ПЕРПЕТУУМ-МОБІЛЕ

Розділ 4 МЕХАНІЧНА РОБОТА ТА ЕНЕРІЯ

& 61. ПЕРПЕТУУМ-МОБІЛЕ

Perpetuum mobile в перекладі з латинської означає вічний двигун. Люди упродовж багатьох століть намагалися створити такі машини, які б працювали самі по собі: піднімали вантажі, обертали колеса без затрат енергії, не одержуючи енергію від якихось зовнішніх джерел. Такий двигун не повинен потребувати пального, енергії вітру, падаючої води чи руки людини. Адже рух вічний, чому б не скористатися цим…

Перед вами кілька проектів таких двигунів (мал. 4.60, а-г).

Один з перших відомих

проектів вічного двигуна запропоновано ще у XIII ст. (мал. 4.60, а). Важелі з вантажами закріплено на зубчатому колесі. Закріплено відкидні важелі, на кінцях яких розміщено тягарі. Винахідник був упевнений, що таке колесо має обертатися нескінченно довго, адже вага тягарів з одного боку колеса завжди більша, ніж з іншого. Автори проектів перпетуум-мобіле пропонували використовувати похилі площини(мал. 4.60, б), виштовхувальну силу рідин на занурені в них тіла (мал. 4.60, б), колеса різноманітних конструкцій (мал. 4.60, г) та ін. Проте жоден з цих двигунів не працював. Вічний двигун – це машина, яка повинна працювати всупереч закону
збереження механічної енергії, який до того ж виконується лише в ідеальних, недосяжних умовах – за відсутності тертя і без перетворення механічної енергії тіл в інші форми енергії.

ПЕРПЕТУУМ МОБІЛЕ

Мал. 4.60

Головне в розділі “РОБОТА І ЕНЕРГІЯ”

Роботою в механіці називають фізичну величину, яка визначається добутком сили на пройдений під дією цієї сили шлях:

А = F s.

Потужність – фізична величина, що чисельно дорівнює відношенню роботи до проміжку часу, за який виконана ця робота:

N = ПЕРПЕТУУМ МОБІЛЕ.

Потенціальною енергією називають енергію тіл, яка залежить або від їх взаємного розташування (координат), або від взаємного розташування частинок одного й того самого тіла.

Величину, що визначає можливість тіла, піднятого на певну висоту над землею, виконати ту чи іншу роботу, називають потенціальною енергією тіла, піднятого над землею:

Еп = mgh.

Енергію тіла, яка залежить від його маси й швидкості руху, називають кінетичною енергією:

Ек = ПЕРПЕТУУМ МОБІЛЕ.

Якщо тіла взаємодіють тільки між собою і лише силами тяжіння та силами пружності, то їх механічна енергія не зникає. Вона перетворюється з одної форми на іншу або передається від одного тіла до іншого.

Відношення значення корисної роботи до значення повної роботи, виконаної за допомогою машини або механізму, називають коефіцієнтом корисної дії (скорочено ККД) машини або механізму:

N = ПЕРПЕТУУМ МОБІЛЕ ∙ 100 %.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПЕРПЕТУУМ-МОБІЛЕ