ПЕТТІ Вільям

Соціологія короткий енциклопедичний словник

ПЕТТІ Вільям (1623 – 1687) – англ. економіст, основоположник клас, політ, економії, д-р фізики, проф. анатомії та музики, представник школи “політ, арифметиків”, один з основоположників екон. статистики і демогр. досліджень. Автор праці “Політична арифметика, чи Роздуми стосовно розмірів і вартості землі, людей, будівель, сільського господарства, мануфактур, торгівлі, рибної ловлі, ремісників, моряків, солдатів; щодо державних прибутків, процентів, податків, засобів збільшення прибутків,

реєстрації банків; стосовно визначення цінності людей, збільшення кількості моряків; щодо міліції, портів, становища країни, кораблів, могутності на морі і т. п,” (1691). Це ще не повна назва книги, котра показує, яким широким було коло досліди, проблем П.

П. – відомий в історії науки своїм внеском у розвиток і розширення проблематики емпіричних досліджень соціальних процесів. Він перший визначив середню тривалість життя англійців. З його ім’ям пов’язана спроба прогнозування подвоєння кількості населення Англії через 360 р Передбачення не виправдалось, бо за 100 років населення країни зросло у 8 разів. Проте

важливий сам факт спроби прогнозування демогр. процесів.

П. наблизився до розуміння середньо-статист. величин та показників (обчислення середніх сум витрат англійця, француза, розрахунки потреб суспільства у відповідних професіях залежно від густоти заселення території, рівня розвитку промислів). На підставі підрахунків витрат на лікування захворювань, боротьбу з епідеміями довів екон. доцільність для держави вкладати капітал у будівництво лікарень, притулків для людей похилого віку, в санітарні споруди і тлі, П. встановив, що частка витрат сімейного бюджету на харчування зростає з його зменшенням і навпаки – при збільшенні розміру доходів сім’ї питома вага витрат на харчування скорочується. Це відкриття П. залишилось не поміченим його сучасниками, а в XIX ст. було повторно встановлене і сформульоване як закон Енгеля (див. Енгеля закон).

П. розробив проект організації держ. служби по збиранню та поширенню “кількісних”, тобто статист., матеріалів – своєрідних прообразів майбутніх статист, установ та організацій, але ця ідея випередила свій час і не була реалізована за життя її автора.

Дослідження П. стимулювали розвиток екон., демогр. і статист, досліджень в Англії та ін. європейських країнах. Вони закладали підгрунтя для розуміння існування соціальних закономірностей і певною мірою просвіщали ті масові обстеження XIX ст., що відомі в історії соціології як “моральна статистика” та “гігієна соціальна” (див. Статистика моральна, Гігієна соціальна).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПЕТТІ Вільям