Пісня привела до симфонії
Урок 22.
Пісня привела до симфонії
Мета уроку: познайомити учнів з особливостями жанру симфонії на прикладі симфоній П. Чайковського. Навести приклади звучання мелодій народних пісень у симфонічних творах. Дати поняття “симфонія”, “симфонічний оркестр”. Розвивати вокально-хорові навички, збагачувати музичний досвід школярів. Виховувати любов до музики, до народної пісні. На прикладі музичного матеріалу вчити життєлюбства, оптимізму, любові до близьких.
Очікувані результати: учні пояснюють особливості симфонічного жанру
Обладнання: _________________________________________
Тип уроку: комбінований, поглиблення теми.
Домінанти уроку:
– симфонія, симфонічний жанр;
– симфонічний оркестр;
– мелодії народних пісень у симфоніях.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком
Кількість присутніх на уроці ___,
Відсутніх ___.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під мелодію української народної пісні “Журавель”.
2.2. Розспівування. Російська народна пісня “Во поле береза стояла”.
2.3. Виконання української народної пісні “Зима і Весна” (обр. Я. Степового).
2.4. Виконання української народної пісні “Журавель”.
2.5. Бесіда за темою уроку.
2.6. Слухання фрагмента Другої симфонії П. Чайковського (або фіналу Четвертої симфонії).
2.7. Розучування пісні Н. Рубальської “У перші дні весни” (або “Добрий ранок, матусю” О. Янушкевич).
2.8. Виконання вивчених пісень про мам і бабусь.
2.9. Узагальнення матеріалу.
2.10. Вихід із класу під мелодію пісні Н. Рубальської “У перші дні весни” (або за вибором учителя).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Розспівування. Російська народна пісня “Во поле береза стояла”.
3.2. Виконання української народної пісні “Зима і Весна” (обр. Я. Степового).
3.3. Виконання в русі української народної пісні “Журавель” із ритмічним супроводом і елементами інсценізації.
3.4. Виконання вивчених пісень про мам і бабусь.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда з учнями.
Триває наша подорож “музичними країнами”. Сьогодні учні познайомляться з особливостями симфонії – складного і серйозного жанру, розуміти який треба вчитися. Ці знання стануть у нагоді майбутнім відвідувачам концертів симфонічної музики і всім любителям музичного мистецтва.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Бесіда за темою уроку.
5.2. Слухання фрагмента Другої симфонії П. Чайковського (або фіналу Четвертої симфонії).
5.3. Розучування пісні Н. Рубальскої “У перші дні весни” (або “Добрий ранок, матусю” О. Янушкевич).
6. Узагальнення та закріплення знань
6.1. Що нового про музику дізналися учні на уроці?
6.2. Що таке симфонія?
6.3. Чим симфонія відрізняється від опери і балету?
6.4. Як мелодія народної пісні звучала у симфонії?
Симфонія – це великий музичний твір, який складається з 3-4 частин і виконується симфонічним оркестром. Почути симфонічну музику можна на концертах у філармонії.
6.5. За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Від уроку до уроку збагачується музичний досвід учнів щодо різних жанрів музики. Ці знання основоположні і дуже важливі для майбутніх серйозних слухачів і цінителів музичного мистецтва.
8. Вихід із класу
Під мелодію пісні Н. Рубальської “У перші дні весни” (або за вибором учителя).