ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ
Біологія – універсальний довідник
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ
ТИП ХОРДОВІ
ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ
Хребетні характеризуються вищим рівнем організації та ускладненням поведінки порівняно з безчерепними і покривними, що пов’язано з переходом цих тварин до активного живлення та руху. Понад 40 тис. видів сучасних хребетних пристосовані до різноманітних умов існування як у наземних, так і в водних екосистемах.
Покриви хребетних – шкіра. Вона є двошаровою: верхній шар – епідерміс (має ектодермальне походження
У більшості хребетних є кістковий скелет, основою якого служить хребет, що складається з хребців. Спереду
Травна система хребетних диференційована на відділи (ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, кишечник, що відкривається назовні анальним отвором або утворює розширення – клоаку, в яку впадають протоки видільних і статевих органів). Розвинені зуби, слинні (у наземних тварин) і травні залози (печінка, підшлункова залоза).
Органами дихання у більшості водних хребетних є зябра, а в наземних – парні легені. Завдяки інтенсифікації газообміну зростає рівень обміну речовин. Кровоносна система хребетних характеризується наявністю серцевої мускулатури. Кров виштовхується із серця під великим тиском і рухається по судинах одного (риби) або двох (земноводні, плазуни, птахи, ссавці) кіл кровообігу. Органи виділення хребетних – нирки.
У нервовій системі хребетних розрізняють головний і спинний мозок і нерви, що відходять від них. Головний мозок складається з п’яти відділів: переднього, середнього, довгастого, проміжного мозку і мозочка. У них ускладнюються органи чуття: органи зору (очі з фокусуючою лінзою – кришталиком), органи слуху (у більшості є слухові кісточки і перетинки, що підсилюють звукові хвилі), смаку, нюху і дотику.
Хребетні, як правило, роздільностатеві тварини.
Тип Хордові – включає два надкласи: Риби і Чотириногі. До надкласу Риби відносять два класи: Хрящові риби і Кісткові риби. До надкласу Чотириногі – класи: Земноводні, Плазуни, Птахи і Ссавці. За наявністю або відсутністю зародкових оболонок хребетних ділять на вищих і нижчих. До нижчих належать організми, в яких зародки не мають оболонок і розвиток проходить у воді (риби, земноводні). У вищих хребетних (плазуни, птахи і ссавці) наявні зародкові оболонки, розвиток відбувається на суші.