, монахи, представлені при дворі, і придворні імператорського двору мали вміти складати оригамі.
Так, записки складалися у вигляді метеликів, журавлів, квітів тощо. Вони були символом дружби або доброго побажання. Уміння складати фігурки ори – гамі стало ознакою доброї освіти і вишуканих манер. Поступово оригамі з церемоніального мистецтва перетворилося на цікаве дозвілля.
А в XVII ст. були винайдені традиційні нині фігурки (тварини, риби). Тоді ж стародавній символ – журавель – перетворився на одну з найвідоміших фігурок оригамі. Паперовий журавлик став побажанням щастя і довголіття, своєрідним символом Країни сонця, що сходить.
У другій половині XI ст. і європейці також ознайомилися з класичними фігурками оригамі, хоча деякі із них, виконані в техніці оригамі, були винайдені незалежно від японців у Іспанії.
Справжня революція в оригамі належить до періоду закінчення Другої світової війни. Цьому, безумовно, сприяв усесвітньо відомий майстер оригамі – Акіра Йошизава, що відіграв у історії оригамі провідну роль. Він не лише винайшов сотні нових фігур, не лише довів, що мистецтво оригамі може бути авторським, а й посприяв найширшому розповсюдженню оригамі, створив систему нескладних умовних знаків.
Фізкультхвилинка
Станемо дружно на зарядку,
Всі шикуйтесь по порядку.
Руки вгору, руки вниз,
У землі ми огреблись.
Круть наліво, круть направо,
Роблять дітки різні вправи,
Біг на місці починайте,
Біль і слабкість проганяйте.
Вчитель їм дає урок,
Роблять дружно крок до кроку,
Ручки ставлять по порядку,
Люблять дітоньки зарядку.
Вчитель вправам тим радіє,
Вчити діточок він вміє.
5. Демонстрування та аналіз
1) Інструктаж учителя.
Робота за підручником (с. 48-49)
– Оберіть один зі способів складання оригамі квочки та півника.
– Складіть оригамі за допомогою схем.
– З готових форм створіть композицію на площині.
2) Повторення правил безпеки під час роботи.
ІІІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ
– Подивіться на нашу виставку.
– Ви дуже постаралися!
– Чия робота вам сподобалася найбільше? Чому?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам урок?
– Про що нове ви дізналися на уроці?
– Чого навчилися?