ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ОБОВ’ЯЗКАМИ
Урок 16. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ОБОВ’ЯЗКАМИ
Мета: розширити уявлення учнів про обов’язки людини; розвивати мислення; прищеплювати бажання виконувати свої обов’язки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
1. Фронтальне опитування
– Продовжіть думку: “Щоб життя моїх близьких і друзів стало кращим, а країна, у якій ми народилися і живемо, стала багатою і процвітаючою, щоб у нашій державі постійно був добробут
– Потрібні, насамперед, зусилля кожного з нас – громадян держави Україна. І від того, як ви навчитеся бути її добрими громадянами, залежить і ваше майбутнє.
2. Презентація плакатів учнів “Усі діти мають права”
3. Гра “Добрі і погані вчинки”
– Я читатиму твердження. Якщо так учиняє добра людина, плескайте в долоні, а якщо невихована, то сидіть спокійно.
– Допомагати мамі
– Робити комусь зле, якщо він цього не бачить.
– Не вмиватися.
– Берегти рідну природу та охороняти її.
– Шанувати працю інших людей.
– Галасувати, коли хтось відпочиває.
– Бути вихованою, стриманою дитиною.
– Обманювати, хвалитися.
– Насміхатися з чужого горя.
– Добре вчитися, багато читати.
– Не слухати батьків.
– Допомагати друзям у біді.
– Ділитися тим, що є в тебе.
– Ображати інших.
– Захищати слабкого.
– Спати на уроках.
– Красти.
– Любити своїх батьків.
– Ображати тварин.
– Сваритися.
– Чи погоджуєтесь ви з думкою, що кожна людина має свої почуття, здібності, характер? Як же зробити, щоб такі різні, не схожі між собою люди жили в мирі та злагоді?
Для цього існують правила, що визначають стосунки між людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з ними маємо справу.
– З якими правилами людського співжиття ви вже ознайомилися?
– Ви прийшли до школи й одразу ознайомилися із правилами для учнів, щоб легше було вчителям навчати, а вам – учитися.
Сідаєш у трамвай, автобус чи потяг – перед тобою інші правила – правила для пасажирів.
Заходиш у кінотеатр – і тут свої правила, яких повинні дотримувати глядачі.
Коли ти йдеш вулицею, ти – пішохід, і зобов’язаний виконувати правила дорожнього руху.
Але існують правила, обов’язкові для всіх громадян країни, ким би вони не були – дорослі чи діти, вчителі чи учні, люди різних професій, різного матеріального достатку, і якщо цих правил усі дотримують, тоді в такій державі все до ладу.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про громадянські обов’язки.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– У Конституції України спочатку перелічені особисті права, потім – політичні, а потім – соціально-економічні і культурні. Якщо ми говоримо “право”, то завжди маємо на увазі “обов’язок”, і навпаки. Ми – громадяни України, і у нас є обов’язки перед Вітчизною, перед своїм народом, перед іншими людьми, перед своїми рідними і близькими. Головний обов’язок – поважати права інших! А ще обов’язки описані у статтях: ст. 51- піклуватися батькам про дітей, а дорослим дітям – про непрацездатних батьків; ст. 65 – захищати Вітчизну; ст. 66 – охороняти природу; ст. 67 – платити податки.
– А які обов’язки мають люди?
(Ст. 65. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.
Ст. 66. Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ним збитки.
Ст. 68. Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України…)
Метод “Мозковий штурм”
– Що ви повинні сьогодні робити, щоб виконати обов’язки, записані в Конституції?
Висновок. Люди повинні наполегливо трудитися, щоб Україна стала процвітаючою державою. Кожен громадянин зобов’язаний захищати свою Вітчизну. Діти повинні старанно вчитися, щоб у майбутньому здобути професію і працювати на благо України.
2. Робота за підручником (с. 69-71)
Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.
Вправа “Мікрофон”
Учні виконують завдання рубрики “Поділися своїми думками”.
Потім читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.
Опрацьовують матеріали рубрики “Ознайомся з думкою інших людей” та виконують завдання на с. 70-71.
– Прочитайте та запам’ятайте висновки на с. 71. (Я дізнався, що… Я прагну…)
– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
1-ша група. Якими є обов’язки дітей щодо навчання в школі?
2-га група. Якими є обов’язки дітей щодо правил поведінки в школі?
3-тя група. Якими є обов’язки дітей щодо поводження на вулиці?
4-та група. Якими є обов’язки дітей щодо старших, здоров’я, природи?
Презентація виконаної групами роботи.
2. Тестування
1. Який документ про права дітей прийнятий у 1989 році?
А) Декларація прав дитини;
Б) Закон України про охорону дитинства.
2. Як називається основний Закон України, де записані всі права та обов’язки?
А) Декларація прав дитини;
Б) Конвенція прав дитини;
В) Конституція України.
3. Те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим,- це:
А) право;
Б) обов’язок.
4. Те, що ти можеш робити,- це:
А) обов’язок;
Б) право.
3. Гра “Права та обов’язки”
– Сигналізуйте відповідними картками: “права”, “обов’язки”.
– Берегти книги;
– дотримувати правила руху;
– старанно вчитися;
– навчатися;
– ігри, відпочинок, розваги;
– піклуватися про життя, здоров’я;
– користуватися бібліотекою, спортивною залою;
– охороняти природу;
– дотримувати правил поведінки.
4. Гра “Так чи ні?”
– Кожна людина має своє ім’я.
– Можна бити дитину.
– Не можна відвідувати лікарів.
– Усі діти рівні між собою.
– Не можна ходити до школи.
– Можна примушувати дитину тяжко працювати.
– Можна ображати дітей.
– Треба жити в злагоді і мирі.
– Поважати своїх батьків.
5. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Які ваші обов’язки в школі, у родині?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 69-71).
Виконати малюнок “Мої обов’язки”.