Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів простих речень
ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ
§ 5. Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів простих речень
Про стилістичні особливості односкладних і двоскладних, повних і неловких, ускладнених і неускладнених речень, а також яро ром інтонації а мовленні
– Які речення називаються односкладними? На які види вони поділяються?
– Чим повні речення відрізняються від неповних, а поширені – від нeпoширених?
– Якими синтаксичними конструкціями можуть
61.1. Прочитайте текст мовчки, визначте його стиль і тип мовлення.
НА РИБОЛОВЛІ
Прокидаюся…
Свіже повітря дунуло в обличчя. Уже сьома. Встаю… Тяжкий сон наснився. Не біда. Сьогодні піду рибалити. Щастя!
Виходжу. Промінь б’є в око. Що це? Небо синє, як морська безодня; щось шурхнуло в траві. Ящірка. Крізь вологий пісок із щебенем йду до сараю. Відчиняю двері. Щось штовхнуло. Граблі. Хто їх сюди поклав? Десь у глибині бачу вудила та банку з хропаками. Узяв. Пішов. Теплий вітерець пробіг по тілу, зігрів і проминув.
Ван Гог. Риболовля весною
Ставок.
Припікає… Ось воно! Тягне потроху! Підсікаю… Зірвалося!
Ріка – наче море, виблискує, грає. Знову сміх. Вітер не вщухає.
Піднявся. Пішов. Привіт, дівчата! (За П. Кравченком).
II Виконайте завдання до тексту
1. Знайдіть у тексті односкладні означено-особові та неозначено-особові непоширені речення. З якою метою вони використані в тексті? Чи допомогли вони авторові передати швидкий перебіг подій літнього ранку, зосередити увагу на діях головного героя, а не на його особистості?
2. Знайдіть у тексті односкладні називні речення. Яка їхня роль у тексті? Чи допомогли вони в окремих місцях тексту уповільнити оповідь, звернути увагу читача на довкілля, виокремити деталі?
3. Прочитайте виразно текст уголос, передаючи інтонацією настрій, почуття оповідача та дотримуючись відповідного темпу оповіді. У яких місцях тексту темп оповіді та інтонація змінюватимуться? Чи залежатиме ваша інтонація та темп читання від структури речень?
Види речень
Прості речення бувають поширені й непоширені (за наявністю другорядних членів речення), односкладні й двоскладні (за складом граматичної основи), повні й неповні (за наявністю пропущених членів речення), ускладнені й неускладнені.
Стилістичні особливості
Стилістичні ресурси простого речення грунтуються на синонімії окремих видів простого речення.
Односкладні речення поділяються на означено-особові, неозначено-особові, безособові, узагальнено-особові, називні.
Односкладні особові речення
Означено-особові й неозначено-особові речення характерні для розмовного, художнього і публіцистичного стилів мовлення. Вони створюють лаконічність, динамічність розповіді. Наприклад: Люблю в’язку ріллю, паруючу і сиву (О. Максимейко).
Узагальнено-особові вживають в основному в розмовному мовленні, у народній творчості. Наприклад: Голкою криниці не викопаєш (Нар. творчість). Крім того, такі речення використовують в офіційно-діловому та науковому стилях. З їхньою допомогою дають інструкції, рецепти, позначають закономірності тощо. Наприклад: Для лікування різних захворювань застосовують бджолиний мед.
Односкладні безособові речення
Безособові речення характерні для художнього стилю, де вони сприяють змалюванню психологічного стану людини. передають її настрої. Доречні безособові конструкції і в описах природи. Наприклад: Заморосило осінь у сльозу (Л. Костенко).
Безособові речення з інфінітивом у ролі головного члена речення використовуються в офіційно-діловому та публіцистичному стилях для відтворення рішучості, категоричності, наказовості. Наприклад: Закон ввести в дію з дня його опублікування (Із закону).
Односкладні
Називні речення
Односкладні називні речення в офіційно-ділових, публіцистичних та наукових текстах вживають на початку твору або його частин для називання предметів і явищ, про які йтиметься далі. Наприкінці тексту чи його фрагменту ці речення підсумовують виклад. Називні односкладні речення можуть переривати оповідь, щоб уповільнити її, зупинитися на окремих деталях.
Називні речення широко використовують в описах картин природи, щоб якнайвиразніше виділити кожну деталь.
Плещеться ріка, і дівчина замріяна й струнка стоїть на березі у сонячнім промінні (В. Симоненко).
Неповні речення
Неповні речення широко представлені в розмовному мовленні та в художніх творах. Такі речення допомагають уникнути невиправданих повторів слів, стисло й динамічно викласти інформацію, а також за потреби створити психологічне напруження висловлення. Наприклад: Нехай все буде так, як сталось. – не повертайся, не гукай.
Ускладнені речення
Речення можуть ускладнюватися такими синтаксичними конструкціями:
– однорідними членами речення;
– порівняльними зворотами;
– вставними словами (словосполученнями, реченнями);
– звертаннями;
– відокремленими членами речення (означеннями, обставинами, додатками, уточнювальними).
Ускладнені речення найчастіше вживають у науковому, офіційно-діловому, публіцистичному стилях для передачі точного, логічного викладу думок, класифікації предметів і явищ, виділення й уточнення їх суттєвих ознак тощо.
Вставні конструкції
Певними стилістичними відтінками характеризуються вставні слова (словосполучення, речення).
У текстах художнього та розмовного стилів використовується весь набір вставних конструкцій, які надають мовленню емоційності, експресії, сприяють відтворенню різноманітних відтінків (ствердження, заперечення, припущень, сумнівів, упевненості тощо). Наприклад: І найвища, помоєму, краса – це краса вірності (О. Гончар).
Для наукового, офіційно-ділового та публіцистичного стилів характерні речення зі вставними словами (словосполученнями), які:
– упорядковують виклад, вказують на зв’язок між частинами тексту (по перше, наприклад, таким чинам, отже);
– передають ставлення до способів висловлення думки (ймовірніше, іншими словами, точніше);
– зазначають джерело повідомлення (на думку доповідача, зa даними перевірки);
– деталізують інформацію (зокрема, а саме, як відомо);
– дають оцінку інформації, пом’якшують відмову (поза сумнівом, напевне, можна погодитися, на жаль).
62. Прочитайте тексти. Знайдіть у них односкладні називні речення З’ясуйте роль цих речень у кожному тексті.
1. Це сталося в сорок другому році. Зима. Кура. Іноді з левад долинають приглушені вибухи – то тріскається лід на річці. Я цілими днями никаю там і знаю кожну шпарочку, як латки на своїй курпині (Г. Тютюнник).
2. Зима. На фронт… А на пероні люди (В. Сосюра).
3. Прямо з Трьохсвятительської вулиці широка алея вела до круглого дерев’яного приміщення, схожого на величезне шатро степових кочівників. То була відома в свій час київська художня панорама “Голгофа”. Леся ніколи її не минала, якщо доводилося тут бувати. Ось і тепер вона підійшла до віконця, взяла квитка і широкими східцями поволі зійшла нагору. Жодної істоти. Тиша (А. Костенко).
4. Гроза пройшла. Утихла хижа злива, і втік за ліс холодний вітрюган. Пом’яті трави. Зламані дерева. Потоптаний дощами жовтий лан (Ю. Вавринюк).
63. І. Експеримент. Замініть усно двоскладні речення синонімічними односкладними і навпаки. Простежте, як при цьому змінюється характер розповіді. Зробить відповідний висновок.
1. Миколаївські археологи знайшли на території городища Дикий Сад унікальний скарб із 15-ти бронзових предметів XIII – X століть до нашої ери (Із газети). 2. У клітинах тіла людини виявлено близько 88 хімічних елементів (3 підручника). 3. Від землистого щільника* ледь-ледь пахло воском, та ще, здається, нектаром польових квітів (Є. Гуцало). 4. Йдемо крізь ніч, крізь бурю у степу (Л. Костенко). 5. Пожурись медовими очима, у журбі зламай тонку брову! (Є. Гуцало). 6. Зітчу я вірші з неба і дощу, з калини цвіту й запашного зілля (Г. Дудка).
7. Я живу у світі любові до людей, до землі, до квітів (Г. Дудка). 8. Знаю від листя немало слів, з ріками родич в таємному слові (А. Малишко).
* Щільник (стільник) – лист, утворений чашечками з воску, що його бджоли й оси роблять для зберігання меду, перги, виховання потомства та перебування дорослих комах.
II. Запишіть перебудовані речення, підкресліть у них граматичні основи, охарактеризуйте спосіб вираження головних членів. Підкресліть і поясніть орфограми.
64.1. Прочитайте текст. Укажіть неповні речення та з’ясуйте, які члени речення в них пропущені. Для якого стилю мовлення характерні неповні речення?
З якою метою вони вживаються?
ЧОРНОБРИВЦІ
Тихий осінній вечір. Заходить сонце. У блакитному небі – ключ журавлів. Наша бабуся сидить на лавці біля тину, дивиться на захід сонця. Я питаю:
– Бабусю, скажіть, для чого людина живе на світі?
– Для краси.
– Як це?
– Ходімо в сад.
Пішли ми до саду. Там доцвітали чорнобривці. Бабуся зібрала жменьку сухого насіння квітів, зав’язала у вузлик.
– Почекай до весни – зрозумієш, – сказала вона й поклала вузлик із насінням чорнобривців у сухий куточок.
Настала весна. Ми з бабусею посіяли на грядці насіння. Зійшло, піднялося, зацвіло. Які вони красиві, ці чорнобривці. Кращі, ніж восени.
– Ось і людина живе, щоб вічно жила її краса. – сказала бабуся. – Батьки живуть, щоб виховувати дітей. А діти потім народжують своїх дітей, щоб вічно жив людський рід.
– А для чого живе людський рід? – знову питаю я.
