Проблема уроку в сучасній лінгводидактиці
3.1. Проблема уроку в сучасній лінгводидактиці
Урок є основною формою навчально-виховного процесу одного і того колективу учнів за певною програмою. За оптимальної організації він забезпечує міцне й усвідомлене засвоєння навчального матеріалу, формування знань, умінь і навичок.
Сучасний урок мови – це насамперед урок, на якому вчитель уміло використовує всі можливості учня, весь його творчий потенціал з метою активного розумового розвитку, глибокого й усвідомленого засвоєння лінгвістичних знань, формування комунікативної компетентності
Проблема уроку постійно залишається в центрі уваги дидактів та методистів. Це і зрозуміло. Адже від того, як проводяться уроки, який їхній зміст, структура і методичне забезпечення, як підготовлений сучасний учитель до проведення уроку і як володіє його технологією, залежить успіх реалізації мовної освіти в Україні.
Удосконалення й реформування мовної освіти вимагає зміни в структурі й організації уроку. Кожний новий етап у розвитку освіти впливає на зміни в технології уроку. Сучасний урок мови є відображенням того, як поєднання
Сучасний урок української мови – поліфункціональне, багатоаспектне явище в навчально-виховному процесі. Він характеризується низкою особливостей.
Найголовніша його особливість – виховання мовної особистості, національно свідомого громадянина України. На уроці реалізуються комунікативно-діяльнісний, українознавчий, функціонально-стилістичний та інші аспекти навчання мови. Саме вій забезпечує комплексний підхід до навчання і виховання, реалізацію найголовніших цілей – дидактично-розвивальної та виховної. На уроці розкривається краса й багатство української мови та створюються умови для їх засвоєння учнями і користування у своїй комунікативній діяльності.
Уроки про багатство української мови, її роль у розвитку культури нашого народу, долученій до шедеврів світової літератури, ознайомленні з історією, традиціями свого та інших народів активно впливають па формування національно свідомої, патріотично налаштованої особистості, що з повагою ставиться до інших народів, їхніх мов та культур.
Сучасний урок активно впливає на розвиток пізнавальних і творчих здібностей особистості. Він дозволяє реалізовувати ідеї когнітивної1 та комунікативної методик, перевести їх у практичну площину. А це означає, що саме на уроці велика увага приділяється розвиткові пізнавальної діяльності учнів, логічного і критичного мислення, творчих умінь і навичок. Це передбачено Державним стандартом базової і повної середньої школи. Отже, необхідні знання, уміння і навички пізнавального і творчого типу, розвиток яких здійснюється на уроках української мови.
Ще однією особливістю сучасного уроку є його мовленнєва спрямованість. Робота з розвитку зв’язного мовлення кінцевою метою має мовленнєву готовність учнів, сформованість їхньої комунікативної компетенції. Досягти цього можна, розвиваючи пізнавальні і творчі здібності учнів на всіх етапах навчання мови.
На уроках української мови здійснюється моральне й естетичне та етичне виховання, що передбачає особистіший підхід до навчання. Адже рідна мова є саме тим навчальним предметом, що дозволяє виховувати глибоко моральну, гуманну, духовно багату особистість, здатну творити добро і протистояти злу.
Засвоєння мовної системи, її виражальних засобів позитивно впливає не тільки на формування його загальнолюдських моральних якостей та національного менталітету. Перед уроками української мови стоїть завдання виховувати естетичне ставлення до самої мови як феномену людства й витвору народу.
Для естетичного виховання важливим є мовний матеріал, що використовується вчителями на уроках. Він має мати естетичну вартість і активно впливати на виховання в учнів відчуття прекрасного, приносити естетичне задоволення й викликати позитивні емоції. Згадаймо принагідно слова видатного українського педагога В. Сухомлинського: “Зробити рідне слово надбанням духовного світу дитини – це значить разом із звучанням рідного слова влити в молоду душу відчуття краси й емоцій, які вклав народ у слово, творячи й відшліфовуючи його протягом століть”
Мовний матеріал повинен бути репрезентований взірцевими текстами. Сприйняття текстів-взірців – обов’язкова умова сучасного уроку. Щоб навчитися створювати власні висловлювання, учень повинен навчитися сприймати й аналізувати тексти різних стилів, типів і жанрів. Саме на уроці виховується кваліфікований слухач і читач. Тому слід пам’ятати, що найкращий текст не розв’яже завдань естетичного і етичного виховання учнів, якщо не буде повноцінного, грамотного його сприйняття.
