ОСІННІ КОЛЬОРИ
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 1. МОВА ГРАФІКИ ТА ЖИВОПИСУ
Урок № 7. ОСІННІ КОЛЬОРИ
Мета:
– актуалізувати знання учнів з основ кольорознавства (основні, похідні, теплі, холодні кольори); визначити кольори, які можна назвати “осінніми”;
– розвивати спостережливість, зацікавленість звичайними предметами, що їх оточують, уміння бачити красу навколишніх предметів; формувати естетичні почуття, смак.
– активізувати ініціативу учнів, виховувати охайність під час роботи.
Оснащення
– Матеріали
– Зоровий ряд: репродукції картин (Ю. Клевер “Осінній пейзаж”, Й. Бокшай “Село Ясиня”, І. Грабар “Іній”).
– Літературний ряд: А. М’ястківським “Осінь”.
Тип уроку: комбінований урок.
Словник термінів
Холодні кольори – кольори, які викликають у глядача відчуття холоду (синій, блакитний, фіолетовий та їх відтінки).
Теплі кольори – кольори, які викликають у глядача відчуття тепла (жовтий, оранжевий (жовтогарячий), червоний та їх відтінки).
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання.
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Про що йшла мова на попередньому уроці?
– Що ми називаємо основним засобом живопису?
– Які кольори оточують нас восени?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель (декламує вірш А. М’ястківського)
ОСІНЬ
Ось я за сосною,
Ось і листя в’яне…
Осінь я… За мною
Йдуть густі тумани.
Осінь я. Осоння
Листям засипаю.
Осінь… Трави сонні
Долу нагинаю.
Ранками імлиста,
Вдень – як позолота.
Обриваю листя –
Це моя робота.
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Сьогодні ми згадаємо все, що знаємо про колір з 1-го класу, і дізнаємось ще більше про цей чарівний засіб живопису.
У 1-му класі ми вже з вами говорили про найголовніші кольори, про кольори, які неможливо отримати шляхом змішування інших кольорів. Назвіть ці кольори. Так, це жовтий, синій та червоний кольори. А як вони разом називаються? Правильно, основні (запис до словничків).
Пригадаймо, які кольори ми отримаємо, якщо змішаємо основні.
Якщо червоний колір з жовтим подружиться, який колір ми отримаємо? Правильно, жовтогарячий (оранжевий, помаранчевий). А якщо ми спробуємо змішати жовтий та синій колір? Правильно, ми отримаємо зелений колір. А який колір у нас вийде, якщо на палітрі змішаємо червоний та синій кольори? Так, ми отримаємо фіолетовий колір. А як ми можемо назвати жовтогарячий, зелений та фіолетовий кольори разом? Це які кольори? Правильно, похідні або складені кольори (ми складали два кольори та отримували третій). Ми це також запишемо (запис до словничків).
Які ви молодці! Скільки ви вже знаєте про кольори! Але ж це не всі знання, які у нас є. Пригадаймо, які відчуття можуть викликати у нас кольори.
Які відчуття виникають у вас, коли ви дивитеся на роботу Ігоря Емануїловича Грабаря “Іній”? Відчуття холоду? Які кольори він використав для того, щоб передати зимовий холод? Правильно, білий, синій, блакитний, фіолетовий. І ці кольори ми називаємо холодними (запис до словничків).
А ось зовсім інша робота Йосипа Йосиповича Бокшая “Село Ясиня”. Коли ми дивимось на цю роботу, які відчуття вона у нас викликає? Так, відчуття тепла. Це тому, що Йосип Бокшай використав для своєї роботи переважно теплі кольори. Пригадаймо, які кольори ми визначаємо як теплі (запис до словничків).
Тепер, коли ми пригадали так багато про кольори, подивимося у вікно. Яка зараз триває пора року? Осінь. А які кольори переважають восени – холодні чи теплі? Правильно, теплі. Перед тим як виконати завдання нашого уроку, проведімо веселу фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька. (Роблять присідання.)
Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору.)
Вітер дерева колише-гойдає. (Обертаються навколо себе.)
То праворуч, то ліворуч нахиляє, (Нахиляються праворуч, ліворуч.)
То вгору, то назад, (Тягнуться вгору.)
То вниз нагинає. (Нахиляються вперед.)
Птахи летять-відлітають. (Махають руками-“крилами”.)
А учні тихенько за парти сідають. (Сідають за парти.)
5. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Учитель. Погойдав вітер дерева – і полетіли з дерев осінні листочки. Яких кольорів листочки восени? Сьогодні ми намалюємо букет осінніх листочків, який зігріє нас своїми теплими кольорами. Зобразіть букет осінніх листочків, використовуючи теплу колірну гаму.
Зображення букету осінніх листочків у теплій колірній гамі гуашевими фарбами
6. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Які кольори ми сьогодні пригадали?
¦ Які кольори ми називаємо основними? Чому?
¦ Які кольори ми можемо отримати, змішуючи основні?
¦ Які кольори переважають восени? А взимку?
7. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести гуаш, альбоми, пензлики.
3. Проголошення уроку завершеним.