– Для щастя (За В. Сухомлинським).
О. Криворучко. Чорнобривці
II. Експеримент. Замініть неповні речення з тексту синонімічними повними. Прочитайте текст удруге, замінюючи неповні речення дібраними синонімами Порівняйте обидва тексти Що змінилося в характері оповіді?
III. Запишіть виділені слова в транскрипції. Поясніть їхню вимову відповідно до орфоепічних норм та порівняйте її з написанням За потреби зверніться до орфоепічного словника.
Інтонація
Кожне речення в мовленні маг свій інтонаційний малюнок, який відображає думку мовця та емоційно-вольове ставлення до змісту висловлення. Інтонація с складною єдністю висоти, сили, темпу і тембру мовлення.
Частина речення, виділена з обох боків комами. промовляється трохи швидше, ніж усе речення; частина, охоплена з обох боків лужками, – зниженим тоном. На місці крапки з комою завжди робиться подовжена пауза. На місці тире робиться невелика вичікувальна пауза, і далі тон підвищується. Три крапки в середині речення вказують на схвильованість мови і на паузу перед несподіваним чи важливим повідомленням.
Відокремлені члени речення виділяються інтонаційно з метою надання їм деякої самостійності, підкреслення їхнього особливого смислового навантаження.
65.1 Перебудуйте і запишіть речення, уникаючи невиправданого повторення слів. Підкресліть граматичні основи Визначте, які частини в перебудованих реченнях співвідносні з неповними реченнями. З якою метою вживають у мовленні неповні речення?
I. Добрі діти доброго слова послухають, а лихі діти й дрючка не бояться (Нар. творчість). 2. У всякої Домашки свої замашки, одна Домашка любить ложки та чашки, а інша Домашка сережки та пряжки (Нар. творчість). 3. Не давай зайцеві моркву берегти, а лисиці не давай курей стерегти (Нар. творчість). 4. Льонці дід подарував два гнучких вудилища з ліщини, а Галі дід подарував маленького кошика з червоного та жовтого верболозу (За В. Кучером). 5. Може зламатись тіло, але ніколи не зламається дух (За О. Стефановичем).
II. Прочитайте перебудовані речення вголос, виділяючи пропуск членів речення за допомогою інтонації.
66. І. Спишіть речення, виділяючи комами вставні слова (словосполучення). Усно поясніть, з якою метою вжито ці слова Які з них надають висловлюванню щирості, переконливості, які – допомагають авторові активізувати увагу слухачів чи вказують на джерело повідомлення?
1. На думку античних мислителів досконалим ораторське мистецтво може бути лише в руках хорошої людини (Г. Сагач). 2. На жаль дерево росте повільніше, ніж людина (І. Цюпа). 3. Старенька груша дихає на пальці, їй певно сняться повні жмені груш (Л. Костенко). 4. Доброго кажуть дожидати треба, а лихе – само прийде (Панас Мирний). 5. Ну та й гарна ж нівроку удовина дочка! (1. Нечуй Левицький). 6. Брати жили як то кажуть душа в душу (М. Рильський).
II. Позначте в реченнях місця пауз, підвищення та зниження голосу, логічно наголошені слова. Прочитайте речення вголос, виділяючи вставні слова (словосполучення) за допомогою інтонації.
67. Складіть усно невеликий текст-роздум, використавши одну з поданих тез та вставні слова (словосполучення) для логічного зв’язку в тексті, оцінки й деталізації інформації, вказівки на її джерело тощо.
1. Для того щоб створити щось красиве, треба нести красу в душі (Юрій Мушкетик, письменник). 2. Ми ніколи не стенемо математиками, навіть знаючи напам’ять усі чужі доведення, якщо наш розум не здатний самостійно розв’язувати проблеми (Я. Декарт, учений). 3. Нафта до 2015 року подорожчає на 25 % (Експерт нафтового ринку). 4. Спорт – це насамперед загартування організму, вдосконалення фізичних можливостей.
Довідка. Отже, таким чином, щоправда, точніше, на мою думку, очевидно, поза сумнівом, по перше, як відомо.
68. І. Експеримент. Усно перебудуйте подані речення, ускладнивши їх відокремленими обставинами або означеннями. Простежте, як така зміна вплинула на зміст речень. Поміркуйте, чи можна вважати вихідні й перебудовані речення синонімічними.
1. Хлопці прив’язали човен, забрали весла, вудки, відерце з приманкою для риби, рогозяного кошика (Б. Комар). 2. Поодинокі рибалки плавали на своїх маленьких човниках і вибирали місце для ловів (О. Іваненко). 3. На прощання полковник схилився, поцілував бабусину руку, хвацько козирнув і вийшов з кімнати (М. Стеценко). 4. Листя теплою ковдрою вкриває землю і тим самим захищає коріння від сильних морозів (Г. Тарасенко). 5. Дощові крапельки на деревах і в травах мерехтіли червоно-зеленими іскорками, сповнювали ліс тоненьким дзвоном (Г. Тютюнник). 6. У заволоченому хмарами небі не вгледіти жодної зірки (Н. Рибак). 7. На сто думок замислена Полтава вербові гриви хилить до води (Л. Костенко).