Сучасна методика активно популяризує ідею проведення уроків на текстовій основі, що забезпечує сприйняття й відтворення тексту в єдності змісту (смислу) і форми. Відомі праці методистів, психолінгвістів науково обгрунтовують використання текстів на уроках мови (Т. Донченко, І. Зимия, О. Казарцева та ін.), що полегшує роботу вчителів над текстом на уроках різних типів, дозволяє формувати комунікативні уміння й навички учнів на сучасних наукових засадах.
Аналіз текстів на уроках української мови потребує уваги до лексичного багатства, питомої української лексики, значна частина якої була не заслужено вилучена із словникового складу.
Особливістю сучасного уроку залишається співвідношення теорії і практики в навчальній діяльності учнів. Де один із пріоритетів Концепції мовної освіти в 12- річній школі, де, зокрема, відзначається “посилення практичної спрямованості навчання мови, орієнтація на різнобічний мовленнєвий розвиток, послідовне вдосконалення всіх чотирьох видів мовленнєвої діяльності”. Таке співвідношення теорії і практики зумовило переміщення наскрізних змістових ліній мовного компонента освітньої галузі “Мови і літератури” – мовленнєва, мовна, соціокультурна, діяльнісна (стратегічна) у Державному стандарті мовної освіти. Пріоритетною є мовленнєва змістова лінія, що передбачає вироблення та вдосконалення умінь і навичок у всіх видах мовленнєвої діяльності. Мовна теорія залишається основою формування означених умінь і навичок. Для уроку української мови, таким чином, залишається актуальним модуль-блокове компонування теоретичного матеріалу, його “стиснення” й активна опора на принцип спадкоємності.
Особливістю сучасного уроку є реалізація внутрішньо – і міжпредметних зв’язків, що передбачено і чинними програмами і проектом нових програм з української мови.
Ідея внутрішньо-предметних зв’язків не нова. Вона порушувалася багатьма лінгводидактами (Я. Мельничайко, В. Озерська, М. Пентилюк, Н. Чорноусовата ін.). Дотримання означених зв’язків забезпечує осмислення мовної системи як цілісності, що має складну структуру, елементи якої злагоджено функціонують у висловлюваннях (усних і письмових) різних стилів, типів і жанрів. Дотримуючись внутрішньо-предметних зв’язків на уроках української мови, учитель організовує наскрізне повторення вивченого, реалізує функціонально-стилістичний та комунікативно-діяльнісний підходи до навчання мови. А головне – уникає формалізму та екстенсивності в навчальному процесі. Не менш важливим є дотримання міжпредметних зв’язків, що здійснюється на багатьох уроках української мови, зокрема вступних та уроках розвитку зв’язного мовлення. Реалізація цих зв’язків впливає на осмислення учнями функцій української мови, насамперед комунікативної, пізнавальної (когнітивної), морально-етичної, естетичної, розвивальної, особистісно визначальної та ін.
Для сучасного уроку мови характерними є узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок. Актуальною в цьому аспекті є систематизація мовленнєвознавчих понять, що лежать в основі формування мовленнєвої компетенції учнів. Традиційно узагальнювалися лінгвістичні знання і значно менше уваги зверталося на знання теорії тексту, стилістики, культури мовлення. Вважалося, що вправи замінять теорію й учні спонтанно формуватимуть мовленнєві уміння й навички. Однак цього замало. Шкільні програми передбачають обов’язкове засвоєння мовленнєвознавчих понять і термінів, що значно полегшує формування комунікативних умінь і навичок.
На сучасному уроці мови необхідно постійно актуалізувати, розширювати й систематизувати знання, уміння і навички, що забезпечують формування всіх різновидів комунікативної компетенції – мовленнєвої, мовної, соціокультурної та діяльнісної (стратегічної).
Традиційна особливість уроку мови – єдність змісту і форми – потребує сучасного осмислення. Ця проблема знайшла свою інтерпретацію у працях лінгводидактів (О. Біляєв, Т. Донченко, С. Караман, М. Пентилюк, К. Плиско, О. Хорошковська та ін.).
