Релігійні конфесії в сучасній Україні


Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

§ 34. РЕЛІГІЙНЕ ТА ЦЕРКОВНЕ ЖИТТЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ

3.Релігійні конфесії в сучасній Україні.

Сучасне релігійне життя в Україні доволі інтенсивне та різноманітне.

Історичне джерело

За даними Української асоціації релігієзнавців, на 1 січня 2003 р. в

Україні зареєстрована 26 271 релігійна громада (1076 громад діяли без реєстрації). Це вдвічі більше, аніж у 1991 р.

У розпорядженні релігійних організацій перебували 19 112 культових споруд (храми, мечеті, синагоги, кірхи тощо), із них 2332 знаходилися

в процесі будівництва. До складу церков належали 344 монастирі з 5864 ченцями і черницями та 249 місій. Діяли 160 духовних навчальних закладів із 18 000 слухачів і майже 10 000 недільних шкіл. Виходили друком 334 періодичних видання. Розширився спектр традиційних конфесій в Україні, кількість яких сягнула понад сотню.

Активність сучасних релігійних громад проявляється широкою видавничою діяльністю. У 1991 р. в Україні створено Біблійне товариство. Як і подібні товариства в інших країнах світу, своїм головним завданням воно вважає видання і поширення Святого Письма та іншої релігійної літератури. Лише ця організація за роки

своєї діяльності забезпечила віруючих понад 7 млн примірників релігійних книжок. Українське Біблійне товариство нині займається також і перекладами на українську мову біблійної та богослужбової літератури.

Більшість українських віруючих – християни. Число хрещених в Україні перевищує 34 млн осіб. Однак активними прихожанами християнських церков є не більше 12 млн чоловік. Християни поділені на три течії – православних, католиків і протестантів. Прихильники цих течій не мають розбіжностей щодо основ віри, але різняться за деякими питаннями віросповідання та культовими, богослужбовими особливостями. Саме вони й визначають належність віруючих до певної конфесії, тобто віросповідання.

Більшість українських християн – православні. Кількість активних віруючих серед них сягає понад 10 млн осіб. Найчисельнішою конфесією є Українська православна церква Московського патріархату. Вона має до 5 млн парафіян, які становлять 70 % усіх православних громад України. Вони ж представляють більшість громад Російської православної церкви, очолюваної Московським патріархом. У цьому зв’язку Україну відвідував колишній московський патріарх Алексій II. Не ослаблює свою увагу до України й нинішній патріарх Кирил. Свій перший зарубіжний візит він здійснив в Україну влітку 2009 р. Українська православна церква Київського патріархату об’єднує майже 20 % православних парафій. Українська автокефальна православна церква є провідницею 9 % парафій, у яких об’єднуються майже 300 тис. віруючих. Незначну кількість парафій мають Російська закордонна церква, неохристиянські церкви та ін.

В Україні проживають і 100 тис. католиків, які є членами 100 церковних громад. Більшість із них поляки. Оскільки верховним главою своєї церкви вони вважають Папу Римського, їх називають в Україні римо – католиками.

Багатовікові традиції в Україні вже має Українська греко-католицька церква (УГКЦ), яку тривалий час очолював кардинал Любомир Гузар. Відновлена в правах у 1989 p., вона має понад 1,5 млн віруючих, об’єднаних у 3400 парафій. На відміну від інших християнських конфесій парафії, які розміщені на всій території України, УГКЦ має парафії в чотирьох західноукраїнських областях: Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській і Закарпатській.

Після пастирського візиту в Україну Папи Римського Іоанна Павла II у 2001 р. та перенесення митрополичої кафедри УГКЦ зі Львова до Києва у 2005 р. греко-католицькі громади почали виникати і в інших областях України. Нині подальший розвиток церкви греко-католики пов’язують із новим главою Верховним архієпископом Святославом Шевчуком.

Знаковою подією для всіх християн України стало відзначення 1020-річчя хрещення Київської Русі та прибуття на урочистості Вселенського патріарха Варфоломея І.

Історичний факт

Указом Президента України від 25 липня 2008 р. було встановлено святкування Дня хрещення Київської Русі-України. Він відзначається щорічно 28 липня в День пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Хрестителя.

Багатьма конфесіями й течіями в Україні представлений християнський протестантизм. В Україні діє майже 6 тис. парафій, у яких налічується до 500 тис. парафіян. Провідні позиції серед протестантів займає Всеукраїнська спілка об’єднань євангельських християн-баптистів (ЄХБ). За своєю чисельністю вона зайняла перше місце в Європейському баптистському альянсі. Суперечності, які

Релігійні конфесії в сучасній Україні

Папа Римський Бенедикт XVI

Релігійні конфесії в сучасній Україні

Верховний архієпископ Святослав Шевчук

Релігійні конфесії в сучасній Україні

Костел Св. Миколая. м. Київ

Релігійні конфесії в сучасній Україні

Синагога, м. Київ

Нині існують між протестантами, перешкоджають їм створити Євангельський альянс України.

Складовою духовного життя України є іслам. Мусульмани на теренах України завжди належали лише до одного з його напрямів – сунізму. Українські мусульмани-суніти об’єднані у 255 релігійних громад. Більшість із них зосереджені в Криму, південних областях України та Києві. Духівники цих громад у своїй проповідницькій діяльності опираються на загальнолюдські прояви ісламського вчення, спростовують поширене уявлення про іслам як войовничу релігію.

В Україні діють і численні релігійні об’єднання національних меншин. Найпомітнішими серед них є Закарпатська єпархія реформатської церкви (100 парафій; більшість членів реформатських релігійних громад – угорці), парафії Німецької євангелічно-лютеранської церкви, Українська єпархія Вірменської апостольської церкви. У незалежній Україні створено сприятливі умови для відродження релігійного життя євреїв. У 2000 р. в Україні діяло понад 70 релігійних громад іудейського віросповідання.1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Твір опис річки.
Ви зараз читаєте: Релігійні конфесії в сучасній Україні