ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Урок 14. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
340.1. Прочитайте або прослухайте з голосу вчителя текст. Визначте його тему та основну думку. Чому ситуація з водними ресурсами у світі викликає тривогу?
ГІДРОСФЕРА – УЧОРА. СЬОГОДНІ І ЗАВТРА
За останні роки все частіше чуємо судження про “водяне голодування” планети. Може, це перебільшення песимістів? Чи це й справді реальна небезпека? Дослідження останніх десятиліть, на жаль, підтверджують, що ситуація з водними ресурсами у світі викликає
А. Мещерський. Біля лісового озера
В історії взаємодії людини з гідросферою можна виділити найдавніший період, який тривав майже 2 мільйони років. Загальна кількість населення Землі становила тоді десь приблизно 4 мільйони осіб. Використовуючи природні води для пиття й побутових потреб, людина ще не впливала на цілком закономірний хід природних явищ. Найдавніший період змінився допромисловим, який становив приблизно
Наступний період, який може бути названий промисловим, продовжується до наших днів. Для нього характерне вдосконалення виробництва, винайдення машин, будівництво фабрик, заводів тощо. Науково-технічний прогрес дав людині засоби перетворення природи, і людство почало активно впливати на хід природних процесів. Цей період вирізняється тим, що саме в ньому виникла проблема скорочення втрат води в промисловості і сільському господарстві, а також проблема зростання темпів забруднення водних ресурсів.
Найважливішими заходами, які стосуються балансу водопостачання нашої планети, є боротьба за економію води, запобігання забрудненню, удосконалення технології очищення, повторне використання вод, а також пошуки нових джерел водопостачання. У багатьох випадках кардинальні заходи щодо постачання води немислимі без міжрегіонального перерозподілу водних ресурсів з районів з надмірною вологістю в посушливі райони або створення підземних водоймищ в надрах землі. Важливим завданням майбутнього є збереження прісної води для забезпечення основи життя.
Попри всі труднощі в розв’язанні водної проблеми, вчені з оптимізмом дивляться в майбутнє, вони прагнуть поєднати зусилля спеціалістів багатьох країн світу, щоб зберегти для майбутніх поколінь найдорогоціннішу корисну копалину, якою є вода (Із журналу).
II. Складіть і запишіть план тексту. Проаналізуйте роль вступної, основної і заключної частин тексту, а також роль останніх речень абзаців основної частини.
III. Випишіть терміни, поясніть їхнє значення. За потреби скористайтеся тлумачним словником. Доберіть синоніми до виділених слів.
IV. Прочитайте текст удруге. Стисло письмово перекажіть прочитане, доповнивши переказ розповіддю про водні ресурси вашого населеного пункту (регіону) та роздумами про необхідність дбайливого ставлення до води Відредагуйте свій текст.
Related posts:
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 18. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ 617 I. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку, тип і стиль мовлення. Чому висохла річка? ЛІХТАРНИК Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води. Рікою плавали […]...
- Письмовий докладний переказ художнього тексту з творчим завданням ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 71 Письмовий докладний переказ художнього тексту з творчим завданням Запам’ятаймо! Творчі завдання пов’язані з продовженням, зміною тексту, особи, від імені якої ведеться розповідь, з уведенням у текст діалогів, прямої мови тощо. 272 1. Прочитайте текст. Від якої особи ведеться розповідь? Обгрунтуйте, що текст належить до художнього стилю. Лялька – З малими […]...
- Письмовий переказ із творчим завданням Уроки № 58, 59 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Письмовий переказ із творчим завданням Мета: удосконалювати тексто-творчі уміння та навички учнів, розвивати мислення, навчати висловлювати власне розуміння порушеної в тексті проблеми. Обладнання: текст для переказу. ХІД УРОКУ І. Повідомлення мети і завдань уроку. II. Підготовка до роботи над переказом. V Читання тексту вчителем або учнями. V З’ясування […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 8 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння детально відтворювати писемне висловлювання, поєднувати різні типи мовлення (розповідь, опис, роздум), передавати стильові особливості художнього тексту; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, граматичний лад мовлення; виховувати культуру […]...
- УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 6. УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ 302.1. Прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку. Розкажіть про наукове відкриття Фредеріка Жоліо-Кюрі Від чого застерігав учений? Чим ще крім науки, він захоплювався? ДОСЛІДНИК РАДІОАКТИВНОСТІ Дослідник радіоактивності Фредерік Жоліо-Кюрі відомий світу як учений, відкриття якого стали основоположними в ядерній фізиці і проклали […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 6-7 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів сприймати на слух і докладно переказувати текст монологічного характеру, доповнюючи його своїми міркуваннями, виконувати письмову роботу відповідно до українського правопису; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, творче […]...
- Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Урок № 7 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Мета: удосконалювати вміння школярів сприймати текст, відтворювати його зміст із дотриманням характерних особливостей заданого стилю та вжитих у вихідному тексті типів мовлення; удосконалювати тексто-творчі вміння; розвивати мислення та усне мовлення, збагачувати та уточнювати словниковий запас, розвивати пам’ять, удосконалювати орфоепічні навички та […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 19-20 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння; виховувати моральні якості, відповідальність, пошану до українських традицій, великого Кобзаря. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ УРОКИ № 51-52 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: оцінити рівень сформованості вмінь і навичок учнів сприймати на слух текст публіцистичного стилю, усвідомлювати тему й основну думку, письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту; удосконалювати вміння і навички учнів письмово докладно відтворювати зміст […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: вдосконалювати вміння детально переказувати текст, творчо його продовжувати; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, творче мислення, уяву; виховувати любов та бережливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над загадкою Диво-сани прилетіли, Скакуни в тих санях білі. В санях тих сидить цариця, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 20. ГОВОРІННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 33 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 20. ГОВОРІННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння та навички усно переказувати текст, доповнювати його власними міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, критичне мислення, пам’ять, творчі й організаторські здібності, збагачувати словниковий запас; виховувати самостійність, […]...
- Усний переказ тексту на професійну тему із творчим завданням § 20. Усний переказ тексту на професійну тему із творчим завданням 177.1. В Україні не було таких професій, як системний адміністратор чи PR – менеджер. Можуть з’явитися багато нових професій, а деякі старі – перейти в історію. Сумувати льотчикам не варто – вони пересядуть на дирижаблі. У майбутньому всю важку роботу за людей робитимуть машини. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 7 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння відтворювати усне висловлювання художнього стилю, доповнювати його своїми міркуваннями; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, аналітико-синтетичне мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати духовність, пошану до оберегів роду. Тип уроку: […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 11. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ ПРИГАДАЙМО. Що таке роздум? З яких частин він складається? Роздум Текст-роздум – це текст, у якому за допомогою аргументів доводиться істинність чи хибність певного твердження. Структура тексту Текст-роздум складається, як правило, з трьох частин: Ü теза (твердження) – необхідна для доказу думка; Ü аргументи (доведення, спростування) […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 16. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ 594 І. Прочитайте текст. Розкажіть, чому померла річка і чому дідусь навіть після цього продовжував засвічувати ліхтар. ЛІХТАРНИК Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води. […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРЕДМЕТА УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 10. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРЕДМЕТА 507 І. Прочитайте текст. Під час читання запишіть ключові слова. БЛАКИТНИЙ АЛМАЗ У природі трапляються кольорові алмази: блакитні, рожеві, жовті. Один з блакитних алмазів пов’язують з іменем відомого мореплавця Васко да Гами. Якось славетний капітан прогулювався палубою та […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 18. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ 532 І. Прослухайте текст з голосу вчителя чи однокласника. Визначте тип і стиль мовлення. КРІТ Ранньої весни ворухнулася раптом суха бур’янина, похиталася і впала. А на тому місці, де вона стояла, зробилася нора. У норі хтось важко посапував […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Докладний письмовий переказ тексту-опису предмета ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 40 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Докладний письмовий переказ тексту-опису предмета Мета: навчити учнів складати письмові перекази текстів з елементами опису предмета; розвивати писемне мовлення, логічне мислення, творчу уяву. Обладнання: підручник, словники, текст для переказу. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. ПІДГОТОВКА ДО […]...
- ПИСЬМОВИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 13. ПИСЬМОВИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИРОДИ 607 І. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Доведіть, що це розповідь з елементами опису. ЛЮБКА У травневому лісі хвилі квітів хлюпають під ноги. А повітря, настояне на ароматах смолини і мокрого листя, приємно дурманить голову. Теплінь… […]...
- Закріплення знань про прикметники. Письмовий переказ тексту за малюнком і поданим планом Урок 60 Тема. Закріплення знань про прикметники. Письмовий переказ тексту за малюнком і поданим планом Мета: закріпити знання про прикметник; розвивати зв’язне мовлення учнів; учити писати переказ тексту за малюнком і питаннями; виховувати любов до природи, до рідного слова. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка домашнього завдання […]...
- Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 68 Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення Пригадаймо! 1. Що таке тема, мікротема? 2. Що називається тематичними реченнями і тематичними словами? 563 1. Прочитайте і запам’ятайте слова, які можна використати в описі приміщення. Поличка для взуття, вішалка, дзеркало, стелажі, книжкові шафи, книжкові полиці, диван, крісло, диван-ліжко, […]...
- Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 69 Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму 266 1. Прочитайте текст. Сформулюйте тему й основну думку твору. Черевики Було це восени сорок третього року. Щойно настало наше звільнення від німців, зазнали ми великої радості, але й бідували дуже. Уже земля грудками взялася, зима з-за гори виглядала, мені […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ Мета: перевірити вміння учнів переказувати текст (письмово) розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати старанність, уважність, організованість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ми перевіримо, як ви вмієте писати письмовий переказ. Щоб роботу виконати успішно, слід бути уважними. III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ Орієнтовні тексти […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ-РОЗДУМУ Мета: навчальна: удосконалювати вміння і навички письмового переказу; розвивальна: розвивати комунікативні вміння; виховна: виховувати смаки гідної мовленнєвої поведінки. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: повторення, систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ […]...
- Зв’язне мовлення Письмовий стислий переказ тексту Уроки № 19, 20 Зв’язне мовлення Письмовий стислий переказ тексту Мета : на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті головне й переказувати його, опускаючи все другорядне, менш істотне; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу школярів; виховувати цікавість до вітчизняної історії. Хід […]...
- Контрольна робота: письмовий переказ Тема. Контрольна робота: письмовий переказ. Мета. Перевірити вміння переказувати тексти розповідного й описовою типу; будувати зв’язні висловлювання на задану тему; викладати матеріал логічно, послідовно; дотримуватися норм літературної мови, вдало користуючись її лексичним та граматичним багатством. Хід уроку I. Організація класу. II. Письмовий переказ. 1. Інформація для вчителя. Писемне мовлення перевіряється в 3-4 класах. Письмовий переказ […]...
- Письмовий cтислий переказ тексту, що вміщує розповідь про процес праці Уроки № 68, 69 Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в тексті головне й переказувати його, опускаючи все другорядне, менш істотне; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу школярів; виховувати цікавість до людської праці, повагу до вміння, кмітливості, старанності. І. Повідомлення мети і […]...
- Зв’язне мовлення. Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру, що включає опис предмета ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 56 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру, що включає опис предмета Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів такі текстотворчі уміння, як уміння визначати тему та головну думку тексту, колективно складати його плану, самостійно добирати адекватні змісту виражальні засоби мови, реалізувати задум […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ, СТИСЛИЙ ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО “УСМІШКА” Мета: вчити учнів писати стислий переказ, використовуючи мовні засоби; збагачувати словник образними виразами, порівняннями, епітетами; розвивати мовлення учнів; сприяти розвитку пам’яті, уваги; виховувати ввічливість, доброту, бажання дарувати оточуючим радість. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Розв’язування анаграми С У Ш А К І М 2 1 5 7 6 4 3 […]...
- Зв’язне мовлення Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру Зв’язне мовлення Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру З елементами опису зовнішності людини Мета : на основі здобутих текстологічних знань формувувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема переказувати розповідний текст, що вміщує опис людської зовнішності або елементи такого опису; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів; виховувати поважливе ставлення до людей, […]...
- Зв’язне мовлення Письмовий докладний переказ тексту, що містить розповідь про процес праці Зв’язне мовлення Письмовий докладний переказ тексту, що містить розповідь про процес праці Мета : на основі здобутих текстологічних знань формувувати відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння переказувати текст, що вміщує розповідь про процес праці; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів; виховувати поважливе ставлення до людей та їхньої праці, цікавість до творчості, […]...
- ОПИС ДІЙ. ПИСЬМОВИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ДІЙ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ТЕМА 8. ОПИС ДІЙ. ПИСЬМОВИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ДІЙ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Вправа 602 І. Процес випікання хліба не є простим. У цей день жінка одягала чисту сорочку й вишитий рушник, бо здавна в Україні особлива увага приділялася охайності жінки та чистоті рук. II. 1. У тексті описано процес випікання хліба. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ Мета: перевірити вміння учнів писати переказ розповідного тексту з елементами опису або міркування (обсяг початкового тексту 70-100 слів) за самостійно складеним планом з опорою на допоміжні матеріали (подані зачин або кінцівку, ключові словосполучення та ін.) з дотриманням тричастинної структури висловлювання, використанням виражальних засобів мовлення; розвивати мовлення, увагу, спостережливість; збагачувати словник школярів; виховувати культуру писемного мовлення. […]...
- Зв’язне мовлення. Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи І СЕМЕСТР ІМЕННИК Уроки № 39, 40 Тема: Зв’язне мовлення. Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати відповідні текстотворчі вміння 1; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів; виховувати спостережливість та любов до природи. Хід уроку І. Повідомлення мети і завдань […]...
- Зв’язне мовлення. Детальний письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення І СЕМЕСТР ІМЕННИК Уроки № 22, 23 Тема: Зв’язне мовлення. Детальний письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення Мета: на основі здобутих учнями текстологічних знань формувати в них відповідні текстотворчі вміння 1; удосконалювати культуру писемного мовлення, формувати навички самостійної творчої роботи; сприяти збагаченню словникового запасу та граматичного ладу мовлення учнів. Хід уроку […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ТЕМА 5. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Вправа 596 І. Стиль: художній. Заголовок до тексту виражає основну думку тексту. II. Описи зовнішності людей: 1. Цієї тихої ранкової хвилини з хати вийшла маленька дівчинка. У неї були блакитні очі, біле, мов спіла пшениця, волосся. 2. Він ішов їй […]...
- ВОДОКОРИСТУВАННЯ Екологія – охорона природи ВОДОКОРИСТУВАННЯ – порядок, умови і форми використання водних ресурсів. 1) Використання водних об’єктів для задоволення будь-яких потреб населення і нар. госп-ва; 2) використання води з госп. або побутовою метою без вилучення її з водних об’єктів шляхом пропускання крізь пристрої (напр., гідроелектростанції, водяні млини); 3) сукупність усіх форм і видів використання водних […]...
- ЗАКОНОДАВСТВО ВОДНЕ Екологія – охорона природи ЗАКОНОДАВСТВО ВОДНЕ – законодавство, яке визначає правовий режим водних ресурсів країни, порядок їх використання та охорони, а також запобігання шкідливому впливу вод. 3. в. передбачає ведення обліку запасів води (водний кадастр). 3. в. регулює водні відносини з метою забезпечення рац. використання води населенням і сусп. госп-вом, охорони вод від забруднення, засмічення […]...
- Плата за спеціальне використання природних ресурсів Плата за спеціальне використання природних ресурсів – складова частина економічного механізму забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Встановлюється на основі нормативів плати і лімітів використання природних ресурсів. Нормативи П. за с. в. п. р. визначаються з урахуванням їхньої розповсюдженості, якості, можливості відтворення, доступності, комплексності, продуктивності, місцезнаходження, можливості переробки й утилізації відходів та інших факторів. Такі нормативи […]...
- ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ Розділ 1 Загальна економіко-географічна характеристика світу Тема 3. ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ В Ивчаючи тему, ви ознайомитеся з: – новими поняттями: “навколишнє географічне середовище”, “природокористування”, “моніторинг”, “геоекологія”, “природо-ресурсний потенціал”, “ресурсозабезпеченість”; – закономірностями розміщення природних ресурсів світу; – географією світових природних ресурсів: мінеральних, земельних, лісових, водних, рекреаційних; ресурсами Світового океану; – сучасними проблемами […]...