Перша допомога при ушкодженні м’яких тканин, суглобів і кісток
Безпека життєдіяльності
4. ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ, ТРАВМАМ ТА В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
4.5.Перша допомога при ушкодженні м’яких тканин, суглобів і кісток
Травма – анатомічне і функціональне порушення тканин і органів, що виникає в результаті дії факторів зовнішнього середовища.
Ушкодження, які виникають в результаті одномоментної, раптової дії на тканини організму, називається гострими травмами.
Ушкодження, що виникають від багатьох окремих і постійно діючих подразників малої сили, що не можуть
Долікарська допомога при ударах, розтягненнях, розривах, стисканні, контузіях, втраті свідомості.
Удари – ушкодження м’яких тканин і органів в наслідок удару тупим предметом без порушення цілісності шкіри.
Вивихи – ушкодження, при яких зміщуються суглобні кінці костей в суглобах.
Розтягнення і розриви зв’язок – припухлість, або рух у невластивому суглобу напрямку.
Стискання – наслідок тиску великої ваги на орган людини, розчалювання м’язів, підшкірної жирової клітковини,
При ударах швидко виникає припухлість, під шкірою з’являються гематоми (скупчення крові), які дуже болючі і викликають помірне обмеження руху кінцівки. Внутрішні травми (мозку печінки, нирок, легенів) можуть призвести навіть до смерті.
Потерпілому забезпечують спокій, особливо для місця ураження, накладають тугу пов’язку, прикладають холод (пакет з льодом, пляшку з холодною водою).
Розтягнення характеризується появою різкого болю, швидким розвитком набряку в ділянці травми, значним порушенням функції суглоба.
Долікарська допомога при розтягненні зв’язок – туга пов’язка, фіксація суглоба, холод на уражене місце, холодні компреси. Як і при розриві сухожилля – повний спокій, туга пов’язка, фіксація ураженого місця. Дають анальгін чи амідопірин. Негайно слід звертатися до лікаря.
Стискання виникає від тиску великої маси (стін, землі тощо при землетрусах, обвалах, зсувах), що веде до шоку й отруєння організму продуктами розпаду м’яких тканин.
Долікарська допомога – організація заходів щодо негайного звільнення потерпілого з-під завалів. Накладають джгут на ушкоджену частину кінцівки якомога ближче до основи кінцівки, щоб запобігти гангрені тощо. Обкласти льодом чи змоченою в холодній воді тканиною. Ушкоджені кінцівки іммобілізують за допомогою шини, потерпілого виводять з шоку, тепло накривають, дають випити вина чи горілки, чаю, кави, вводять наркотики (1 мл. 1% розчину морфіну), сердечні засоби і негайно відправляють до лікарні.
Вивих – ушкодження суглоба, при якому відбувається зміщення частин кісток в його порожнині з виходом однієї з них через розрив прилеглих тканин тощо. Виникає під дією непрямої травми.
Спостерігаються біль, різка деформація суглоба, фіксація кінцівки в неприродному положенні. При лікуванні використовують холод, знеболювальні препарати. Можна зразу ж виправляти вивих, але лише лікареві або медперсоналу; важливо не сплутати вивих з переломом.
Втрата свідомості відбувається внаслідок раптового малокрів’я мозку (страх, стрес, сильний біль, кровотеча тощо). Симптоми – різка блідість обличчя і слизових поверхонь, дихання поверхневе, нечасте.
Потерпілого вкладають дещо піднявши ноги і опустивши голову. Необхідно розстебнути комір, послабити ремінь та інші частини одягу, що перешкоджають вільному диханню, забезпечити надходження свіжого повітря. Дати нюхати нашатирний спирт. Штучне дихання при потребі. Триває недовго.
Контузія – ураження всього організму людини внаслідок раптової механічної дії на всю чи велику частину поверхні тіла (ударна хвиля). Можливі струс мозку, розриви легенів та інших органів, тріскають барабанні перетинки. Існує 3 ступеня контузії: легкий, середній, важкий.
I ступінь – легка контузія: тремтять кінцівки, голова, настає заїкання, зниження слуху, людину похитує.
II ступінь – середньої важкості – неповний параліч кінцівок, часткова або повна глухота, порушення мови, відсутність реакції зіниць на світло.
III ступінь – важка контузія – втрата пам’яті, переривчасте, судорожне дихання, з носа і рота тече кров, можливі судоми.
Долікарська допомога – розстебнути тісний одяг і його частини, повернути потерпілого набік, обережно прочистити вуха і ніс від згустків крові, при кровотечі вкласти марлеві пов’язки в порожнину вуха чи носа, не давати пити і не робити штучне дихання. Лежачого потерпілого відправити до медпункту.
