Поняття про ландшафт лісовий та лісопарковий ландшафт
Лісівництво
РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН
Лекція 3. ЛІСОВІ ТА ЛІСОПАРКОВІ ЛАНДШАФТИ ЗЕЛЕНИХ ЗОН
3.1 Поняття про ландшафт лісовий та лісопарковий ландшафт
Г. Ф. Морозов розумів ліс як явище географічне, а М. О. Ткаченко – автор першого капітального підручника “Общее лесоводство” – як “елемент географічного ландшафту”. Ландшафт – від нім. Landschaft – назва будь-якого природного територіального комплексу. Ландшафт – зовнішній облік якої-небудь території, він об’єднує місцевість з однаковим
Розрізняють ландшафти культурні, тобто змінені людиною з метою задоволення певних своїх потреб. До цієї групи ландшафтів відносяться і ті, що створюються для потреб рекреації: лісопарки, парки тощо. На відміну від культурних ландшафтів природні ландшафти – не перетворені діяльністю людини, а формувалися в залежності від клімату, грунтово-гідрологічних умов місцевості. Вони здатні саморозвиватися, мають характерний біокругообіг речовин і вологи тощо. В Україні виділено 132 види природних ландшафтів. Крім того, розрізняють ще поняття “пейзаж”.
Пейзаж – від французького paysage – місцевість – реальний вигляд якої-небудь місцевості.
У лісах рекреаційного призначення, приміських лісах потрібно перш за все вбачати певну сукупність елементарних лісових ландшафтів, тобто лісових насаджень, які займають більший чи менший простір і мають певний зовнішній вигляд. Господарство в рекреаційних лісах так і ведеться, щоб максимально використати естетичні, гігієнічні та захисні властивості лісу. У тому випадку, коли вирощування деревини відступає на друге місце, а на перше місце виходить використання естетичних та гігієнічних властивостей лісу, таке господарство (господарювання) називається лісопарковим. Лісові ландшафти при лісопарковому господарстві є основним об’єктом для проведення різних заходів, спрямованих на їх поліпшення з точки зору структурної форми.
Поліпшений лісовий ландшафт, якому надана певна структурна форма, має назву лісопаркового ландшафту. Якщо лісові ландшафти діагностуються за біологічними та екологічними ознаками, то лісопаркові – за ландшафтно-архітектурними.