Головним, на думку О. Біляєва, є зміст, бо урок повинен містити певний обсяг інформації, теоретичних відомостей, засвоєння яких збагачувало б учнів науковими знаннями, мовними і мовленнєвими вміннями та навичками. Зміст уроку включає, крім знань, уміння й навички учнів, методи і засоби навчання. Необхідною умовою реалізації змісту уроку є зв’язок із життям, усвідомлення учнями суспільної й особистішої ролі мови. Структура уроку, як відомо, визначається його змістом. Це діалектичний підхід до розуміння єдності змісту і форми уроку. Однак сучасна методика, спираючись на педагогічні новації, що охопили навчальний процес, констатує варіантність форм проведення уроку певного змісту.
Варіантність ніяк не порушує закону діалектики, бо, як відомо, той самий зміст можна розкривати різними способами. Отже, допускається своєрідна “гнучка” форма проведення уроку, що породило в практиці вчителів нестандартні (нетрадиційні) уроки або їх фрагменти.
Цю проблему порушують на сторінках часописів і вчителі, пропонуючи методичні розробки нетрадиційних уроків. Теоретичне осмислення цього процесу ще чекає своїх дослідників. Хоча уже є перші спроби дати наукове трактування специфічної структури уроків української мови.
Як бачимо, сучасний урок має низку особливостей, урахування яких необхідне в підготовці і проведенні уроків різних типів і на різних етапах навчання української мови. Якість та ефективність уроку залежать від багатьох чинників і насамперед від його змісту і правильної організації.
Тому сучасний урок слід розглядати як складну організаційно-педагогічну систему, що включає взаємопов’язані і взаємозумовлені компоненти, у центрі якої знаходяться суб’єкти навчально-виховного процесу – учитель і учні.
Related posts:
- Спостереження й аналіз уроку 3.7. Спостереження й аналіз уроку Одним із шляхів підвищення майстерності учителя, удосконалення технології проведених ним уроків є спостереження й аналіз уроку. Умінням спостерігати й аналізувати урок має володіти кожен учитель, особливо молодий, для якого цей процес є засобом вивчення педагогічного досвіду й удосконалення власних умінь і здібностей. Для студента спостереження й аналіз уроку є важливою […]...
- Проблема людини у сучасній філософії Вступ до філософії – підручник РОЗДІЛ X ПОСТКЛАСИЧНИЙ РОЗВИТОК СВІТОВОЇ ФІЛОСОФІЇ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX – XX ст. Проблема людини у сучасній філософії Людина не була б людиною, якби обмежувалася наявними умовами буття та життєдіяльності и не прагнула б вийти за їх межі. Тому попередні покоління, зустрівшись з певними негараздами й неспроможні здолати їх, завжди […]...
- Технологія сучасного уроку мови 3.4. Технологія сучасного уроку мови Основною формою організації навчального процесу в усіх типах шкіл був і залишається урок. Учені-методисти і вчителі-практики шукають відповідь на питання: яким має бути сучасний урок рідної мови? Які його критерії? Досвід свідчить, що сучасний урок рідної мови – надзвичайно багатогранний процес педагогічної діяльності. Найголовніше в уроці – єдність форми і […]...
- Особливості структури уроку мови 3.3. Особливості структури уроку мови Тип уроку визначає лише його головну спрямованість. Істотне значення для навчання мови має структура уроку. Під поняттям “структура уроку” розуміють, з яких елементів (етанів) він складається, в якій послідовності ці елементи розташовані і як пов’язані, між собою. Проблема структури уроку – одна з найскладніших у сучасній дидактиці та лінгводидактиці. Спірним […]...
- Зв’язок розвитку мовлення з формуванням соціокультурної компетенції Зв’язок розвитку мовлення з формуванням соціокультурної компетенції. Формування мовленнєвої компетенції учнів, зокрема вмінь сприймати й розуміти думки інших та планувати й створювати власні висловлювання, зумовлює навчання української мови на основі текстів, що сприяють опануванню національних і загальнолюдських культурних та духовних цінностей, норм, які регулюють стосунки між поколіннями, статями, націями. Дидактичний матеріал у вигляді текстів різних […]...
- НОРМАТИВНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МУЗИЧНОЇ ОСВІТИ УЧНІВ 2 КЛАСУ В СУЧАСНІЙ ШКОЛІ Провідними документами, що визначають предметний зміст загальної музичної освіти другокласників, є Державний стандарт початкової загальної освіти, базова навчальна програма з музичного мистецтва, а також авторська концепція підручників для учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, яка є переможцем Всеукраїнського конкурсу підручників для початкової школи. У Державному стандарті початкової загальної освіти музична лінія представлена в контексті освітньої […]...