Долікарська допомога при переломах
Перелом – порушення цілісності костей. Переломи бувають травматичні і патологічні, закриті (без ушкоджень шкіри) і відкриті (шкіра ушкоджена в ділянці перелому).
Відкриті переломи тим небезпечні, що вони можуть інфікувати відламки і спричинити остеомеліт.
Переломи бувають повні і неповні.
При неповному переломі порушується якась частина поперечних кісток, з’являються тріщини кісток.
Переломи бувають різних форм: поперечні, косі, спіральні, осколочні, від стискання, компресійні тощо.
Буває зміщення кісткових уламків під кутом, зміщення по довжині, бокові зміщення, інші переломи.
Для переломів характерні: різкий біль, порушення функції ушкодженої ділянки, набряк і крововилив в ділянці перелому, вкорочення кінцівки, патологічна рухомість кістки. Нерівність кісток, хрумтить при натисканні, в рані відкритого перелому виступає уламок кістки.
Заходи долікарської допомоги при переломах кісток: фіксація кісток в ділянці перелому; протишокові заходи; транспортування в медпункт.
Основне завдання – закріпити ушкоджені кістки, суглоби, зв’язані з ними кінцівки в нерухомому і найзручнішому для потерпілого стані.
Імболізація зменшує біль. Це основний засіб запобігання шоку. Найчастіше зустрічаються переломи кінцівок. Правильна фіксація ушкоджених кінцівок запобігає зміщенню уламків, зменшує ушкодження судин, нервів, м’язів і шкіри гострими краями ушкоджених кісток. Накладають транспортні шини з підручного твердого матеріалу. Кінцівки біля рани, перелому обробляють йодом, антисептиком і накладають асептичну пов’язку при відкритому переломі.
При транспортуванні шину надійно закріплюють, щоб добре зафіксувати ділянку перелому; під шину вкладають вату, тканину; фіксують 2 суглоби вище і нижче від перелому. Правильна фіксація – це профілактика шоку (рис, 34-38).
Слід утеплити потерпілого, йому дають випити горілки, вина, гарячого чаю або кави, вводять морфій.
Ушкодження черепа і мозку. Ушкодження черепа веде до струсу мозку, забою черепа, здавлювання. Це пухлинні набубнявіння мозку, часткове руйнування мозкової тканини. Настає запаморочення, нудота, блювання, сповільнення пульсу, втрата пам’яті (амнезія), порушення міміки і мови.
При переломі кісток черепа слід забезпечити потерпілому стан спокою в горизонтальному положенні, накласти лід на голову. При втраті свідомості очистити ротову порожнину від блювотиння, покласти потерпілого в фіксоване стабільне положення, рани оберігати від проникнення інфекції.
Транспортувати на ношах в лежачому на спині положенні, накласти ватно-марлеві кільця, підкласти під голову надувну подушку, оберігають від блювання. Транспортувати в фіксованому стабільному положенні, запобігати западанню язика й асфіксії блювотними масами.
При переломі кісток носа починається кровотеча. Потерпілого в напівсидячому стані транспортують, на переднісся накладають лід.
При ушкодженні щелепи потерпілого в сидячому положенні з легким нахилом голови вперед, транспортують до лікарні запобігають асфіксії кров’ю, слиною чи запалим язиком. Накладають фіксувальну пов’язку.
При переломі шийної частини хребта голову фіксують у лежачого на підлозі потерпілого ватною пов’язкою у вигляді нашийника або у вигляді великої підкови довкола голови.
При переломі ключиці у потерпілого спостерігаються біль, припухлість. В пахвову ямку кладуть жмут вати, руку згинають під прямим кутом до тулуба, бинтують від кінцівки до спини, підв’язують нижче ліктя косинкою до шиї, на уражене місце прикладають холод.
При переломі хребта виникає різкий біль, неможливо поворухнутись, зігнутися. Щоб тулуб не згинався і не сталося ушкодження спинного мозку, підкладають дошку, тоді фіксують на ношах. Заборонено піднімати за руки і ноги, щоб кістки не ушкодили спинний мозок, нерви, м’які тканини. Потерпілого не можна садити.
При переломі кісток тазу під коліна потерпілого, що лежить на спині, підкладають валик з пальта, брезенту, ноги напівзігнуті.
При переломі кісток рук і ніг накладають дерев’яні шини, холод, руку підвішують, забезпечують повний спокій всієї кінцівки.
При переломі ребер відчувається біль під час дихання, кашлю, при русі, тому туго бинтують рушником груди, стягують бинтами під час видиху.