II Запишіть перебудовані речення, розставляючи необхідні розділові знаки Підкресліть дієприслівникові та дієприкметникові звороти як члени речення.
III. Прочитайте перебудовані речення вголос, виділяючи відокремлені члени за допомогою інтонації.
69. Мозковий штурм. Поміркуйте, чи може в одному простому реченні дія, виражена дієприслівником, і дія. виражена особовим дієсловом, стосуватися різних виконавців. Відповідь обгрунтуйте.
70. і Прочитайте текст, дотримуючись відповідного інтонування. У якій ситуації спілкування можливе це висловлювання? Визначте, які види речень за метою висловлювання вжито в тексті та як вони впливають на його емоційно-експресивне забарвлення.
МИ ВЖЕ ДЕРЖАВА
Над Скандинавським півостровом, як північне сяйво, стоїть заворожуюча аура музики Гріга, Сібеліуса, дивовижних казок Андерсена. Ha іншому континенті маленька Колумбія підсвічена магічною аурою Маркеса. Чи ж треба казати, що Англія – це Шекспір, Байрон, Шеллі? Що Франція – це Вольтер. Бальзак. Руссо, Аполлінар? Що Італія – це нація Дайте і Петрарки. Рафаеля і Мікеланджело? Бо не квадратне ж підборіддя дуче визначає її обличчя. а її художники і поети.
Л. Скрипченко. Калина
А чому б у таких самих діоптріях* не подивитися на Україну? Якщо десь у світі чують – Україна, українці, які це асоціації викликає там? Хіба це не правомірне запитання? Ми вже держава. Тож чи не час замислитися, хто ми в очах світу і яку маємо ауру, а якщо не маємо, то чому? (Л. Костенко).
* Діоптрія – 1. Міжнародна одиниця оптичної сили (дптр). 2. Одиниця оптичної сили лінзи або системи лінз із головною фокусною віддаллю в 1 метр.
II. Складіть словосполучення з виділеними словами і введіть ці словосполучення в речення, ускладнені однорідними членами.
IІІ. Випишіть два простих речення (на вибір) і зробіть їхній письмовий синтаксичний розбір. Скористайтеся таблицею “Види речень” у додатках.
71. Мікрофон. Якими, на вашу думку, є українці в очах світу? Якою аурою підсвічена Україна? Поясніть, як ви розумієте такі слова В. Гюго: “Рану, завдану Вітчизні, кожен із нас відчуває в глибині свого серця” .
Типові порушення синтаксичних норм
Різновид Помилки | НЕправильно (Речення з помилкою) | (Відредаговане речення) |
Неправильне поєднання однорідних членів речення | 1. Умільці не лише створюють із лози кошики, а й меблі. 2. На будівництві та проектному центрі працюють досвідчені інженери. 3. Ми цінуємо і пишаємося нашими переможцями | 1. Умільці створюють Із лози не лише кошики, а й меблі. 2. На будівництві та в проектному центрі працюють досвідчені інженери. 3. Ми цінуємо наших переможців і пишаємося ними |
Неправильне вживання дієприкметникового звороту | Студент, відповідаючий на запитання… | Студент, який відповідає на запитання… |
Неправильне Вживання Дієприслівника | Вийшовши з машини, несподівано пішов дощ | Коли я вийшов з машини, несподівано пішов дощ |
72. Попрацюйте а парах. Прочитайте по черзі речення. Поясніть допущені в них помилки. Відредагуйте усно речення.
1. Рада акціонерного товариства регулює і здійснює контроль за діяльністю правління. 2. Трудова угода мусить містити такі реквізити: дата і місце складання, зміст угоди, юридичні адреси сторін, печатка підприємства. 3. Сьогодні дуже важливо цікавитися не тільки комп’ютером, а й займатися спортом, вести активний спосіб життя.
4. Людину можна не тільки образити словом, але й дією. 5. Спеціальними нормативними документами передбачено покарання за порушення правил громадського порядку на вулицях, парках, гуртожитках, житлових будинках. 6. Уся країна вболівала та чекала повернення нашої футбольної збірної з перемогою.
73. Прочитайте речення. Поясніть суть допущених помилок. Відредагуйте речення.
1. Сергій, образившись на товариша, і не захотів з ним розмовляти.
2. Познайомившись із Денисом ближче, стало зрозуміло, яка це чудова людина. 3. Працюючи на заводі, проблем ніяких не було. 4. Читаючи книжку, Сергійку пригадалася давня розповідь дідуся. 5. Зберігшийся примірник підручника треба обов’язково передати в бібліотеку.
6. Під’їжджаючи до лісу, несподівано вискочив вовк. 7. Біля води ростуть, нахилившись до неї, верби. 8. Додивившись цікавий фільм, настав вечір. 9. Озираючись назад, у пам’яті зринають незабутні зустрічі.
