ПОМІДОРИ

Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ПОМІДОРИ

Помідори, або томати, у Південній Америці відомі з V століття до н. е., у Європі – із XVI століття. Спочатку європейці вирощували помідори як декоративні рослини, вважаючи плоди отруйними. Але вже з XVII століття ця культура набула популярності й швидко поширилася в Європі, спочатку на півдні – в Італії, Іспанії, у Криму, а потім, із виведенням холодостійких сортів, – і в північних регіонах.

Помідор – однолітня трав’яниста рослина родини

пасльонових. Плоди помідорів містять білки, цукор, провітамін А, вітаміни групи В, вітамін С, яблучну й лимонну кислоту. Помідори дуже теплолюбні. Найбільш сприятлива температура для росту й розвитку – +22…+25 °С. При температурі нижче 15 °С у помідорів припиняється цвітіння, при температурі нижче 10 °С припиняється ріст. Однак не менш чутливі помідори до високих температур: при 35 °С ріст і розвиток рослини припиняються.

Помідори мають зігнуте або пряме стебло, на якому з пазухи листочків виростають пагони, над 5-6-м листочком у низькорослих сортів утворюється перше суцвіття, у високорослих – над 7- 8-м листочком.

У низькорослих сортів суцвіття утворюються через 1-2 листочки, у високорослих – через 2-3 листочки.

Насіння томатів проростає на 3-4-й день після садіння. Перше справжнє листя з’являється за 6-10 днів. Розвиток розсади до висаджування у відкритий грунт триває 50-60 днів (с. 214).

Серед сортів помідорів розрізняють скоростиглі, середньоспілі й середньопізні. Зі скоростиглих популярними й такими, що довели високу врожайність і життєстійкість, є сорти Агата, Київський 139, Світанок, Ранок, Ранній 83, Білий налив 241, Грунтовий Грибовський 1180, Барнаульський консервний, Семко-98 F1, Семко-100 F1, Моравське чудо, Сибірський скоростиглий, Семко-Синдбад F1. Вегетаційний період від появи сходів до дозрівання плодів у цих сортів становить від 85 (Моравське чудо) до 110 (Агата, Білий налив, Грунтовий Грибовський) днів.

Середньоспілі сорти помідорів, що рекомендуються для городників-аматорів, такі: Новинка Наддністрянщини, Донецький 3/2-1, Волгоахтубинський, Касталіа F1, Астраханський, Піноккіо, Стреза F1, Замовлений 280, Перемога 165, Бируниця, Глорія та інші. Від появи сходів до дозрівання плодів у цих сортів проходить 111 (Стреза F1) і 120 (Астраханський) днів.

Середньопізні сорти, відомі городникам, – Волгоградський 5/95, Смолоскип. Вегетаційний період у цих сортів – 120- 150 днів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПОМІДОРИ