ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ПІДЛІТКА. ОЗНАКИ ГАРМОНІЙНОГО РОЗВИТКУ
Розділ 3. Психічна і духовна складові здоров’я
ЗВИЧКИ І ЗДОРОВ’Я
§10. ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ПІДЛІТКА. ОЗНАКИ ГАРМОНІЙНОГО РОЗВИТКУ
Дізнаєшся про особливості розвитку підлітків; як діяти, щоб розвиток був гармонійним
Пригадай
Чи визначали в цьому році показники твого зросту і маси тіла?
Чи змінилася останнім часом поведінка твоїх однолітків?
У підлітковому віці ти швидко ростеш і розвиваєшся. Збільшуються зріст і маса тіла. Підлітки часто хвилюються через зовнішність чи пропорції тіла. Хтось вважає, що росте надто
У підлітковому віці змінюється також поведінка, емоційний стан. Усі емоції та почуття виявляються бурхливо. Часто підлітки стають дратівливішими,
У підлітків може швидко змінюватися настрій, вони часто сперечаються з однолітками й дорослими. Підтримувати дружні стосунки стає складніше, ніж у дитинстві. Взаємини підлітків з однолітками змінюються, що іноді призводить до розриву дружніх стосунків. Пам’ятай, що дружба опирається на відданість, довіру, спільні інтереси та уподобання. А надійні та віддані друзі залишаються поруч упродовж усього життя.
Часто погляди друзів та однокласників на те, що одягати, як поводитися, як проводити дозвілля, для підлітка важливіші, ніж поради близьких дорослих людей. За таких обставин важливо поважати себе і відповідати за свої вчинки. Вимоги і думки більшості групи не обов’язково виконувати. Слід навчитися відстоювати власну точку зору.
Підліткам притаманне прагнення до незалежності щодо вибору друзів, одягу, уподобань. Намагаючися звільнитися від “зайвих”, на їхній погляд, контролю й уваги, підлітки часто не стримують емоцій. Це призводить до непорозумінь у спілкуванні.
Вчинки й висловлювання підлітків можуть характеризуватися максималізмом. Вони хочуть мати все й одразу. Часто схильні до категоричних оцінок (або “чорне”, або “біле”). Відстоюють власну точку зору, яку вважають єдиною правильною. Не визнають права оточуючих на власну думку.
Категоричність може заважати спілкуванню з однолітками.
Категоричність і максималізм у підлітковому віці – поширене явище і вважається віковою особливістю. Проте коли так поводиться доросла людина, оточуючі сприймають це, як вияв надмірної впертості і важкого характеру. Слід виховувати в собі витримку й терпіння, уміння розглядати будь-яке питання з різних сторін, терпимість до думок інших.
Часто підлітки категорично ставляться до порад і цінностей старших. Через заперечення і відкидання “застарілих”, на їхню думку, норм і традицій виникають труднощі у спілкуванні з близькими людьми.
У таких ситуаціях складно не тільки підліткам, а й дорослим. Вихід один – порозумітися. Слід пам’ятати, що дорослі передбачають небезпеку там, де підліток її не бачить. Так, наприклад, прохання дорослих повернутися додому вчасно чи не гуляти пізно ввечері – умова твоєї безпеки.
Отож, коли затримуєшся, попередь дорослих і попроси їх, щоб тебе зустріли.
Будь чемним. Учися розрізняти ті питання, через які не варто сперечатися і які слід відстоювати. Так, не варто сперечатися з друзями щодо уподобань, фасону й кольору одягу, зачіски. Це питання смаку. Але завжди наполягай на своєму, якщо це стосується твого здоров’я чи безпеки.
Труднощі в стосунках з друзями й дорослими в підлітковий період тимчасові. А потребу в спілкуванні, піклуванні, розумінні відчуватимеш постійно.
Ознаки гармонійного розвитку
Гармонійність передбачає розвиток усіх здібностей, знань і вмінь.
Складові гармонійного розвитку, як і складові здоров’я, тісно пов’язані, впливають і доповнюють одна одну. Через надмірне захоплення в житті чимось одним іноді виникають проблеми. Тому намагайся розвиватися гармонійно.
Висновок
У підлітковому віці швидко ростеш і розвиваєшся. Усі зміни природні. У кожного вони відбуваються індивідуально. Гарна постава сприяє зовнішній привабливості. З людьми, які багато знають і позитивно мислять, цікаво спілкуватися і дружити. Підростаючи, розвивайся гармонійно.
Завдання
1. Назви основні ознаки підліткового віку.
2. Як змінюється емоційний стан у підлітковому віці?
3. Назви ознаки гармонійного розвитку.
4. Що слід розвивати підлітку? Чому?
5. Поміркуй, чому підлітковий вік вважають важливим періодом у житті.
Ситуаційні завдання
Сформулюй поради, як підліткам порозумітися з оточуючими, якщо:
– викликають незадоволення постійні поради дорослих, як одягатися;
– компанія вирішила піти на дискотеку, одна з дівчаток не пішла, бо готувалася до контрольної роботи. Інші образилися і перестали з нею дружити;
– дорослі цікавляться успіхами в школі, підлітки вважають такий контроль недоречним, різко реагують на запитання.