Особливості фізико-географічного положення України
Розділ 1. Україна та її географічні дослідження
Тема 1. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ
Уміти правильно визначати фізико-географічне положення України це не лише ознака культури будь-якого громадянина нашої держави, а й дуже потрібна і корисна для кожної людини річ. Адже фізико-географічне положення – це важлива характеристика, яка дає перше уявлення про природні умови країни. Тому вона може знадобитися фахівцю, що працює у будь-якій сфері господарства, – землеробу й меліоратору, військовому й науковцю, бізнесмену й учителю,
§2. Особливості фізико-географічного положення України
Географічна розминка
Поміркуйте, пригадавши курс географії материків і океанів,
Як ви визначали географічні координати свого населеного пункту?
Розміри території та крайні точки. За своєю площею – 603,7 тис. км2- Україна перевершує будь-яку європейську державу. Розміри нашої держави визначають її велику протяжність як з півночі на південь, так і з заходу на схід. З півночі на південь Україна простягається від 52°22′ пн. ш. до 44°23′ пн. ш. Крайній пункт на півночі – с. Грем’яч Новгород-Сіверського району Чернігівської області (33° 11′ сх. д.), на півдні – мис Сарич у Криму (33°44′ сх. д.) (мал. 5).
Територія України має також досить велику протяжність із заходу на схід, яка складає 1316 км від 22°08′ сх. д. до 40°13′ сх. д. Крайній пункт на заході – м. Чоп Закарпатської області (48°05′ пн. ш.), а на сході – околиця с. Червона Зірка Міловського району Луганської області (49°15′ пн. ш.).
Практичне завдання
Визначте відстань у кілометрах між крайньою північною та південною точками України, а також відстань до них від вашого населеного пункту.
Кордони. Межі України майже по всій довжині, за винятком району Карпат, пролягають рівниною.
На північному заході нашим сусідом є Польща, на заході – Словаччина і Угорщина (мал. 6). Межа тут прямує від кордону з Білоруссю по долині р. Західний Буг, на Волинській височині й Розточчі, до м. Яворова Львівської області. Далі кордон пролягає Передкарпаттям, у верхів’ї р. Сан та західніше р. Уж перетинає Карпати і спускається на Закарпатську низовину, прямуючи долиною р. Тиса. У верхів’ї р. Черемош кордон знову перетинає Карпати і проходить Буковиною.
На південному заході Україна межує з Молдовою, а в пригирловій частині Дунаю – з Румунією. Межа України з Молдовою проходить по долині р. Дністер і неподалік від його лівого берега по схилу Подільської височини до впадіння р. Прут у Дунай. Державним кордоном з Румунією є Дунай (аж до впадіння у Чорне море) та його Кілійське гирло.
На півночі Україна межує з Білоруссю, спільний кордон з якою перетинає Поліську низовину. На сході, де Україна межує з Росією, кордон починається на узбережжі Таганрозької затоки Азовського моря, на схід від коси Кривої. Звідси кордон пролягає на північний схід до Донецького кряжа і р. Сіверський Донець, а далі проходить по південно-західних відгалуженнях Середньоросійської височини.
Мал. 6. Крайні точки України та її сусіди. Адміністративно-територіальний поділ України
Мал. 7. Пам’ятний знак на місці географічного центру Європи. Закарпатська обл.
Мал. 8. Пам’ятнии знак на місці географічного центру України. Кіровоградська обл.
На півдні наша країна має вихід (завдовжки 2835 км) до Чорного й Азовського морів.
Загальна протяжність кордонів України близько 6500 км, що становить майже 1/6 екватора Землі.
Наука стверджує
Центр Європи – в Україні. Цікаво відзначити, що саме на території нашої держави – у Закарпатській області, поблизу села Ділове Рахівського району, між містами Тячів і Рахів – міститься центр Європи. Про це свідчить пам’ятний знак, на якому так і написано – “Географічний центр Європи” (мал. 7).
