ПІДТИП БЕЗЧЕРЕПНІ. КЛАС ЛАНЦЕТНИКИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

ПІДТИП БЕЗЧЕРЕПНІ. КЛАС ЛАНЦЕТНИКИ

Безчерепні представлені єдиним класом Головохордові (Ланцетники), який включає близько 30 видів ланцетників. У ланцетників немає відособленої голови, головного мозку і черепа. Внутрішній скелет представлений хордою, яка зберігається протягом усього життя.

За зовнішнім виглядом ланцетники схожі на рибок довжиною 4-8 см. Уздовж їхнього напівпрозорого тіла тягнеться низький спинний плавець, що переходить

у хвостовий, за формою схожий на ланцет (хірургічний інструмент). Ланцетники зазвичай живуть на дні піщаних обмілин теплих і помірних морів. Вони зариваються в пісок; назовні виступає лише передній кінець тіла, на якому розташована передротова лійка, оточена короткими щупальцями. За характером живлення ланцетник є фільтратором. їжа (завислі у воді дрібні організми) через ротовий отвір, що міститься на дні передротової лійки, надходить до глотки разом із водою. Струмінь води через глотку забезпечується рухом війок, які розміщені на перегородках між зябровими щілинами. За допомогою слизу, що виробляється залозистими
клітинами глотки, їжа потрапляє до кишечника, де вона перетравлюється, а поживні речовини всмоктуються. Неперетравлені рештки їжі виводяться назовні через анальний отвір. Вода через зяброві щілини (до 150 пар) глотки проходить у навколозяброву порожнину, а звідти через зяброву пору – назовні. Органи дихання ланцетника представлені зябрами. Дихання відбувається водночас із живленням.

Кровоносна система ланцетників складається зі спинної і черевної аорт, від яких відходять дрібніші судини. Серце відсутнє, рух безбарвної крові відбувається завдяки скороченню стінок черевної аорти, до якої надходить венозна кров, та нижніх частин зябрових судин. Органами виділення ланцетників є нефридії (близько 100 пар), які розміщені вздовж спинної частини глотки і відкриваються в навколозяброву порожнину. Назовні продукти виділення виводяться через зяброву пору. Органи чуття ланцетника розвинені слабо. Вздовж нервової трубки містяться світлочутливі клітини, що розпізнають лише світло і темряву. На спинному боці передньої частини тіла знаходиться нюхова ямка, яка сприймає хімічні подразники. На поверхні тіла та на щупальцях містяться рецептори дотику.

Ланцетники – роздільностатеві тварини. Розвиток у них непрямий: внаслідок зовнішнього запліднення утворюється рухлива личинка, яка близько 3 місяців живе у товщі води, пересуваючись за допомогою війок, а потім опускається на дно і перетворюється на дорослу тварину. Розмножуються ланцетники всього один раз протягом життя.

У деяких країнах Південно-Східної Азії місцеві жителі вживають ланцетників у їжу. Ланцетник – зручний об’єкт для наукових досліджень.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПІДТИП БЕЗЧЕРЕПНІ. КЛАС ЛАНЦЕТНИКИ