Охорона тварин
РІДНИЙ КРАЙ
Урок 56
Тема. Охорона тварин
Мета: збагатити знання дітей про охорону і збереженням природи рідного краю, охорону тварин; спрямувати практичну діяльність учнів, пов’язану з охороною та збереженням природних багатств; розвивати спостережливість, кмітливість, уміння встановлювати причиново-наслідкові зв’язки; виховувати любов до природи, турботливе ставлення до тварин.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
–
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Ви вже багато знаєте про тварин.
– Як ви вважаєте, чи потрібно охороняти тварин? Навіщо?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над загадками
– Із одним вікном хатина,
Роботяща в ній родина,
По квітках усе літають,
Мед пахучий добувають. (Бджоли, вулик)
– Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
– Що воно за дивина –
Світла денного боїться,
Дзьоб гачком, великі очі,
І не спиться
“Ху-гу-гу!” – кричить вона.
Відгадали? – Це… (сова).
– Тисяча тисяч бондарів
Роблять хати без дворів. (Мурашки)
– Які тварини запилюють рослини? (Бджоли)
– Які тварини знищують шкідників рослин? (Дятел – лікар лісу. Він видовбує хворі дерева дзьобом і довгим язиком виймає з-під кори жучків-короїдів, личинки. Сова – корисний птах, тому що знищує мишей.)
– Які тварини є санітарами? (Вовк знищує трупи тварин. Мурашки виконують роль санітарів лісу.)
– Тварини долають велику користь людині: як джерело харчування (м’ясо, молоко, яйця); як джерело естетичної насолоди (метелики, птахи, рибки); джерело для наукових досліджень; джерело для народної медицини.
Щороку тварин стає все менше, тому їх обов’язково потрібно охороняти.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра “Хто у лісі живе”
– З-поміж названих тварин визначте тих, які живуть у лісі: білка, горобець, рись, їжак, ластівка, бурий ведмідь, гуска, лелека, лось, шишкар, дятел, мурашка, зозуля.
– Як потрібно поводитися у природі, щоб не заподіяти шкоди тваринам?
– Чому багато видів тварин стають рідкісними?
– Кого називають санітарами лісу?
– Чим корисні птахи лісу? (Знищують безліч комах, які пошкоджують дерева.)
2. Гра “Хто де живе?”
– Правильно оселіть тварин у їх “будиночки”.
Ведмідь лігво
Лисиця дупло
Білка барліг
Бджола нора
Вовк вулик
– Чому потрібно дбати про тварин?
– У природі все взаємопов’язане. Якщо знищити певну тварину, яка, на перший погляд, не дає людям жодної користі, то можна завдати значної шкоди природі. Пригадайте мультфільм про те, як дід прогнав сову, яка не давала йому спати вночі. Не стало сови, розвелося багато мишей. Миші руйнували гнізда джмелів. їх стало мало, і не було кому запилювати конюшину. Конюшина не вродила, і дідова корова почала давати мало молока.
3. Гра “Скарги рослин і тварин”
На що скаржаться ці рослини (тварини)? Зазначте стрілками. Як людина може їм зарадити?
4. Запам’ятай!
– Запам’ятай! Ці тварини потребують охорони.
V. Підсумок уроку
Світ прекрасний навколо тебе –
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки –
Нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить –
Бо світ навколо любові просить.
А. Потапова
– Які правила охорони тварин були вам відомі до сьогоднішнього уроку?
– Про які ви дізналися сьогодні?
– Що ви скажете тим, хто розорює пташині гнізда, завдає шкоди птахам, малятам звірів?
– Чому на Землі зникають деякі тварини?
– Чому тварин слід оберігати?
– Як люди взимку повинні допомагати диким тваринам?
– Чим конкретно допомагає тваринам кожен із вас?