10. Рада акціонерного товариства регулює і здійснює контроль за діяльністю правління. 11. У гідропарку діти відпочивали не лише біля річки, але Й каталися на каруселях.
74. Випишіть із науково-популярної літератури, періодики. матеріалів мережі Інтернет уривок тексту (7-9 речень), у якому переважали б ускладнені речення. Поясніть роль цих речень у тексті. Зробіть синтаксичний розбір одного з речень (на вибір).
75. Виконайте завдання одного з поданих варіантів.
Варіант А. Передайте у формі діалогу (8-12 реплік) розмову з другом (подругою) про цікаві звички тварин, використовуючи в тексті односкладні та неповні речення. Діалог запишіть і прочитайте за особами.
Варіант Б. Передайте у формі діалогу (8-12 реплік) розмову з другом (подругою) про ваші плани на вихідні, використовуючи в тексті неповні речення. Діалог запишіть і прочитайте за особами.
1. Стилістичні функції простих речень виявляються при зіставленні односкладних речень із двоскладними, повних Із неповними, ускладнених із неускладненими тощо.
2 Односкладні речення урізноманітнюють мовлення. Ними можна передати думки, почуття, відтінки, які неможливо передати двоскладними реченнями. Неповні речення широко представлені в розмовному мовленні (діалогах, полілогах).
3. Ускладнені речення в науковому, офіційно-діловому, публіцистичному стилях служать для логічного зв’язку в тексті, класифікації предметів, уточнення тощо, а в розмовному і художньому стилях надають мовленню різних смислових та емоційних відтінків.
Related posts:
- ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ В МОВЛЕННІ ОДНОСКЛАДНИХ І ДВОСКЛАДНИХ, ПОШИРЕНИХ І НЕПОШИРЕНИХ, ПОВНИХ І НЕПОВНИХ, УСКЛАДНЕНИХ І НЕУСКЛАДНЕНИХ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ. ІНТОНУВАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 9 ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ В МОВЛЕННІ ОДНОСКЛАДНИХ І ДВОСКЛАДНИХ, ПОШИРЕНИХ І НЕПОШИРЕНИХ, ПОВНИХ І НЕПОВНИХ, УСКЛАДНЕНИХ І НЕУСКЛАДНЕНИХ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ. ІНТОНУВАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ Мета: повторити відомості про односкладні й двоскладні, поширені й непоширені, повні й неповні, ускладнені й неускладнені прості речення та […]...
- Особливості вживання простих речень у мовленні. Інтонування різних видів простих речень НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §3.Особливості вживання простих речень у мовленні. Інтонування різних видів простих речень Кожне слово вказує на певне поняття. Закінчену ж думку виражає лише речення. Його будівельний матеріал – слова, Поєднані у словосполучення. Н. Клименко 60.1. Розкажіть за схемою про види простих речень. Розповідь ілюструйте дібраними прикладами. II. Поміркуйте. Прочитайте епіграф […]...
- Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів простих речень § 5. Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів простих речень 63.ІІ. 1. Миколаївськими археологами Знайдено на території городища Дикий Сад унікальний скарб із 15-ти бронзових предметів ХІІІ-Х століть до нашої ери. 2. У клітинах тіла людини Вчені Виявили близько 88 хімічних елементів. 3. Землистий Щільник ледь-ледь Пах воском, та ще, здається нектаром польових […]...
- Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів складних речень ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 6. Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів складних речень Про стилістичні особливості складносурядних. складнопідрядних і безсполучникових складних речень, а також про ром інтонації в мовленні Пригадайте Чим сполучникові речення відрізняються від безсполучникових? – Чим складносурядні речення відрізняються від складнопідрядних? Прочитайте уривки з […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ В МОВЛЕННІ РІЗНИХ ВИДІВ СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. ІНТОНУВАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. СИНТАКСИЧНИЙ АНАЛІЗ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 10 ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ В МОВЛЕННІ РІЗНИХ ВИДІВ СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. ІНТОНУВАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. СИНТАКСИЧНИЙ АНАЛІЗ Мета: повторити відомості про складне речення та ознайомитися з відтінками їх інтонування; удосконалювати пунктуаційні вміння учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів любов до рідної […]...
- Особливості вживання в мовленні різних видів складних речень. Інтонування різних видів складних речень. Синтаксичний аналіз НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §5. Особливості вживання в мовленні різних видів складних речень. Інтонування різних видів складних речень. Синтаксичний аналіз Єдиний вихід – старанно відточувати думку. І навчитися виражати її досконало реченнями. І. Вихованець 99.1. Підготуйте лінгвістичний твір-мініатюру “Складні речення в нашому мовленні”, використовуючи поданий текст. Доберіть приклади. Для називання явищ, подій навколишньої […]...