- Запитання. Завдання – Технології навчання у сучасній школі ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.5. Технології навчання у сучасній школі Запитання. Завдання Порівняйте пояснювально-ілюстративну і проблемну технології навчання. Що між ними спільного і відмінного? У яких формах можна застосовувати проблемний виклад навчального матеріалу? У чому полягає відмінність лінійної і розгалуженої системи програмування навчального матеріалу? Доведіть ефективність модульно-рейтингової системи […]...
- Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови 10. ПОЗАКЛАСНА РОБОТА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 10.1 Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови Важливого складовою навчально-виховного процесу є позакласна робота з української мови, під якою розуміють цілеспрямовані, організовані на добровільних засадах, на основі пізнавальних інтересів учнів мовні заняття з ними, що виходять за межі уроків, іноді й за межі програми з […]...
- Формування лексичних умінь і навичок 6.7. Формування лексичних умінь і навичок Вивчення розділу “Лексикологія” і подальша словникова робота на уроках української мови формують в учнів лексичні вміння і навички, передбачені програмою української мови в кожному класі. Значна частина вмінь і навичок формується в 5-6 класах, де вивчається розділ “Лексикологія”. У 5 класі учні повинні з’ясовувати значення слів самостійно, користуючись тлумачним […]...
- Педагогічна практика студентів – осередок позакласної роботи 11. МЕТОДИЧНА РОБОТА ВЧИТЕЛЯ-СЛОВЕСНИКА 11.1. Педагогічна практика студентів Педагогічна практика, передбачена навчальним планом, є завершальним етапом вивчення дисципліни “Шкільний курс української мови та методика його викладання”. Тому студенти цілком самостійно виконують обов’язки вчителя української мови та літератури і класного керівника, що підвищує їхню відповідальність за педпрактику. Методист лише консультує студентів, контролює їх роботу, а коли […]...
- МЕТАЛИ ТА СПЛАВИ В СУЧАСНІЙ ТЕХНІЦІ. ЗАСТОСУВАННЯ АЛЮМІНІЮ, ЗАЛІЗА ТА ЇХ СПЛАВІВ. РОЗВИТОК МЕТАЛУРГІЙНИХ ВИРОБНИЦТВ В УКРАЇНІ. ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ПІД ЧАС ВИРОБНИЦТВА ТА ВИКОРИСТАННЯ МЕТАЛІВ ТЕМА 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ УРОК 14. МЕТАЛИ ТА СПЛАВИ В СУЧАСНІЙ ТЕХНІЦІ. ЗАСТОСУВАННЯ АЛЮМІНІЮ, ЗАЛІЗА ТА ЇХ СПЛАВІВ. РОЗВИТОК МЕТАЛУРГІЙНИХ ВИРОБНИЦТВ В УКРАЇНІ. ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ПІД ЧАС ВИРОБНИЦТВА ТА ВИКОРИСТАННЯ МЕТАЛІВ Цілі: ознайомитися з поняттям про сплави, розглянути роль металів і сплавів у сучасній техніці; закріпити знання про застосування алюмінію, заліза […]...
- Основні вимоги до формування мовної особистості старшокласника 9. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК З МОВИ У СТАРШИХ КЛАСАХ 9.1. Основні вимоги до формування мовної особистості старшокласника Одне з найважливіших завдань учителя української мови полягає в підготовці мовної особистості випускника. У методичній науці це поняття широко використовується останнім часом у зв’язку з розробкою комунікативного підходу до навчання мови. Мовного особистістю називають людину, яка […]...
- Розвиток економічної теорії в сучасній Україні Історія економічних вчень ЕКОНОМІЧНА ДУМКА УКРАЇНИ (ХІХ-ХХ ст.) 13.3. Розвиток економічної теорії в сучасній Україні Сучасний етап розвитку економічної думки – це період від 80-х років XX ст., для якого характерні намагання подолати кризовий стан, перетворитися на систему об’єктивних і неупереджених досліджень перехідної економіки і ринкової економічної системи. Кризові явища в економіці завжди були підгрунтям […]...
