Природна зона саван та рідколісся

РОЗД ІЛ ІІ МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ

Тема 1. АФРИКА

& 12. Природна зона саван та рідколісся

Пригадай або здогадайся

1. Для якого географічного поясу характерні зони саван і рідколісся?

2. Чому на місці зони саван не проростають вічнозелені ліси?

3. Які тварини живуть у саванах Африки?

Чи відомо тобі?

Одним із найпоширеніших видів дерев у зоні перемінно – вологих лісів субекваторіального географічного поясу є лімба. Воно виростає до 60 м заввишки, форма крони куполоподібна або плоска. Широкі, сильно виступаючі

дошкоподібні корені при стовбурі можуть сягати до висоти 2,5м і більше.

Природна зона саван та рідколісся

Розміщення зони і грунтовий покрив

Зони субекваторіального поясу. На півночі, півдні й сході зона вологих екваторіальних лісів змінюється зонами перемінно-вологих листопадних лісів, саван і рідколісся, які належать до субекваторіального географічного поясу. їх поширення зумовлене характерним для цього поясу посушливим періодом, тривалість якого в міру віддаленості від екватора зростає. Там, де його тривалість дуже мала, до екваторіальних лісів приєднуються незначні площі перехідної зони перемінно-вологих

лісів. Ці ліси відрізняються від екваторіальних меншим видовим розмаїттям. Основну частину простору субекваторіального поясу в Африці (до 40 % площі усього материка) зайнято саваною.

Тропічний лісостеп. Савани є своєрідним тропічним лісостепом, де трав’яний покрив становить основу рослинності. Над високими травами здіймаються невеликі групи або поодинокі дерева, інколи зарості чагарників. Грунти саван більш родючі, ніж грунти вологих екваторіальних лісів. У сухий період відбувається нагромадження перегною, оскільки процеси розкладу рослинних залишків у цей час сповільнюються через нестачу вологи, відмерлий трав’яний покрив не встигає повністю розкластися. Формуються червоні фералітні або червоно-бурі грунти саван.

Рослинний покрив і тваринний світ

Різні пристосування і кольори савани. Дерева та кущі, які поширені в савані, мають пристосування для захисту від посухи і частих пожеж. Листя в основному дрібне, жорстке, опушене, стовбури покриті грубою корою. У деревині, стеблах, листі інколи нагромаджуються запаси води. Для більшості дерев характерна парасолькова форма крон (мал. 2.28). При високому сонцестоянні тінь від таких крон захищає кореневу систему біля стовбурів дерев. У дощовий період савана є простором панування соковитих трав, зелених дерев. У сухий період трави вигорають, листя з дерев опадає, а савана в цілому стає жовто-бурою. У цей період частими є пожежі від блискавок і вогнів.

Інколи люди самі підпалюють суху траву, вважаючи, що попіл підживлює грунт.

Вогонь завдає великої шкоди не лише рослинності, а й тваринному світу.

Природна зона саван та рідколісся

Мал. 2.28 Африканська савана

Із дерев у вологій савані переважають баобаби, акації, мімози, пальми. У сухих саванах ростуть деревоподібні молочаї, алое з м’ясистими листками.

Розмаїття тварин і їхня охорона. Багатий трав’яний покрив дає корм великим травоїдним тваринам: антилопам, жирафам, буйволам, слонам (мал.2.29), носорогам. Багато й хижаків: леви (мал. 2.30), леопарди, гепарди, шакали, гієни. У водоймищах живуть бегемоти, крокодили, на берегах річок та озер гніздяться численні зграї птахів.

Природу саван змінює людина. Для захисту тварин від знищення в африканських країнах створюють заповідники та національні природні парки. їх активно відвідують туристи зі всього світу. Широко відомі національні парки Східної Африки: Ківу, Вірунга у ДР Конго, Кагера в Руанді, Серенгеті у Танзанії, де збереглися природна савана і різноманітний тваринний світ. У цих національних парках проводять наукові дослідження.

Природна зона саван та рідколісся

Мал. 2.29. Африканський слон

Природна зона саван та рідколісся

Мал. 2.30. Африканський лев

Чи відомо тобі?

Баобаб може досягати висоти до 30 м, а діаметр стовбура – від 7 до 11 м. Деякі баобаби, як припускають, живуть багато тисяч років, що важко перевірити, оскільки дерево не формує щорічних ростових кілець. Ще його називають мавпячим хлібним деревом (плоди баобаба надзвичайно приваблюють мавп), а за форму стовбура – пляшковим деревом. Плоди їстівні. З м’якуша плодів виготовляють напій, який нагадує лимонад, а з волокон деревини – мотузки і грубі тканини.

Природна зона саван та рідколісся

Опрацювавши параграф, спробуй відповісти

1. Які природні зони розміщені в субекваторіальному поясі Африки?

2. Які грунти характерні для саван Африки?

3. Як і чому змінюються кольори рослинного покриву савани?

4. Які тварини поширені в саванах?

5. Які заходи вживають для збереження біологічного різноманіття в саванах Африки?

Застосуй знання, дізнайся більше

1. Використовуючи різні джерела знань, опиши один із видів дерев, які ростуть у саванах Африки.

2. Використовуючи різні джерела знань, опиши один із видів тварин, який характерний для саван Африки.

Назви зображені об’єкти чи явища

Природна зона саван та рідколісся


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Природна зона саван та рідколісся