- Особливості вживання в мовленні односкладних і двоскладних, поширених і непоширення простих речень СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 30. Особливості вживання в мовленні односкладних і двоскладних, поширених і непоширення простих речень Односкладні речення – це такий тип речення, що має підмет або присудок. Односкладні реченця з підметом називаються називними: Весна. Жайворонок в небі. Односкладні речення з присудками поділяються на групи: – означено-особові (дієслово-присудок виражений 1-ю або 2-ю особою однини чи […]...
- Особливості вживання в мовленні повних і неповних простих речень, слів-речень СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 31. Особливості вживання в мовленні повних і неповних простих речень, слів-речень Речення, у яких є всі члени речення, необхідні для певного структурного типу, називаються Повними : Без мрії не родить жито. Речення, у якому пропущено якийсь член, називається Неповним : Дівчата зайшли до класу першими, а хлопці – останніми (неповне). Неповні речення […]...
- Особливості вживання в мовленні та інтонування різних виді, складних речень § 6. Особливості вживання в мовленні та інтонування різних виді, складних речень 79.І. 1. Над водою верби стелять свій намет, шепоче з осикою невгомонний очерет. 2. Приєднай до металевого провідника полюси джерела струму – в ньому виникне електричне поле. 3. Ще сонячні промені сплять, а досвітні огні вже горять. 4. Був теплий вітер, в небесній […]...
- Особливості вживання в мовленні ускладнених і неускладнених простих речень СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 32. Особливості вживання в мовленні ускладнених і неускладнених простих речень Прикм. прикм. прикм. прикм. прикм. дієсл. дієсл. 355. 1. Рожеві, зелені, голубі, оранжеві, білі кольори Заливали світ і П’янили Дієсл. Свідомість. 2. Вона ішла, але здавалося мені, що ніжний пролісок в снігу Зоріє, Дієсл. дієсл. ім. ім. ім. Встає з-під нього і […]...
- Стилістика односкладних речень Стилістика української мови Стилістика односкладних речень Односкладні речення порівняно з двоскладними в більшості випадків структурно значно менші за обсягом, проте вживаються в усіх стилях мови. Їм властива стилістична своєрідність, яка не може бути зовсім адекватно виражена синтаксичною будовою двоскладного речення. Односкладні речення – речення з одним головним членом, які для вияву повноти і своєрідності своєї […]...
- Стилістика означено-особових речень Стилістика української мови Стилістика означено-особових речень Своєрідну синтаксичну і стилістичну сутність мають означено-особові речення – такі комунікативні структури, в яких виконувач дії мислиться означено, а головний член речення виражається дієсловом у формі 1-ї або 2-ї особи – однини чи множини теперішнього, майбутнього часу або наказового способу (пишу, пишеш, пишемо, пишете; писатиму, писатимеш, писатимемо, писатимете; буду […]...
- НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ: СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ, СИНТАКСИЧНІ ЗВ’ЯЗКИ В НИХ. КЛАСИФІКАЦІЯ РЕЧЕНЬ ЗА БУДОВОЮ. СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОСТИХ І СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. СИНТАКСИЧНІ НОРМИ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 3 НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ: СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ, СИНТАКСИЧНІ ЗВ’ЯЗКИ В НИХ. КЛАСИФІКАЦІЯ РЕЧЕНЬ ЗА БУДОВОЮ. СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОСТИХ І СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. СИНТАКСИЧНІ НОРМИ Мета: систематизувати й узагальнити відомості про словосполучення і речення, класифікацію речень за будовою, синтаксичні норми та стилістичні […]...
- Словосполучення і речення. Стилістичні особливості простих і складних речень ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ Синтаксис (від гр. syntaxis – поєднання, складання) – це розділ мовознавства, що вивчає будову та значення словосполучень і речень. Пунктуація (від лат. punctum – крапка) – це розділ мовознавства, що вивчає правила вживання розділових знаків. Стилістика (лат. stilus, stylus, від гр. stylos – паличка) – […]...
- Види простих речень Урок № 10 Тема. Види простих речень Мета: повторити та узагальнити знання учнів про поділ речень на двоскладні та односкладні, поширені та непоширені, повні і неповні, а також про речення, ускладнені звертаннями, вставними словами (словосполученнями), словами-реченнями та вигуками. Тип уроку: урок узагальнення і систематизації здобутих знань. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Повідомлення теми та мети […]...
- Особливості вживання іменників у професійному мовленні. Особливості давального та кличного відмінків іменників в офіційно-діловому стилі Тема 5. Українська морфологія. Роль морфологічних засобів у ділових паперах План: 1. Особливості вживання іменників у професійному мовленні. Особливості давального та кличного відмінків іменників в офіційно-діловому стилі. 2. Вживання іменників-термінів чоловічого роду ІІ відміни у формі родового відмінка однини у професійному мовленні. 3. Особливості запису цифрової інформації. 4. Правопис та відмінювання числівників. 5. Узгодження числівників […]...
- Конструктивні вправи на нормативне вживання в мовленні граматичних форм вивчених частин мови Урок 119 Тема. Конструктивні вправи на нормативне вживання в мовленні граматичних форм вивчених частин мови Мета: вчити утворювати і вживати у мовленні граматичні форми вивчених частин мови згідно з нормативними вимогами; розвивати інтерес до вивчення мови, виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 232) II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання […]...