- Політична культура в сучасній Україні Політологія ПРИКЛАДНА ПОЛІТОЛОГІЯ ПОЛІТИЧНА КУЛЬТУРА. ПОЛІТИЧНА ІДЕОЛОГІЯ. ОСНОВНІ ПОЛІТИЧНІ ТЕЧІЇ СУЧАСНОСТІ 2. Політична культура в сучасній Україні Для визначення сучасного стану політичної культури в Україні слід використати типологізацію політичної культури американських політологів Габріела Алмонда й Сіднея Верби, які виокремлювали три “чисті типи” політичної культури – патріархальну, яка характеризується тим, що в більшості населення відсутні знання […]...
- ПРОБЛЕМА СТАТУСУ ВИГУКУ В ТЕОРЕТИЧНОМУ МОВОЗНАВСТВІ – ВИГУК ВИГУК 1. ПРОБЛЕМА СТАТУСУ ВИГУКУ В ТЕОРЕТИЧНОМУ МОВОЗНАВСТВІ В українському мовознавстві досить спірною залишається проблема статусу вигуку. У традиційній класифікації частин мови його зараховують до морфологічних одиниць, але виводять із системи повнозначних і службових частин мови. Він визначається як окремий і особливий розряд слів, що не мають номінативної функції й служать для безпосереднього вираження різних […]...
- Основні професійно-методичні вміння студентів-практикантів Основні професійно-методичні вміння студентів-практикантів Під час педагогічної практики студент-практикант повинен оволодіти основами конструктивно-планувальних, комунікативно-навчальних, організаційних та дослідницьких умінь і реалізувати їх в умовах самостійної роботи в такому обсязі: 1. Конструктивно-планувальні вміння: – складати плани-конспекти окремих уроків та серії уроків за темою (модулем) урахуванням різних умов навчання (середній або старший етап) і рівня підготовки учнів; визначати […]...
- ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 45 ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 45 1. Перевірка домашнього завдання – Прочитайте опис синички, який ви знайшли у вправі 154. – Які слова допомогли зобразити синичку? Назвіть їх. – До якої частини мови вони належать? 2. Каліграфічна хвилинка Фф Фф Фф ан ер фанера фартух – Доберіть до цих слів спільнокореневі слова. Фанера… (фанерний, фанерка); Фартух… […]...
- ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Лексикологія. Лексикологія як учення про слово. Ознаки слова як мовної одиниці. Лексичне значення слова. Багатозначні й однозначні слова. Пряме та переносне значення слова. Омоніми. Синоніми. Антоніми. Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика. Лексичні запозичення з інших мов. Загальновживані слова. Професійна, діалектна, розмовна лексика. Терміни. Лексика української мови з погляду активного й […]...
- Висновки і пропозиції Висновки і пропозиції Які конкретні висновки і пропозиції можна зробити до аналізованого уроку? (Яка загальна оцінка уроку, що цінного з цього уроку можна рекомендувати вчителям для впровадження в практику, як позбутися наявних недоліків і закріпити досягненні успіхи на наступних уроках, як удосконалювати процес навчання на уроці, поліпшувати якість уроку, тобто підвищувати педагогічну майстерність кожного вчителя […]...
- ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 60 ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 60 1. Перевірка домашнього завдання (вправа203, с. 103-104) 2. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст, спишіть. Прикметники родового відмінка підкресліть однією лінією, місцевого відмінка – двома. Поясніть спільне і відмінне в цих відмінках прикметників. Від кривих дерев і тінь крива. І в чужих краях люди хліб їдять. У добрих звичаїв […]...
- Характер як проблема педагогічної психології – ПСИХОЛОГІЧНІ ПИТАННЯ ВИХОВАННЯ ХАРАКТЕРУ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник Розділ 4 3 ПСИХОЛОГІЧНІ ПИТАННЯ ВИХОВАННЯ ХАРАКТЕРУ 3.1. Характер як проблема педагогічної психології Важливим питанням психології виховання є проблеми формування характеру особистості. Під характером у науці розуміють індивідуальне поєднання стійких особливостей або рис особистості, які зумовлюють типові для даного суб’єкта способи поведінки. Розуміння характеру людини (дитини, вихованця) дає змогу зі значною […]...
- НАЦІОНАЛЬНА КУЛЬТУРА В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ КУЛЬТУРОЛОГІЯ Розділ XIV НАЦІОНАЛЬНА КУЛЬТУРА В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ. ЄДНІСТЬ І ВЗАЄМОЗАЛЕЖНІСТЬ СВІТОВОЇ ТА НАЦІОНАЛЬНОЇ КУЛЬТУР У XX ст. активізувалися рухи народів до національного самовизначення. Вони пройшли по всіх континентах. Характерною ознакою стали національні революції, які проголошували принципи самовизначення, самоутвердження націй, зумовлювали створення національних держав на базі етносоціальних спільнот. Вироблялися наукові обгрунтування для набуття правового статусу […]...
