ОСНОВНІ КАТЕГОРІЇ ФІЛОСОФІЇ
СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ
УРОК 4
ТЕМА. ОСНОВНІ КАТЕГОРІЇ ФІЛОСОФІЇ
Мета: розкрити основні категорії філософії, поняття “добро” і “зло”, “прекрасне” й “потворне”; виховувати бажання робити добро, доброзичливо ставитися до навколишнього світу, розвивати вміння бачити, відчувати й творити прекрасне.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, форма проведення: евристична бесіда.
Обладнання: картки з основними поняттями: прекрасне, потворне, добро, зло; електронні репродукції картин, пам’яток архітектури
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Захист творчих робіт “Поради вчителям щодо формування наукового світогляду в учнів”.
З роботи учня
Педагогам сучасної школи варто прислухатися до таких порад:
1. Поважаючи релігійні почуття віруючих учнів та їхніх батьків, поважно ставлячись до релігії, школа і вчитель повинні формувати у своїх вихованців науковий світогляд.
2. Учитель має бути людиною високої культури, знати історію, світову літературу, мистецтво, Біблію.
3. Визначаючи форми і методи
4. Учитель повинен зробити все, щоб запобігти виникненню конфлікту, образи чи приниження гідності й почуттів віруючих учнів.
5. Учитель має спиратися на принцип релігійного плюралізму і віротерпимості, який грунтується на тому, що всі люди віруючі: тільки одні вірять у те, що Бог є, а інші – що його немає. Головне – прищепити дитині доброту і чесність, здатність на благородний вчинок, уміння мислити та обстоювати свої переконання. А віра чи невір’я – цей вибір має бути самоусвідомленим.
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Як бачимо, у ваших порадах вчителям ви спираєтеся на такі поняття, як “доброта”, “повага”, “чесність”, “терпимість”. А чи відомо вам, що ці поняття складають основні категорії філософії? Як ви самі розумієте ці поняття?
IV. Робота над новим матеріалом
Розповідь вчителя з елементами евристичної бесіди
Учитель. Кожна наука має свої категорії, тобто загальні поняття. Назвіть їх, будь ласка. (Маса, енергія, життя, війна, мир тощо)
Філософські категорії – це найбільш загальні (гранично широкі) поняття, що виражають універсальні характеристики та відношення матеріального й духовного світу, в яких і через які здійснюється філософське мислення та які служать вихідними принципами пізнання й духовно-практичного перетворення світу. Тому філософське знання має категоріальний характер. Природа категорій та сама, що й законів.
Що є закон у формально-логічному відношенні? (Судження – відношення категорій)
Самі категорії є окремими поняттями, які виражають внутрішнє, суттєве відношення між явищами й тому певною мірою теж є законами. У свою чергу, кожен закон може бути зведений до певного поняття (категорії). Та діалектику цікавлять не стільки окремі категорії, скільки співвідносні (парні) категорії. Саме останні й виражають взаємозв’язок та рух, що притаманні об’єктивній і суб’єктивній реальності. Тому співвідносні категорії називають ще неосновними законами діалектики.
Кожна наука через свої категорії здійснює пізнання. Разом, в сукупності, вони утворюють науковий апарат (систему знань) певної науки, в якій відображаються істотні сторони предметів, процесів і явищ.
Як ви гадаєте, чим можуть відрізнятися категорії філософії? Категорії філософії відрізняються від будь-яких понять своєю всеохопністю. Це пояснюється тим, що об’єкт філософського дослідження не обмежується ніякими рамками, як це можна спостерігати в будь-якій іншій науці. Тому й обсяг філософських категорій не має меж. Система категорій діалектики становить ідеальний каркас, основу філософського знання. Саме вони і є мовою філософії, засобом філософування.
Категорії виникають і розвиваються разом з самою філософією. Зрілість визначається її досконалістю, наповненістю й особливістю взаємозв’язку її категорій. Останній формує та зумовлює їхній зміст. Розвиток категорій – це розвиток зв’язку між ними. В основі цього зв’язку лежать історичний спосіб розгляду, методи мислення, які визначають місце і роль категорій у системі філософського знання.
Філософські категорії виступають і як всезагальні форми мислення. Будь-яка людина, незалежно від того, вивчала вона філософію чи ні, в процесі мислення використовує ці категорії. У першому випадку вона буде використовувати їх свідомо, у другому – стихійно. Таким чином, знання категорій дозволяє нам усвідомити й цілеспрямовано досліджувати різні зв’язки й відношення в предметах, явищах, які ми вивчаємо, орієнтує, на які аспекти необхідно звернути увагу для розкриття сутності предметів і явищ.
Філософські категорії виконують ряд інших функцій. Найважливішими з них є світоглядна й методологічна. Перша виявляється в тому, що зміст кожної категорії формує певні уявлення про суттєві властивості й відношення об’єктивного світу, про ту чи іншу сторону об’єктивної реальності. Проте категорії є не лише універсальними формами знання, а й нормами оцінок. Оцінити предмет – значить виділити його духовно-практичну цінність, тобто виразити своє ставлення до нього. А це вже має світоглядне значення. Методологічна функція категорій полягає в тому, що вони задають пізнанню початкові умови й перспективи його здійснення, розширюють його межі, утворюють критерії осмислення й розуміння реальності, організовують рух думки, прогнозують результати пізнання. Через них проявляється активність суб’єкта. Будучи методологічними принципами, вони пронизують увесь процес наукового мислення, всі сторони знання. Вбираючи в себе результати спеціальних наук, філософські категорії збагачують власний зміст і цим підвищують свою методологічну цінність.
А зараз зупинімося на тезі, що діалектику цікавлять не стільки окремі категорії, скільки співвідносні (парні) категорії. Які парні категорії ви можете пригадати й дати їм своє тлумачення?
Робота з картками
Картка № 1. Добро – зло
Завдання:
1. Дати визначення понять, розкрити їх співвідношення з позицій філософського мислення.
2. Як ці категорії співвідносяться на побутовому рівні? Наведіть приклади.
3. Дати трактовку висловлюванням: “Добро повинно бути з кулаками”, “Не роби добро – не отримаєш зло”, “Добро завжди перемагає”.
Картка № 2. Прекрасне – потворне
Завдання
1. Дати визначення понять, розкрити їх співвідношення з позицій філософського мислення.
2. Як ці категорії співвідносяться на побутовому рівні? Наведіть приклади.
3. Розгляньте електронні репродукції пам’яток архітектури та мистецтва. Визначте, що є прекрасне з точки зору митця, художника, творця.
Робота з музичним фрагментом
Прослухати фрагмент.
Відповісти на запитання: як в одному фрагменті поєднані вищезазначені філософські категорії?
V. Закріплення матеріалу
1. Чи може бути світ без добрих людей?
2. Хто вони – добрі люди?
3. Перефразовуючи відомого російського письменника Ф. М. Достоєвського, багато філософів стверджують: “Доброта врятує світ”. Як ви розумієте його слова з погляду на сучасність?
VI. Підбиття підсумків
VII. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення: “Доброта починається з тебе”, “Добро очима сучасної молодої людини”, “У світі прекрасного”, “Що в людині може бути потворним?”.