Практична робота № 13. Ознайомлення з компонентами природи своєї місцевості, виявлення взаємозв’язків між ними (на місцевості)
ІІ СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І ІІ
Географічна оболонка та її складові
Тема 5. Географічна оболонка
Урок 59. Практична робота № 13. Ознайомлення з компонентами природи своєї місцевості, виявлення взаємозв’язків між ними (на місцевості)
Мета: перевірити знання і вміння учнів з теми “Географічна оболонка Землі” під час виконання практичної роботи; ознайомити з місцевими компонентами природи та їх взаємозв’язками; виховувати бережливе ставлення до природи, культуру поведінки в природі.
Тип уроку: формування та вдосконалення
Обладнання: польовий щоденник, термометр, барометр, фотографії рослин і тварин своєї місцевості, які охороняються, олівці, фотоапарат.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Проведення інструктажу з техніки безпеки під час екскурсії, знайомство з правилами поведінки під час екскурсії.
Поділити клас на групи.
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Бесіда
– Що таке природний комплекс?
– Як називається природний комплекс, на території якого ми знаходимось?
– Назвати природні компоненти цього природного комплексу.
– Яку
– Які антропогенні компоненти є в цьому природному комплексі?
– У межах яких форм рельєфу знаходиться цей комплекс?
III. Вступні вправи
– Які особливості клімату (середні температури повітря, річна кількість опадів, панівні вітри) нашої місцевості.
– Визначити температуру повітря, атмосферний тиск, напрям вітру для цієї місцевості.
– Описати погоду сьогоднішнього дня.
– Які грунти характерні для цієї місцевості?
– Які рослини тут зустрічаються? Чому?
– Які тварини можуть бути на цій території?
– До якої природної зони відносять цю територію нашої місцевості?
– Які рослини і тварини охороняються на території нашої місцевості?
– Що необхідно зробити, щоб зберегти цю місцевість?
ІV. Тренувальні й творчі вправи
1. Описати окрему ділянку місцевості (робота в групах).
– Загальний опис поверхні.
– Як поверхня освітлюється сонцем?
– Грунти.
– Рослини.
– Тварини.
– Як людна використовує цей природний комплекс?
– Які зміни вносить людина в цей природний комплекс? Запропонуйте заходи щодо охорони цього комплексу.
2. Оформлення матеріалу практичної роботи.
V. Підсумок уроку
Кожна група робить висновок стосовно свого об’єкта дослідження. Потім за допомогою вчителя учні роблять загальний висновок про компоненти досліджуваного природного комплекса в їх взаємозв’язку.
VІ. Домашнє завдання
– Повторити теми “Біосфера” і “Географічна оболонка”.
– Окремим учням підготувати повідомлення про М. М. Миклухо – Маклая (випереджальне завдання).
Related posts:
- Екскурсія. Ознайомлення з об’єктами неживої та живої природи СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ УРОК 6 Екскурсія. Ознайомлення з об’єктами неживої та живої природи Тема. Екскурсія. Ознайомлення з об’єктами неживої та живої природи Мета: створити умови для закріплення уявлень учнів про тіла живої і неживої природи; сприяти формуванню в учнів навичок практичних спостережень за об’єктами живої та неживої природи, вмінь, необхідних для роботи в […]...
- ПРАКТИЧНА РОБОТА 4 “АНАЛІЗ ТЕМАТИЧНИХ КАРТ (ГЕОГРАФІЧНИХ ПОЯСІВ І ПРИРОДНИХ ЗОН)” УРОК 5. ПРАКТИЧНА РОБОТА 4 “АНАЛІЗ ТЕМАТИЧНИХ КАРТ (ГЕОГРАФІЧНИХ ПОЯСІВ І ПРИРОДНИХ ЗОН)” Навчальна мета: повторити, розширити та систематизувати знання учнів про властивості і закономірності розвитку географічної оболонки, закономірності поширення географічних поясів і природних зон; продовжити вдосконалювати уміння та навички працювати з тематичними картами атласа з метою встановлення та пояснення головних географічних закономірностей. Основні поняття: […]...