Географічний центр України. Так називають місце перетину серединного (щодо території України) меридіана із серединною паралеллю. Таким центром більшість фахівців визнає околицю селища міського типу Добровеличківка Кіровоградської області. Його координати – 48°23′ пн. ш. і 31°1Г сх. д. Там встановлено відповідний символічний знак (мал. 8). Географічний центр є точкою, яка певною мірою допомагає визначити найвдалішу (з найменшими спотвореннями) картографічну проекцію, що застосовують під час складання карт України.
Проблема
Де справжній географічний центр України? Для розрахунків, за якими визначають дану точку на карті, вчені нині використовують різні методики. Тому одержані кінцеві результати різняться. Так, існує думка, що географічний центр України розташований біля с. Мар’янівка Черкаської області. Ще один центр знайдено за 2 км на захід від м. Ватутіно у Черкаській області. Яка ваша думка щодо необхідності визначення географічного центру України?
Фізико-географічне положення. Координати крайніх точок України вказують на те, що її територія розташована у Північній півкулі й майже повністю в помірному географічному поясі. Лише вузька смуга південного узбережжя Кримського півострова проникає в субтропічний пояс. А це означає, що територія нашої країни має спільні передумови розвитку природи – насамперед типову для помірного поясу чітку контрастну зміну температур повітря за сезонами року, сезонну періодичність багатьох природних процесів. Значна протяжність помірного поясу з півночі на південь (893 км) зумовлює різноманітність і чітку зональну зміну природних комплексів. А завдяки великій протяжності території України із заходу на схід (1316 км), набір природних комплексів навіть на одній широті часто неоднаковий. Адже що далі на схід, то менше морські повітряні маси впливають на формування природи нашої країни.
Берегова лінія країни сильно розчленована великою кількістю гирл річок, лиманів, заток і бухт, придатних для будівництва морських портів (мал. 10). Це дуже важливо, адже через Середземне море і протоки Чорне й Азовське моря сполучаються з Атлантичним океаном.
Мал. 9. Прапор і герб України на будівлі Верховної Ради України у Географія культури
Географічність нашої символіки. Кольори українського синьо-жовтого прапора – ніби пшениця у степах під голубим склепінням неба – не випадкові (мал. 9). Адже значною мірою завдяки фізико-географічному розташуванню звичним для нас є саме таке поєднання – яскраве сонце і чисте небо над головою, а на ланах – пшениця. Цілком імовірно, що й Державний герб України – тризуб (мал. 9) – є вказівкою на дуже важливу особливість фізико-географічного положення – вихід до Чорного й Азовського морів. Чимало вчених пов’язують тризуб із культом Посейдона – одного з міфічних богів, що керував морями за допомогою тризуба на довгому ратищі. Саме таке зображення трапляється на монетах Пантікапеї – грецької колонії в Криму на місці сучасної Керчі.
Мал. 10. Берегова лінія країни (космічний фотознімок)
Островів небагато і серед них великих майже немає. Далеко в море видається лише Кримський півострів, видовжений на захід Тарханкутським, а на схід – Керченським півостровами (мал. 10).
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1
Нанесення на контурну карту крайніх точок, географічного центру України та кордонів країн, що межують із нею
Користуючись фізичною картою атласу і малюнком 6, нанесіть на контурну карту України:
1. Крайні точки України (північну, південну, західну, східну).
2. Географічний центр України.
3. Кордони суміжних з Україною країн.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
За своєю площею Україна є найбільшою серед країн Європи.
У цілому фізико-географічне положення України зручне для проживання і господарської діяльності людей.
Ключові терміни і поняття
Крайні точки кордони географічний центр фізико-географічне положення України
Самоперевірка
Назвіть головні особливості фізико-географічного положення України і поясніть їхній вплив на природу країни.
Зі скількома державами межує Україна?
Назвіть крайні точки території України та суміжні з нею держави. Яку площу має територія України?