- Шляхи і засоби підвищення кваліфікації вчителів 11.3. Шляхи і засоби підвищення кваліфікації вчителів До основних шляхів збагачення знань і підвищення професійної кваліфікації учителів належать: – вивчення державних документів з актуальних питань освіти й національного виховання; – самостійне опрацювання наукової психолого-педагогічної, методичної, лінгвістичної літератури, тобто самоосвіта; – вивчення досвіду роботи вчителів-словесників та самоаналіз власного досвіду; – участь у конкурсах “Учитель року”; – […]...
- Предмет і завдання методики 1.1. Предмет і завдання методики Методика української мови належить до педагогічних дисциплін. Вона вивчає процеси навчання рідної (державної) мови, засвоєння мовної системи, розвиток мовних і мовленнєвих умінь і навичок, формування мовної особистості та її комунікативної компетентності. Методика навчання мови – наука, що досліджує і визначає зміст, форми організації, технологію проведення уроків, застосування методів, прийомів і […]...
- Мета та завдання валеологічної освіти педагогічних працівників ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ Підручник РОЗДІЛ І ОСНОВИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ 1.5. Мета та завдання валеологічної освіти педагогічних працівників Основною метою валеологічної освіти педагогічних працівників є формування валеологічної культури вчителя як передумови його адаптації до нової педагогічної парадигми – гуманістичної спрямованості навчального процесу. Ця мета досягається за рахунок вирішення освітніх і виховних завдань: – виховання розуміння сучасних […]...
- Узагальнення знань за темою “Людина і культура” Розділ VIII. ЛЮДИНА І КУЛЬТУРА Урок 59 . Узагальнення знань за темою “Людина і культура” Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми “Людина і культура”, виховувати самостійність у здобутті знань й формуванні вмінь. Тип уроку: узагальнення й систематизація знань. Форма проведення: захист проектів. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент ІІ. Основна частина уроку Бесіда 1. […]...
- ПРОБЛЕМА ЛІНГВІСТИЧНОГО СТАТУСУ ЧАСТОК – ЧАСТКА ЧАСТКА 1. ПРОБЛЕМА ЛІНГВІСТИЧНОГО СТАТУСУ ЧАСТОК Термін “частки” вживається у широкому і вузькому розумінні. При широкому витлумаченні він ототожнюється з усіма службовими словами. В. В. Виноградов, зокрема, семи частинам мови протиставив категорію часток мови, що охоплюють власне частки, зв‘язки, прийменник та сполучник. Частками мови він називає класи таких слів, які не мають цілком самостійного реального […]...
- Нові технології навчання – Технології навчання у сучасній школі ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.5. Технології навчання у сучасній школі 2.5.2 Нові технології навчання Одним зі стратегічних завдань реформування освіти в Україні є формування освіченої, творчої особистості, становлення її фізичного і морального здоров’я. Це вимагає розроблення і наукового обгрунтування змісту і методики організації навчально-виховного процесу. Тому сучасна педагогічна […]...
- Робота методичних об’єднань 11.4. Робота методичних об’єднань Важливим структурним підрозділом школи, що сприяє удосконаленню методичного забезпечення освітніх програм, підвищенню професійної майстерності вчителів-словесників є методичне об’єднання (МО) учителів української мови та літератури. Мета МО полягає в удосконаленні рівня педагогічної майстерності вчителів, їхньої ерудиції й компетентності. З мети випливають завдання, що полягають у: – забезпеченні високого методичного рівня проведення уроків […]...
- Релігійні конфесії в сучасній Україні Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ § 34. РЕЛІГІЙНЕ ТА ЦЕРКОВНЕ ЖИТТЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ 3.Релігійні конфесії в сучасній Україні. Сучасне релігійне життя в Україні доволі інтенсивне та різноманітне. Історичне джерело За даними Української асоціації релігієзнавців, на 1 січня 2003 р. в Україні зареєстрована 26 271 релігійна громада (1076 громад діяли без реєстрації). Це вдвічі […]...
