ПАСТЕРНАК
Сад і город (енциклопедія)
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ
ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
ПАСТЕРНАК
Цю городню культуру вирощують для одержання коренеплодів, які використовують як приправу до супів, гарніру, м’ясних страв. Пастернак відомий з кінця XII століття, коли його вже використовували як культурну овочеву й кормову рослину в Європі та Середній Азії. Масову популярність він завоював у XVIII столітті. У коренеплодах пастернаку містяться а30тисті речовини, цукор, жир, білок, вітамін С, вітаміни В1 і В2, мінеральні солі й ефірні олії. Коренеплід
Пастернак – це дворічна рослина родини 30нтичних. У перший рік життя дає коренеплоди, на другий рік життя одержують насіння. З усіх коренеплідних рослин це найбільш холодостійка культура. Може зимувати у відкритому грунті, хоча в районах із дуже сильними морозами грунт із залишеними в ньому коренеплодами пастернаку бажано прикривати шаром торфу, тирси, соломи.
Для того, щоб одержати високий урожай і гарні смакові якості культури,
Найкраще розміщувати пастернак на тих ділянках, де росли помідори, цибуля й картопля на третій рік після внесення свіжого гною. Перед основним обробітком грунту вносять такі добрива: 15-20 г сульфату амонію, 20-30 г суперфосфату, 15-20 г хлористого калію та 2-3 кг перегною на 1 м2. Пастернак розмножується насінням, яке перед посівом необхідно яровизувати. Для цього його замочують у чистій воді при температурі 20-25 °С на 1-2 год, потім розсипають на вологій тканині шаром 3-5 см і накривають такою ж вологою тканиною. У цих умовах насіння витримують, регулярно перемішуючи, 2-3 дні, після чого поміщають у холодне місце при температурі 0…+3 °С і зберігають до посіву, регулярно зволожуючи. Перед посівом насіння просушують.
Інший спосіб яровизації – стратифікація насіння. Спочатку його замочують у воді так само, як і в першому способі, потім змішують із вологим чистим піском у співвідношенні 1:3 і залишають при кімнатній температурі на 2-3 дні для набубнявіння. Після цього його зберігають до посіву при температурі +2.. .+3 °С, а перед посівом підсушують.
Висівають пастернак напровесні, щойно тільки прогріється й ледь підсохне грунт. Сіють рядками з відстанню між ними 45 см із розрахунку 10 г на 1 м2. Глибина закладення насіння 3-4 см. Через 2-3 тижні пастернак дає сходи, а у фазі перших 2-3 справжніх листочків рослину проріджують. Після проріджування відстань у рядах між рослинами повинна становити 7-10 см, щоб на 1 м2 розміщалося не більше 40-50 рослин.
Догляд за пастернаком такий самий, як і за морквою. Головне – регулярно розпушувати міжряддя, знищувати бур’яни, підтримувати помірну вологість грунту. Працювати на ділянках, засіяних пастернаком, потрібно вранці або ввечері, тому що в спеку під сонячними променями листя виділяє пекучу ефірну олію, яка може викликати алергію шкіри й навіть опіки.
Збирають коренеплоди пастернаку восени. Листя зрізують над голівками коренеплодів, коренеплоди просушують і зберігають у прохолодному приміщенні, пересипаними землею чи піском. Коренеплоди можна залишати на зимівлю в грунті. У такому випадку обрізають бадилля, пастернак підсапують і мульчують грунт шаром 10-15 см. Навесні коренеплоди, які таким чином перезимували, викопують і використовують у їжу.
Для одержання насіння коренеплоди залишають перезимувати в грунті, а навесні, коли вони проростають, проводять проривання, залишаючи рослини в рядах на відстані 25-30 см. У період вегетації та цвітіння грунт двічі розпушують, регулярно знищуються бур’яни. Насіння збирають у міру дозрівання, спочатку верхні 30нтики, а потім проводять суцільне збирання. Дозріле насіння швидко обсипається, тому зі збиранням спізнюватися не можна.
Рекомендовані сорти: Круглий ранній, Студент.