- ЕКОСИСТЕМИ СВОЄЇ МІСЦЕВОСТІ: ЛІС, СТЕП, ПРІСНА ВОДОЙМА. ВИКОРИСТАННЯ ЛЮДИНОЮ ПРИРОДНИХ ЕКОСИСТЕМ. ОХОРОНА ЕКОСИСТЕМ УРОК 13. ЕКОСИСТЕМИ СВОЄЇ МІСЦЕВОСТІ: ЛІС, СТЕП, ПРІСНА ВОДОЙМА. ВИКОРИСТАННЯ ЛЮДИНОЮ ПРИРОДНИХ ЕКОСИСТЕМ. ОХОРОНА ЕКОСИСТЕМ Мета: актуалізувати та поглибити знання про взаємозв’язки в природних екосистемах, ознайомити з особливостями екосистем своєї місцевості, сформувати первинні знання про напрями природоохоронної діяльності; розвивати уміння визначати зв’язки в екосистемах, складати харчові ланцюги, наводити приклади пристосування організмів до середовища життя, працювати […]...
- ЕКОСИСТЕМИ СВОЄЇ МІСЦЕВОСТІ ТЕМА 2. ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ УРОК 12 ТЕМА. ЕКОСИСТЕМИ СВОЄЇ МІСЦЕВОСТІ – ЛІС, СТЕП ТА ПРІСНА ВОДОЙМА. ВИКОРИСТАННЯ ЛЮДИНОЮ ПРИРОДНИХ ЕКОСИСТЕМ. ОХОРОНА ЕКОСИСТЕМ Мета уроку: навчальна – ознайомити учнів зі складом та особливостями трьох найпоширеніших природних екосистем України; розвиваюча – закласти основу для подальшого вивчення інших природних екосистем на уроках “Фізичної географії материків і […]...
- ОРГАНІЗМ ЯК ЖИВА СИСТЕМА. ОРГАНИ РОСЛИН. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1 “ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУДОВОЮ РОСЛИН” УРОК 3. ОРГАНІЗМ ЯК ЖИВА СИСТЕМА. ОРГАНИ РОСЛИН. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1 “ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУДОВОЮ РОСЛИН” Мета: сформувати поняття “організм”, “орган”; виявити особливості будови рослин; розвивати уміння розпізнавати органи рослин та визначати їх функції; виховувати спостережливість, екологічне мислення. Обладнання: живі кімнатні рослини, гербарії рослин, таблиця “Органи квіткової рослини”, зошити, підручники. Основні поняття: організм, орган, корінь, пагін, […]...
- Практична робота 1. Виявлення Карбону, Гідрогену, Хлору в органічних сполуках І СЕМЕСТР Тема 2. ВУГЛЕВОДНІ Урок 11 Тема уроку. Практична робота 1. Виявлення Карбону, Гідрогену, Хлору в органічних сполуках Цілі уроку: продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії; поглибити знання про елементний склад органічних речовин і способи його визначення; визначити рівень засвоєння […]...
- ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1 “ВИЯВЛЕННЯ ПРИКЛАДІВ ПРИСТОСУВАНЬ ДО СПОСОБУ ЖИТТЯ У КОМАХ” Цілі уроку: – освітня: на прикладі різних видів розглянути особливості пристосування комах до їхнього способу життя; – розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити; – виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують. Обладнання й матеріали: колекції комах, фотографії або слайди презентації із […]...
- ПРИРОДНІ РЕСУРСИ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ, ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ, НАСЛІДКИ ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ. ЗМІНА ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКІВ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ ПРИРОДИ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ. ПОРУШЕННЯ РІВНОВАГИ В ПРИРОДІ. АНТРОПОГЕННІ ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ Розділ III ЗЕМЛЯ – НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ Урок № 66 Тема. ПРИРОДНІ РЕСУРСИ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ, ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ, НАСЛІДКИ ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ. ЗМІНА ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКІВ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ ПРИРОДИ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ. ПОРУШЕННЯ РІВНОВАГИ В ПРИРОДІ. АНТРОПОГЕННІ ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ Мета: повторити і систематизувати поняття і знання про природні ресурси; надати учням знання про використання […]...
