ОСНОВИ НАСІННЄЗНАВСТВА

ОСНОВИ НАСІННЄЗНАВСТВА

У технології вирощування високих урожаїв сільськогосподарських культур велике значення має якість насінного матеріалу. Насінний матеріал – один з основних засобів сільськогосподарського виробництва.

Насіннєзнавство – наука про розвиток насіння, вимоги його до факторів навколишнього середовища, прийоми вирощування високоякісного насіння, способи його підготовки до сівби і зберігання. Насіннєзнавство розробляє також методи оцінки насінного матеріалу і норми посівних стандартів.

Основне завдання

насіннєзнавства – дослідження насінного матеріалу з метою поліпшення його врожайних якостей та процесів спрямованого їх формування. Наукові дослідження з насіннєзнавства мають велике значення для практики насінництва, яке розробляє заходи щодо розмноження сортового насіння, зберігання його чистоти і забезпечення ним господарств.

До основних якостей насіння належить чистота, схожість, вологість, маса 1000 насінин та ін. Показники цих якостей визначають у державних насіннєвих інспекціях.

Першими станціями випробування насіння в Україні були Київська (1897) і Харківська (1906), а пізніше організували інші

контрольно-насінні станції.

Важливу роль у розвитку насіннєзнавства відіграла Харківська контрольно-насіннєва станція, очолювана М. М. Кулєшовим, який у 1963 р. написав навчальний посібник “Агрономическое семеноведение”. В 1966 р. І. В. Строна опублікував монографію “Общее семеноведение полевых культур”, а в 1976 р. В. В. Гриценко і 3. М. Калошина написали “Семеноведение полевых культур”.

У рослинництві під насінням розуміють насінний матеріал, призначений для сівби й отримання врожаю: зерно хлібних злаків, насіння зернобобових, сім’янки соняшнику, двосім’янки моркви, коріандру, кмину, супліддя (клубочки)буряку та ін.

Для контролю за якістю насіння в нашій країні на базі контрольно-насіннєвих лабораторій організовано районні державні насіннєві інспекції, які підпорядковані обласним державним інспекціям.

Насіннєві інспекції здійснюють державний контроль за вирощуванням, післязбиральною доробкою, зберіганням і сівбою насіння, а також за дотриманням господарствами, установами й організаціями державних стандартів на сортові й посівні якості насіння.

Насінництво – наука про методи розмноження сортового насіння із зберіганням його сортової чистоти та підвищенням його врожайних якостей. Насінництво є складовою селекційного процесу.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОСНОВИ НАСІННЄЗНАВСТВА