ПАРАЗИТИ БДЖІЛ

ПАРАЗИТИ БДЖІЛ – до них належать тваринні або рослинні організми, які, харчуючись за рахунок бджіл, завдають їм великої шкоди. До шкідників бджіл належать деякі кліщі, комахи, гризуни й птахи, які порушують кормову базу бджіл, ушкоджують або знищують мед, пергу, віск, дерев’яні частини вулика.

П. можуть бути тимчасовими й постійними. Вони, у свою чергу, поділяються на тих, які потрапляють в організм бджіл випадково й можуть жити поза ним (миші, личинки майки), і тих, які пристосовуються до організму бджіл й умов життя бджолосім’ї й поза

нею вже жити не можуть.

Залежно від того, яку частину організму уразили П., їх поділяють на внутрішніх і зовнішніх; внутрішні уражають організм носія, зовнішні – знаходяться на зовнішніх покривах бджіл. Тому, де живуть П. – на особині або в бджолиному гнізді – їх поділяють на П. бджіл і П. бджолосім’ї.

Інвазійні хвороби викликають одноклітинні (найпростіші) і багатоклітинні (членистоногі) організми тваринного походження.

До внутрішнього П. б. належать найпростіші, гельмінти, кліщі й комахи.

Найпростіші – мікроскопічні одноклітинні тваринні організми. їхніми органами руху є джгутики й війки.

Харчуються вони через ротові отвори або всмоктують їжу всією поверхнею тіла.

Гельмінти (мермітиди) – багатоклітинні організми. У бджіл паразитує хробак, який належить до класу круглих хробаків, – нематод. їхні личинки проникають через стінку кишечника бджіл і розвиваються в черевних міжпорожнинних тканинах.

Кліщі – паразити дорослих бджіл, викликають небезпечну карантинну хворобу – акарапідоз. Найнебезпечніший для бджіл спинний кліщ. Кліщ невидимий неозброєним оком.

Комахи (муха-сенотаїнія, муха круглоголовка й горбата) – паразитують на бджолах і диких комахах у фазі личинок, і

Хвороби, викликані ними, називаються міазами. На бджолах паразитує також муха браула, цикл розвитку якої відбувається в бджолиній сім’ї. Дорослі мухи уражають робочих бджіл або маток, а личинки браул розвиваються в стільниках. За зовнішнім виглядом ця комаха повністю відрізняється від мухи: вона сліпа й безкрила.

До зовнішніх П. б. належать представники таких класів, як комахи й павукоподібні.

Комахи-паразити бджіл: представники двокрилих (мухи), твердокрилих, лускокрилих і перетинчатокрилих. Ці комахи є переносниками багатьох хвороб бджіл.

Мухи – м’ясні, тахіни. Із твердокрилих на бджолах паразитують личинки жука майки.

Із лускокрилих :- метелики воскової молі (велика й мала). Харчуючись воском, вони руйнують воскові будівлі у вуликах і сховищах.

Серед кліщів (павукоподібних) зустрічаються як шкідливі для бджіл, так і нешкідливі й корисні. Деякі види кліщів руйнують запаси пилку, дуже швидко розмножуються й можуть знаходитися на тілі бджоли, не завдаючи їй ніякої шкоди.

На особливу увагу заслуговують паразитуючі пузатий і спинний кліщі. Пузатий кліщ живе у вуликах, у смітті, може нападати на людину, викликаючи захворювання, що супроводжується сильною сверблячкою й печінням, лихоманкою й появою дрібних червонуватих вузликів, оточених пухирчастими утвореннями.

Методи боротьби та профілактики. Бджоляр повинен шукати причину ослаблення окремих сімей, їхнього відставання в розвитку, загибелі розплоду, матки, робочих бджіл або цілих сімей. При визначенні діагнозу хвороби він повинен послати матеріал у найближчу лабораторію, оголосити про не – благополучність пасіки й ужити заходів, необхідних для усунення хвороби.

Профілактичні заходи проти П. б. повинні проводитися на пасіці систематично та планомірно.

У перший весняний обліт бджоляр повинен уважно спостерігати за поводженням бджіл. У цей час виявляють одну з найнебезпечніших карантинних хвороб, що має осередковий характер, – акарапідоз. Бджоляр повинен від 2-3 найбільш постраждалих сімей відібрати по 50 живих і мертвих бджіл, упакувати їх в окремі пакетики й відправити в найближчу лабораторію. Якщо кожний бджоляр дотримуватиметься таких правил, то можна

Буде виявити приблизні вогнища поширення хвороби, і не тільки акарапідозу, але й паратифу, нозематозу, септицемії тощо.

У червні проводять друге обстеження пасіки. Ця перевірка дозволяє виявити американський і європейський гнилець, мішочницький розплід і мікози.

Боротьба з П. і шкідниками бджіл включає профілактичну дезінфекцію вуликів, пасічного обладнання й інвентарю, застосування належних способів боротьби з ними.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПАРАЗИТИ БДЖІЛ