- Словосполучення і речення. Стилістичні особливості простих і складних речень § 4. Словосполучення і речення. Стилістичні особливості простих і складних речень 44.1. Національний символ, донецькі краї, батьків дозвіл, простір моря, джерельна вода, вечірні розмови, природна сила, людська постать, поетичне слово, дубове листя, мешканці лісу, барви осені, Сергіїв телефон, Юлині записи. II. Око художника милують осінні барви. – Барви осені милують око художника. 2.Розкладення поліетилену, замінювач […]...
- Види простих речень. Тематичне тестування Урок № 11 Тема. Види простих речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види простих речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Урок 115 Тема. Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Мета: узагальнити знання учнів про речення, закріпити вміння відтворювати інтонацію розповідних, питальних і спонукальних речень, речень з однорідними членами; розвивати уміння інтонаційного читання окличних речень, пунктуаційні навички; виховувати бажання працювати колективно, у парах. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Апостроф. Правило вживання апострофа. Складання речень. Навчальне аудіювання (“Найгарніша мама”) Урок 113 Тема. Апостроф. Правило вживання апострофа. Складання речень. Навчальне аудіювання (“Найгарніша мама”) Мета: поглибити знання учнів про вживання апострофа; учити правильної артикуляції слів, у яких пишемо апостроф; розширювати лексичний запас учнів і вдосконалювати вміння зв’язно висловлюватися; виховувати товариськість, чуйність і вдячне ставлення до своїх доброзичливців. Обладнання: зображення шпака на гілці; посібник І. Дівакової “Аудіювання […]...
- ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ ІЗ ЗАЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ФОРМАХ. ВПРАВИ НА ВИКОРИСТАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ ДЛЯ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТАХ. УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕКСТІВ, ШЛЯХОМ ВИКОРИСТАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ ЗАМІСТЬ ЛЕКСИЧНИХ ПОВТОРІВ Мета: вчити учнів будувати словосполучення і речення з особовими займенниками, використовувати займенники для зв’язку речень у тексті, з метою уникнення лексичних повторів; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть […]...
- Питання для самоконтролю – Односкладні речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Питання для самоконтролю 1. Назвіть типи односкладних речень, наведіть приклади. 2. Чим виражений присудок у неозначено-особових реченнях? 3. Які речення називають безособовими? 4. Що таке називні речення? 5. Чим характеризуються неповні речення? 6. Які розділові знаки ставляться на місці пропусків?...
- Односкладні речення з головним членом, співвідносним із присудком або підметом – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Односкладні речення з головним членом, співвідносним із присудком або підметом Односкладними називаються речення, граматична основа яких складається з одного головного члена, співвідносного із присудком або підметом. За змістом односкладні речення відрізняються від двоскладних тим, що вони зрозумілі й без другого головного члена. Його відсутність підсилює змістове значення наявного головного члена […]...
- Стилістика неозначено-особових речень Стилістика української мови Стилістика неозначено-особових речень Серед односкладних речень виокремлюють неозначено-особові – речення, у яких виконувач дії мислиться неозначено, а головний член речення виражений формою 3-ї особи множини теперішнього, майбутнього часу або ж формою множини минулого часу чи множинною формою умовного способу: читають; будуть читати; читатимуть; читали, прочитали; читали б, прочитали б; Будуть стояти до […]...
- Особливості фінансів підприємств різних форм власності та видів діяльності ФІНАНСИ Розділ 4. ФІНАНСИ ГОСПОДАРСЬКИХ СУБ’ЄКТІВ 4.4. Особливості фінансів підприємств різних форм власності та видів діяльності Ринкова економіка характеризується багатоукладністю господарювання. Тут репрезентовано різні форми власності: державну, колективну, приватну. Створюються також підприємства різних організаційно-правових форм господарювання: орендні, акціонерні, кооперативні, колективні, спільні, індивідуальні та інші. Наявність різних форм власності та організаційно-правових форм господарювання впливає на організацію […]...
- Неповні речення – Односкладні речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Неповні речення Прості речення за наявністю головних і другорядних членів поділяються на повні й неповні. У повному реченні є всі потрібні для висловлювання думки члени речення, у неповному пропущено один або кілька членів, головних чи другорядних, але їх можна легко відтворити: – із попередніх речень […]...
- Інтонування речень із прямою мовою, діалогом. Цитування СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 38. Інтонування речень із прямою мовою, діалогом. Цитування 443. – Чого ж ти нам заспіваєш? – запитав молодий. – Про честь чи про хоробрість, про обов’язок людський чи про лицарську славу? – Мало тепер честі між людей, – несподівано басовитим голосом одповів, підводячи до товариства свою голову з невидющими білими очима. – […]...
- ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ Мета: закріплювати вміння учнів визначати відмінок прикметників у реченні за питаннями, закінченням та відмінком іменника; розвивати мовленнєве чуття; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність, старанність, наполегливість. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 215, с. 96) – Прочитайте записані прислів’я. – Які закінчення ви вставили замість крапок? – Поясніть написання […]...
- ЗАКРІПЛЕННЯ ВМІНЬ УЖИВАТИ В МОВЛЕННІ ПРИКМЕТНИКИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати відмінок прикметників за закінченням і формою іменника; розвивати аналітичні вміння; виховувати спостережливість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сіроокі дівчатка, Ясноокі хлоп’ята, Заспокойтеся, сядьте, Час вже починати. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка Зз Рр Пп зв ри пт Звірі – в хащах лісових, Риби – в водах річкових, Птиці […]...
- ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ, ВВЕДЕННЯ ЇХ У ТЕКСТ Урок 54. ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ, ВВЕДЕННЯ ЇХ У ТЕКСТ Мета: закріплювати вміння учнів визначати відмінок прикметників у реченні за питаннями, закінченням та відмінком іменника; розвивати мовленнєве чуття; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати уважність, старанність, наполегливість у вивченні рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі за парти […]...
- УЖИВАННЯ ЗАСТАРІЛИХ СЛІВ І НЕОЛОГІЗМІВ У МОВЛЕННІ, ВИЗНАЧЕННЯ ЇХНЬОЇ РОЛІ В ТЕКСТАХ РІЗНИХ СТИЛІВ Мета: навчальна: формувати вміння і навички визначати роль уживання застарілих слів і неологізмів у мовленні; розвивальна: розвивати стилістичні смаки; виховна: виховувати почуття гордості за багатство і красу української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, синтаксис, стилістика. Міжпредметні зв’язки: мова, література, історія. Тип уроку: формування умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. […]...
- ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ У МНОЖИНІ Мета: вчити учнів відмінювати прикметники у множині; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст. Прикметники у називному відмінку множини спишіть разом з іменниками, від яких вони залежать. Придумайте […]...
- Стилістика узагальнено-особових речень Стилістика української мови Стилістика узагальнено-особових речень Односкладні узагальнено-особові речення найчастіше вживають у розмовно-побутовому, художньому і, менш часто, в публіцистичному стилях мови. Майже зовсім не характерні вони для офіційно-ділового стилю мови в його писемному вияві (формі). Узагальнено-особові речення – це такі односкладні конструкції, в яких дія (стан) сприймається узагальнено, як така, що за певних умов може […]...
- Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень Урок 28 Тема. Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень Мета: розширити уявлення учнів про речення; розпочати ознайомлення з типами речень за метою висловлювання; ознайомити учнів з розповідними реченнями, їх характерними ознаками, оформленням на письмі; розвивати вміння визначати розповідні речення в мовленні, правильно записувати їх за інтонаційними ознаками; виховувати любов і […]...
- Стилістика власне неповних речень, еліптичних і приєднувальних неповних речень Стилістика української мови Стилістика власне неповних речень, еліптичних і приєднувальних неповних речень Будь-яке речення в мові граматично повне або неповне. Комунікативно-стилістична сутність усіх різновидів неповних речень (серед них речень еліптичних і приєднувальних) полягає в тому, що за умови стилістичного користування ними мовець щоразу може висловитись і найприродніше, і, що вкрай важливо, найекономніше, лаконічно: Я і […]...
- Неозначено-особові речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Неозначено-особові речення Неозначено-особовими реченнями називаються такі односкладні речення, у яких дійова особа не названа й мислиться як неозначена. Головний член неозначено-особових речень виражається дієсловом у формі: А) 3-ї особи множини теперішнього або майбутнього часу. Лікарські рослини вживають у вигляді відварів, настоїв і трав’яних чаїв (журнал). Портрети його друкуватимуть у столичних […]...
- ЗАСОБИ ЗВЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ Мета: вчити учнів використовувати лексичні засоби для зв’язку речень у тексті; розвивати вміння зв’язувати речення в тексті за допомогою особових займенників (він, такий, цей), слів (тоді, спочатку, потім); розвивати мовленнєві вміння; виховувати повагу до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі сідайте тихо, діти, Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, А старанно працювати. […]...
- МОВНІ ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. “ВІДОМЕ” ТА “НОВЕ” В РЕЧЕННЯХ ТЕКСТУ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 4. МОВНІ ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. “ВІДОМЕ” ТА “НОВЕ” В РЕЧЕННЯХ ТЕКСТУ ПРИГАДАЙМО 1. Що таке займенники, прислівники, сполучники? 2. Які слова називають синонімами? 486 Утворіть з поданих речень текст, замінивши в другому реченні іменник товариш займенником, а в третьому – синонімічним іменником. Простежте, як займенник та синоніми допомогли […]...
- Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 74 Тема. Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні Мета: поглибити знання учнів про фразеологічні звороти; вдосконалювати вміння учнів знаходити фразеологізми в текстах, розкривати їх значення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ […]...