- ЗМІНА ПРИРОДИ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12 “ВИВЧЕННЯ ОСНОВНИХ ВИДІВ ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА Й УСТАНОВЛЕННЯ ДЖЕРЕЛ ЇХ НАДХОДЖЕННЯ” УРОК 65. ЗМІНА ПРИРОДИ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12 “ВИВЧЕННЯ ОСНОВНИХ ВИДІВ ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА Й УСТАНОВЛЕННЯ ДЖЕРЕЛ ЇХ НАДХОДЖЕННЯ” Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про види забруднень навколишнього середовища та основні джерела забруднення; формувати практичні уміння характеризувати різні види забруднення, порівнювати рівень забруднення навколишнього середовища в різних регіонах; вдосконалювати уміння […]...
- ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ. ГЕОГРАФІЧНІ НАСЛІДКИ РУХУ ЗЕМЛІ НАВКОЛО СВОЄЇ ОСІ ТА НАВКОЛО СОНЦЯ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1 “АНАЛІЗ КАРТИ “ГОДИННІ ПОЯСИ” ТА ВИЗНАЧЕННЯ МІСЦЕВОГО ТА ПОЯСНОГО ЧАСУ” УРОК 2. ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ. ГЕОГРАФІЧНІ НАСЛІДКИ РУХУ ЗЕМЛІ НАВКОЛО СВОЄЇ ОСІ ТА НАВКОЛО СОНЦЯ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1 “АНАЛІЗ КАРТИ “ГОДИННІ ПОЯСИ” ТА ВИЗНАЧЕННЯ МІСЦЕВОГО ТА ПОЯСНОГО ЧАСУ” Навчальна мета: повторити, поглибити та систематизувати знання учнів про Землю як космічне тіло та наслідки її рухів у космічному просторі; сформувати первинні практичні уміння працювати з тематичними картами […]...
- КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ Й ТИПИ КЛІМАТУ ЄВРАЗІЇ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 11 “ВИЯВЛЕННЯ ВІДМІННОСТЕЙ КЛІМАТИЧНИХ ОБЛАСТЕЙ ПОМІРНОГО ПОЯСУ НА ОСНОВІ АНАЛІЗУ КЛІМАТИЧНИХ КАРТ І ДІАГРАМ” УРОК 54. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ Й ТИПИ КЛІМАТУ ЄВРАЗІЇ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 11 “ВИЯВЛЕННЯ ВІДМІННОСТЕЙ КЛІМАТИЧНИХ ОБЛАСТЕЙ ПОМІРНОГО ПОЯСУ НА ОСНОВІ АНАЛІЗУ КЛІМАТИЧНИХ КАРТ І ДІАГРАМ” Навчальна мета: повторити, поглибити та систематизувати знання про особливості клімату Євразії, кліматичні пояси і типи клімату; формувати знання про розміщення кліматичних поясів на материку; вдосконалювати практичні уміння характеризувати різні типи клімату […]...
- ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2 “ВИЯВЛЕННЯ ПРИКЛАДІВ ПРИСТОСУВАНЬ ДО СПОСОБУ ЖИТТЯ В РІЗНИХ ПТАХІВ” Цілі уроку: – освітня: на прикладі різних видів розглянути особливості пристосування птахів до їхнього способу життя; – розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити; – виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують. Обладнання й матеріали: колекції опудал птахів, відеофрагменти, фотографії або слайди […]...
- Гірські породи, їх значення для людини. Практична робота. Ознайомлення з колекцією гірських порід рідного краю СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ Урок 25 Тема. Гірські породи, їх значення для людини. Практична робота. Ознайомлення з колекцією гірських порід рідного краю Мета: учити учнів розпізнавати 2-3 види гірських порід своєї місцевості, розповідати про використання людиною гірських порід; розвивати спостережливість, мовлення; виховувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу через уміння ставити пізнавальні запитання. ХІД УРОКУ I. Організаційний […]...
- ЗОНА СТЕПУ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6 РОЗДІЛ ІІІ. ЛАНДШАФТИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ ТЕМА 5. ЗОНА СТЕПУ УРОК 37. ЗОНА СТЕПУ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6 Тема. Географічне положення, межі та розміри степу. Головні ознаки природних умов. Поділ на підзони. Несприятливі природні процеси. Природоохоронні території. Практична робота № 6. Складання порівняльної характеристики природних зон і країв України (за вибором). Навчальна мета: сформувати знання […]...
- Практична робота “Ознайомлення з різновидами побутових електроприладів” Розділ 4. ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Урок № 25 Тема. БЕЗПЕЧНЕ КОРИСТУВАННЯ ПОБУТОВИМИ ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ Практична робота “Ознайомлення з різновидами побутових електроприладів” Мета уроку: Навчальна: забезпечити засвоєння учнями знань про основні види побутових електричних приладів, їхнє призначення та правила користування ними; формувати вміння безпечної роботи з електроприладами; Розвивальна: розвивати інтерес до побутової техніки, спостережливість та самоконтроль; Виховна: […]...
- ОРГАНИ РОСЛИН, ТВАРИН. ПРАКТИЧНА РОБОТА №1 “ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУДОВОЮ РОСЛИН” ТЕМА 1. ОРГАНІЗМ ЯК ЖИВА СИСТЕМА УРОК 3 ТЕМА. ОРГАНИ РОСЛИН, ТВАРИН. ПРАКТИЧНА РОБОТА №1 “ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУДОВОЮ РОСЛИН” Мета уроку: навчальна – ознайомити учнів із головними органами квіткових рослин та органами й системами наземних тварин і риб, визначити значення кожного з них; розвиваюча – шляхом пошуку подібності між людським та іншими живими організмами знайти […]...
- Лабораторно-практична робота “Ознайомлення з видами технологічної діяльності” ВСТУП Урок № 1 Тема. ВСТУП. ПОНЯТТЯ ПРО ТЕХНОЛОГІЮ. ПРАВИЛА ВНУТРІШНЬОГО РОЗПОРЯДКУ ТА БЕЗПЕЧНОЇ ПРАЦІ В НАВЧАЛЬНІЙ МАЙСТЕРНІ Лабораторно-практична робота “Ознайомлення з видами технологічної діяльності” Мета уроку: Навчальна: забезпечити засвоєння учнями знань про технологію, основні види технологічної діяльності в побуті, правила внутрішнього розпорядку та безпеки в шкільній майстерні, формувати вміння розрізняти види технологічної діяльності; Розвивальна: […]...
- ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7 РОЗДІЛ IV. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ТА ЇХ ОХОРОНА ТЕМА 2. ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УРОК 48. ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7 Тема. Законодавчі акти про природно-заповідний фонд України. Природно-заповідний фонд. Національна екологічна мережа України. Практична робота № 7 (закінчення). Нанесення на контурну карту основних природоохоронних об’єктів України. […]...
- ТЕКТОНІЧНІ СТРУКТУРИ: ПЛАТФОРМИ Й ОБЛАСТІ СКЛАДЧАСТОСТІ. ЗАКОНОМІРНОСТІ ПОШИРЕННЯ ОСНОВНИХ ФОРМ РЕЛЬЄФУ НА МАТЕРИКАХ І В ОКЕАНАХ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1. АНАЛІЗ ТЕКТОНІЧНОЇ ТА ФІЗИЧНОЇ КАРТ СВІТУ: ВИЯВЛЕННЯ ЗВ’ЯЗКІВ МІЖ ТЕКТОНІЧНОЮ БУДОВОЮ І ФОРМАМИ РЕЛЬЄФУ Мета: Навчальна: ознайомити з поняттям “тектоніка”, сформувати уявлення про неоднорідність земної кори, її поділ на стійкі ділянки та області складчастей, удосконалити знання про взаємозв’язок тектонічних структур і процесів та рельєфу місцевості, сформувати чітке уявлення про закономірності формування форм рельєфу ; розвивальна: удосконалювати вміння працювати з картами; формувати уміння зіставляти, аналізувати, робити висновки; формувати науковий світогляд, […]...
- ВСТУП. ПРЕДМЕТ ВИВЧЕННЯ “ГЕОГРАФІЇ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ”. ТЕМАТИЧНІ КАРТИ І РОБОТА З НИМИ Вступ УРОК № 1 Тема. ВСТУП. ПРЕДМЕТ ВИВЧЕННЯ “ГЕОГРАФІЇ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ”. ТЕМАТИЧНІ КАРТИ І РОБОТА З НИМИ Мета: визначити предмет вивчення шкільного курсу “Географія материків і океанів”, ознайомити учнів з тематичними картами та основними видами роботи з ними, виховувати повагу до праці географів, науковців-дослідників, розвивати в учнів потяг до самостійного здобуття географічних знань, умінь […]...
- ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ АФРИКИ. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ МАТЕРИКА. ПРАКТИЧНА РОБОТА 2. ВИЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ КООРДИНАТ КРАЙНІХ ТОЧОК ТА ПРОТЯЖНОСТІ МАТЕРИКА З ПІВНОЧІ НА ПІВДЕНЬ ТА ІЗ ЗАХОДУ НА СХІД АФРИКИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 3. ПОЗНАЧЕННЯ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ НАЗВ ОСНОВНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ МАТЕРИКА (ПОЧАТОК) Мета: Навчальна: сформувати поняття “географічне положення материка”, формувати вміння характеризувати географічне положення материка в певній послідовності за типовим планом; сформувати уявлення про географічне положенням Африки, його вплив на різноманітність природи; систематизувати знання учнів про основні етапи дослідження материка; Розвивальна: розвивати навички самостійної роботи з картою, підручником, довідковою літературою, складання характеристики географічного положення материка; закріпити практичні […]...
- ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2 Розділ І. УКРАЇНА ТА ЇЇ ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕМА 2. ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ УРОК 8. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2 Тема. Практична робота № 2. Опис місцевості й розв’язання задач за навчальними топографічними картами. Навчальна мета: удосконалити наявні й сформувати нові практичні уміння і навички роботи з топографічними картами; навчити учнів розв’язувати конкретні задачі за допомогою топографічної […]...
- ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1 Розділ І. УКРАЇНА ТА ЇЇ ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕМА 1. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ УРОК 2. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1 Тема. Крайні точки й розміри території. Географічне положення, кордони. Географічний центр України. Практична робота № 1 (початок). Нанесення на контурну карту крайніх точок, географічного центра України та кордонів країн, що межують із нею. Навчальна […]...
- ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3 РОЗДІЛ ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ ТЕМА 4. МІНЕРАЛЬНО-СИРОВИННІ РЕСУРСИ УРОК 18. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3 Тема. Практична робота № 3. Встановлення взаємозв’язків між тектонічними структурами, формами рельєфу та корисними копалинами. Навчальна мета: повторити й систематизувати знання про взаємозв’язок тектонічної будови, геологічної будови, палеогеографічних умов розвитку, форм рельєфу і корисних копалин; […]...
- ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3 “ВИЗНАЧЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ЗОВНІШНЬОЇ БУДОВИ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН У ЗВ’ЯЗКУ З ПРИСТОСУВАННЯМ ДО РІЗНИХ УМОВ ІСНУВАННЯ” Цілі уроку: – освітня: на прикладі різних видів ссавців розглянути особливості зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування; – розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити; – виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують. Обладнання й матеріали: […]...
- ПРАКТИЧНА РОБОТА 3 “АНАЛІЗ ТЕМАТИЧНИХ КАРТ (КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ)” УРОК 4. ПРАКТИЧНА РОБОТА 3 “АНАЛІЗ ТЕМАТИЧНИХ КАРТ (КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ)” Навчальна мета: повторити, розширити та систематизувати знання учнів про особливості типів клімату Землі; продовжити формування умінь та навичок працювати з тематичними картами атласа з метою встановлення та пояснення головних географічних закономірностей. Основні поняття: клімат, кліматотвірні чинники, тип клімату, кліматичний пояс, кліматична область, кліматодіаграма, погода. Обладнання: […]...
- Лабораторна робота № 11 “Вивчення будови побутового дозиметра й проведення дозиметричних вимірів на місцевості” 2-й семестр ЯДЕРНА ФІЗИКА 4. Атомне ядро. Ядерна енергетика Урок 10/57 Тема. Лабораторна робота № 11 “Вивчення будови побутового дозиметра й проведення дозиметричних вимірів на місцевості” Мета уроку: вивчити будову побутового дозиметра й інших приладів для реєстрації заряджених частинок; навчитися проводити дозиметричні виміри на місцевості. Тип уроку: урок контролю й оцінювання знань. Устаткування: дозиметр. РЕКОМЕНДАЦІЇ […]...
- ЦІЛІСНІСТЬ ПРИРОДИ. РОЛЬ ПРИРОДНИЧИХ ЗНАНЬ У ФОРМУВАННІ НАУКОВОЇ КАРТИНИ СВІТУ. НАУКИ, ЩО ВИВЧАЮТЬ ПРИРОДУ УРОК 30. ЦІЛІСНІСТЬ ПРИРОДИ. РОЛЬ ПРИРОДНИЧИХ ЗНАНЬ У ФОРМУВАННІ НАУКОВОЇ КАРТИНИ СВІТУ. НАУКИ, ЩО ВИВЧАЮТЬ ПРИРОДУ Мета: узагальнити та систематизувати знання про компоненти природи та їх взаємозв’язки; сформувати загальні уявлення про природничі науки та об’єкт їх вивчення; сприяти розумінню ролі природничих знань у формуванні наукової картини світу; розвивати уміння наводити приклади взаємозв’язків в природі, визначати […]...
- РОЗТАШУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ВІДНОСНО ГОДИННИХ ПОЯСІВ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1 Розділ І. УКРАЇНА ТА ЇЇ ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕМА 1. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ УРОК 3. РОЗТАШУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ВІДНОСНО ГОДИННИХ ПОЯСІВ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1 Тема. Розташування території України відносно годинних поясів. Практична робота № 1 (закінчення). Визначення положення України відносно годинних поясів. Навчальна мета: формувати знання про місцевий, поясний, літній і декретний час, уміння розраховувати […]...
- Ознайомлення з сезонними явищами у житті рослин Розділ І. РОСЛИНИ Тема 2. Розмноження і розвиток рослин УРОК 24 ЕКСКУРСІЯ Тема. Ознайомлення з сезонними явищами у житті рослин Мета. Ознайомити учнів із сезонними явищами у житті рослин восени. Обладнання: блокноти, олівці, бінокль, фотоапарат тощо. Література для вчителя: 9, 43. 52, 56. І. Підготовка до екскурсії. 1. Підготовка вчителя до екскурсії. Заздалегідь визначити: – […]...
- ГЕОЕКОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7 РОЗДІЛ IV. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ТА ЇХ ОХОРОНА ТЕМА 1. ГЕОЕКОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇН І УРОК 45. ГЕОЕКОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7 Тема. Поняття “геоекологічна ситуація”. Основні забруднювачі навколишнього середовища. Практична робота № 7 (початок). Аналіз карти геоекологічної ситуації в Україні. Нанесення на контурну карту основних природоохоронних об’єктів України. […]...
- ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ. ПОЛЕ. САД. ПРАКТИЧНА РОБОТА 5 “ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО ПОСІВУ” УРОК 16. ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ. ПОЛЕ. САД. ПРАКТИЧНА РОБОТА 5 “ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО ПОСІВУ” Мета: актуалізувати та поглибити знання учнів про штучні екосистеми, ознайомити із рослинами і тваринами поля, саду; розвивати уміння пояснювати необхідність догляду за штучними системами, уміння готувати насіння до посіву; виховувати спостережливість, екологічне мислення. Обладнання: таблиці і малюнки “Поле”, “Сад”, “Сільськогосподарські культури України”, […]...
- АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12. ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТЕЧІЙ ОКЕАНІВ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ Мета: Навчальна: поглибити та систематизувати знання про природу Світового океану; продовжити формування умінь та навичок характеризувати географічне положення та ознаки природи океану за тематичними картами атласу; Розвивальна: розвивати вміння встановлювати аналогії та порівнювати; складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом; працювати у групах; Виховна: формувати ціннісне ставлення до природних багатств Світового океану, виховувати толерантність, повагу […]...
- Робота зі шрифтами. Шаблони документів. Робота з ними. Структура документа. Друкування документа ТЕМА 5.1. ТЕКСТОВИЙ РЕДАКТОР (12 ГОДИН) Урок 38 Робота зі шрифтами. Шаблони документів. Робота з ними. Структура документа. Друкування документа Мета: – навчити встановлювати параметри сторінки, використовувати нумерацію сторінок, колонтитули та зноски; – формувати та розвивати основні практичні вміння та навички роботи з різноманітними шрифтами; – виховувати культуру оформлення текстових документів. Тип уроку: урок систематизації, […]...
- ЕКОСИСТЕМА. ХАРЧОВІ ЛАНЦЮГИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 3 “СКЛАДАННЯ ХАРЧОВОГО ЛАНЦЮГА В ЕКОСИСТЕМІ АКВАРІУМА” УРОК 12. ЕКОСИСТЕМА. ХАРЧОВІ ЛАНЦЮГИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 3 “СКЛАДАННЯ ХАРЧОВОГО ЛАНЦЮГА В ЕКОСИСТЕМІ АКВАРІУМА” Мета: сформувати поняття “екосистеми”, “харчові ланцюги”, ознайомити з ознаками природних та штучних екосистем, розвивати уміння визначати взаємозв’язки в різних системах, складати харчові ланцюги; виховувати спостережливість, уважність, любов до природи. Обладнання: таблиці “Екосистема лісу”, акваріум з водоростями, рибками, молюсками. Основні поняття: екосистема, […]...
- ОЗЕРА, ЛИМАНИ, ВОДОСХОВИЩА. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 4 РОЗДІЛ ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ ТЕМА 6. ВНУТРІШНІ ВОДИ УРОК 26. ОЗЕРА, ЛИМАНИ, ВОДОСХОВИЩА. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 4 Тема. Озера і лимани; їх типи; особливості гідрологічного режиму. Водосховища. Практична робота № 4 (продовження). Позначення на контурній карті річок, озер, водосховищ, каналів, боліт. Аналіз забезпеченості водними ресурсами різних територій України. Навчальна […]...
- Зміни природи під впливом господарської діяльності людини ІІ СЕМЕСТР РОЗДІЛ V Людина і географічна оболонка Тема 1. Зміни природи під впливом господарської діяльності людини Урок 62. Зміни природи під впливом господарської діяльності людини Мета: розширити уявлення учнів про види господарської діяльності людини; виявити зміни, що виникають у природі внаслідок діяльності людини; дати уявлення про антропогенні комплекси; розвивати географічне мислення; виховувати дбайливе ставлення […]...
- Кімнатні рослини. Практична робота. Догляд за кімнатними рослинами СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ Урок 31 Тема. Кімнатні рослини. Практична робота. Догляд за кімнатними рослинами Мета: ознайомити учнів із різноманітністю кімнатних рослин; виховувати прагнення доглядати за кімнатними рослинами. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент >> Вправа “Погода” – Яка зараз пора року? – Який місяць? – Яке число? – Тепло чи холодно надворі? – Який стан неба? […]...
- ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ (АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ) РОЗДІЛ V. ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ УРОКИ 49-51. ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ (АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ) Очікувані результати: учень порівнює географічне положення своєї області з іншими; пояснює походження назв географічних об’єктів своєї місцевості; характеризує природні умови, ресурси, населення, господарство своєї області; проектує перспективний розвиток області; наносить на карту основні господарські й культурні об’єкти області; висловлює судження про шляхи розв’язання […]...
- ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12. ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТЕЧІЙ ОКЕАНІВ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ Мета: Навчальна: сформувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; продовжити вдосконалювати вміння та навички характеризувати географічне положення океану та його природні компоненти за тематичними картами атласу; Розвивальна: розвивати вміння встановлювати аналогії та порівнювати; складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом; Виховна: виховувати пізнавальний інтерес, екологічну свідомість. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання: фізична […]...