- Зміст та організація діяльності Зміст та організація діяльності студента-практиканта Зміст навчальної роботи студента під час педагогічної практики складається з таких видів діяльності: – ознайомлення із специфікою діяльності школи певного типу (загальноосвітньої, ліцею, гімназії); – планування навчально-виховного процесу та проведення уроків і позакласних заходів з української мови; – відвідування та наступний аналіз уроків і позакласних заходів з української мови; – […]...
- Архетипи національної культури як фундаментальна проблема етноантропології Філософія світ людини Людина і народ: етноантропологія Архетипи національної культури як фундаментальна проблема етноантропології Специфіка людського буття значною мірою полягає у тому, що внутрішня комунікація між особистостями, які досягли своєї самоідентичності, набуває етно-національних виявів і саме ці мета-особистісні вияви зумовлюють особистісну самоідентичність людини. Тому етноантропологія прагне знайти ті основи, що визначають етно-національну забарвленість людського буття, […]...
- ПЕДАГОГІКА Культурологічний словник ПЕДАГОГІКА (грец. майстерність виховання) – наука, що вивчає процеси виховання, навчання і розвитку особистості....
- Аналіз контрольної роботи. Закріплення вивченого про прикметник. (Вчитель добирає матеріал до уроку самостійно.) Тема. Аналіз контрольної роботи. Закріплення вивченого про прикметник. (Вчитель добирає матеріал до уроку самостійно.) Мета. Зробити аналіз перевірної роботи з теми “Іменник”, “Прикметник”; закріпити знання і вміння з теми “Прикметник”. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи. Вчитель повідомляє результати виконаної роботи. Відзначає учнів, які не зробили жодної помилки в […]...
- Лінгводидактичні основи словникової роботи 6. СЛОВНИКОВА РОБОТА НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 6.1. Лінгводидактичні основи словникової роботи Лексика української мови вивчається у двох напрямах: розділ “Лексикологія” і робота над словом у процесі навчання мови в 1-4 і 5-11(12) класах. Ці два аспекти вивчення словникового складу рідної мови вимагають розрізнення таких понять, як “вивчення лексики” і “словникова робота”. Вони не завжди […]...
- До уроку 2 ДОДАТКИ До уроку 2 “Фізичне тіло” – “матеріал” – “речовина” Один із найбільш улюблених матеріалів скульпторів й архітекторів – мармур. Забарвлення цієї гірської породи надзвичайно різноманітне: молочно-біле, сіре, навіть трішки рожеве. Вигадливий візерунок радує око. Мармур досить слухняний у руках майстра, він легко обробляється й чудово полірується до дзеркального блиску. Мармур – це мінерал, матеріал, […]...
- Фонетична стилістика і її одиниці Стилістика української мови Фонетична стилістика і її одиниці Фонетична стилістика – де лінгвістичне вчення про функцію (функції) окремої фонеми і найрізноманітніші поєднання фонем у словах і між словами в межах усієї мовної системи, а також про функціональний вияв нормативно-літературної вимови слів, про наголошування слів, типову інтонацію мовних одиниць....
- ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 25 ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 25 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 83, с. 43) Учні зачитують слова до кожної схеми. Учитель може запитати, які значущі частини слова є в тому чи іншому слові. 2. Вибіркове списування – Випишіть з тексту споріднені слова. Виділіть у них корінь. Коло нашого села невеликий ліс. От іде лісничий лісовою стежкою, […]...
- До уроку 15 ДОДАТКИ До уроку 17 Гра “Будуємо модель Сонячної системи” Необхідне обладнання Картки із записаними на них поняттями: Сонце, Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон, астероїди, комети, метеорити, природні супутники, всесвіт, штучні супутники, місяцеходи, маленькі планети, ядро, хвіст; столи, стільці. Інструкція учням. На столах у перевернутому виді лежать картки, на яких написані поняття, […]...
- СУТНІСТЬ ДУХОВНОГО ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА. ПРОБЛЕМА ВЗАЄМОДІЇ ДУШІ Й ТІЛА СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ Урок 21 . СУТНІСТЬ ДУХОВНОГО ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА. ПРОБЛЕМА ВЗАЄМОДІЇ ДУШІ Й ТІЛА Мета: розкрити сутність духовного життя суспільства, показати взаємодію душі й тіла в процесі виховання свідомої людини, члена суспільства, виховувати повагу до людей, до людських цінностей, прищеплювати норми загальнолюдської моралі. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Форма проведення: евристична […]...