Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону

УРОК 25

Тема. Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону

Мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з картоном, папером; вчити конструювати технічні моделі із заготовок геометричних форм; розвивати технічне мислення, вміння вносити зміни у зразок моделі; виховувати працьовитість, охайність, самостійність, взаємодопомогу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1. Привітання.

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування

робочого місця.

II. Новий матеріал

1. Оголошення теми та мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми продовжимо конструювати із паперу та картону. Відгадайте, що це?

– Величезний і стотонний

У воді пливе, не тоне. (Корабель)

– Торохтів собі поволі

І рядки накреслив в полі.

Не звичайні ці рядки,

А для овочів грядки. (Трактор)

– Пливе, хоча й не в морі,

Довкола сяють зорі,

А він до них несеться.

Вгадайте, як зоветься? (Ракета)

2. Вступна бесіда.

– Багато чого можна зробити своїми руками, та не все. Людина здавна мала для своїх рук помічників, які називаються інструментами.

Згодом з’явилися нові помічники – різноманітні машини. Найсучасніша та найдосконаліша із них – робот, що може керувати поїздами та літаками, допомагати синоптикам прогнозувати погоду, перекладати з різних мов тощо.

Безліч відкриттів та винаходів починалося з казок. Спочатку була казка, потім до роботи бралися вчені, а завершували справу інженери та робітники. У цьому неважко переконатися.

Навіть найбільше досягнення сучасної техніки – космічний корабель, – і той вперше стартував у казці. Сергій Павлович Корольов любив у дитинстві слухати казку “Летючий корабель”. Вона загартувала хлопчика і визначила його долю. Хлопчик виріс і став Генеральним конструктором космічних кораблів.

Людей, які подають розумні пропозиції (від них полегшується праця робітників, а машини та механізми стають значно кращими, продуктивнішими), називають раціоналізаторами або винахідниками. Їхню працю високо цінують. Щороку відзначається їхнє професійне свято. Серед винахідників є ї школярі. Багато їхніх винаходів застосовують на заводах.

– Сьогодні моделями нашого конструювання є космічний корабель (ракета), трактор, корабель.

Трактор – самохідна машина на гусеничному або колісному ходу. Його основним завданням є тягнути за собою інші машини або візки із вантажем.

Перший такий тягач був створений у 1769-1770 роках французьким винахідником Жаком Кюньо. Перші колісні трактори були побудовані в 1830 році в Англії та Франції, а в США – у 1912 році. У нашій країні трактори випускають із 20-х років минулого сторіччя. Згодом людина застосувала трактор до нових видів робіт. За допомогою трактора люди почали валити і постачати дерева до лісових складів, трактор став використовуватися як канавокопач, підйомний кран. Нещодавно почали випускати міні-трактори для роботи на дачі.

Корабель. Здавна людина шукала засоби, за допомогою яких можна було б пересуватися по воді. Спочатку це була звичайнісінька колода, потім почали зв’язувати декілька стовбурів між собою, а вже згодом з’явився пліт.

Найпершими суднами були човни, що були виготовлені з окремого стовбура дерева.

Зараз існують транспортні, наукові, промислові судна. Кораблями називаються військові судна.

ІІІ. Фізкультхвилинка

Руки на пояс ставим усі,

Будем стрибати як горобці.

Скік вперед і скік назад, (6 разів)

Крильця вниз всі опустили

І на місці походили.

IV. Демонстрація та аналіз зразка

1. Інструктаж учителя.

(Діти вдома повинні були заготовити геометричний матеріал: нарізати різного кольору та різного розміру квадрати, прямокутники, круги.)

– Розгляньте зразки моделей трактора, корабля, ракети. Оберіть модель, з якою ви будете працювати. Поміркуйте, чи можна внести зміни в конструкцію: що-небудь додати, змінити. Якщо зможете – внесіть ці зміни.

Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону

2. Інструктаж із правил гігієни.

– Ви будете працювати з клеєм.

– Не намащуйте ним надмірно.

– Працюйте на дощечці.

– Стежте за чистотою рук.

– Витирайте руки вологою серветкою.

– Після завершення роботи ретельно приберіть робоче місце, вимийте руки.

V. Практична робота учнів

Учитель надає дітям індивідуальну допомогу. Учні можуть працювати у парах. У цьому випадку вчитель оцінює роботу обох учнів.

VI. Виставка та оцінювання робіт

1. Аналіз робіт.

– Хто виконав роботу за зразком?

– Хто вніс певні зміни? Чому?

– Чи припустився хтось помилок?

2. Оцінювання робіт.

VII. Підсумок уроку

– Чого навчилися на уроці?

– Хто такі винахідники та раціоналізатори?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Поняття про винахідництво і раціоналізаторство. Конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону