ПТАХИ НАВЕСНІ
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 4. КОМПОЗИЦІЙНІ ПРИЙОМИ У СКУЛЬПТУРІ ТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОМУ МИСТЕЦТВІ (8 годин)
Урок № 28. ПТАХИ НАВЕСНІ
Мета:
– ознайомити учнів з декоративною стилізацією форми (рослини, птахи), навчити створювати декоративні образи в об’ємі;
– розвивати уяву та фантазію, творче мислення, формувати естетичні почуття, смак;
– виховувати дбайливе ставлення до природи, любов до птахів, охайність під час роботи з пластиліном.
Оснащення
– Матеріали та інструменти: пластилін,
– Зоровий ряд: фотографи пам’ятника “Дорогу каченятам” (Москва, Росія), пам’ятника птахам (Фінляндія), пам’ятника поштовим голубам (Литва); ілюстрації до казок та художніх творів із зображеннями казкових птахів.
– Літературний ряд: Олександр Олесь “Пташка”, “Журавлі”.
– Музичний ряд: аудіозаписи пташиних голосів.
– Обладнання: ТЗН.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Які
– Як вони виглядають?
– Якому птаху ви поставили би пам’ятник? Чому?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Послухайте, який вірш написав Олександр Олесь.
ЖУРАВЛІ
Прилетіли журавлі,
Сіли в полі на ріллі,
То пасуться, то курличуть –
Мабуть, це Весну вже кличуть.
Ходять довгі журавлі,
Щось вишукують в землі,
Щось воркують, щось віщують,
Вже Весну, здається, чують.
А здаля вже крався лис…
Шиї витягли, знялись,
Закурликали з-під хмари
І злетіли на мочари.
У квітках летить Весна,
Журавлів шука й не зна,
Що вони їй вістунами
Відчиняють всюди брами.
Линуть в небі журавлі,
А курличуть до землі…
Линуть сірими ключами,
Відмикають білі брами.
¦ Про що йдеться у цьому вірші?
Так, про птахів. Сьогодні ми маємо піднестися високо-високо вгору й подивитися, яке життя вирує у небі.
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель (записи з голосами птахів звучать упродовж усього уроку). Ви вже, мабуть, здогадалися, про що ми сьогодні говоритимемо. Сьогодні ми поговоримо про наших пернатих друзів – птахів. Де б ми не були – на узбережжі, у лісі, селі чи місті,- нас завжди оточують пташині голоси. Які ж вони різні! Чи помічали ви, що, коли співає птах, людина намагається побачити цього співака? Він може бути зовсім маленьким, але з сильним та красивим голосом. Як, наприклад, соловей. А які вони всі різні і за формою, і за кольором! Як вигадаєте, скільки видів птахів можна зустріти на Україні? На території України живе приблизно 358 видів птахів.
Яких птахів, що мешкають у нашій місцевості, ви знаєте? Одна з таких пташок – синичка. За якими ознаками ми впізнаємо цю пташку? За веселим голосом, жовтеньким животиком та синенькою шапочкою. Чи знаєте ви, що ця невеличка пташка за день з’їдає стільки комах, скільки важить сама?
Птахи не тільки живуть поруч із нами, милують нас своїми піснями, а ще приносять багато користі. Деяким з них люди навіть збудували пам’ятники (демонстрування наочності – зображень пам’ятника “Дорогу каченятам” (Москва, Росія), пам’ятника птахам (Фінляндія), пам’ятника поштовим голубам (Литва)).
Які птахи живуть у казках? Хто вигадує цих казкових фантастичних істот? Так, це поети, письменники та народні казкарі. А ще дуже цікаво про дивовижних птахів нам розповідають художники та майстри народних промислів. (Демонстрування ілюстрацій до казок та художніх творів з зображеннями казкових птахів.)
Фізкультхвилинка
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Сьогодні ми побудемо скульпторами-казкарями, навіть чаклунами. Кожен з вас вигадає свого дивовижного птаха, якого ще ніколи ніхто не бачив, та зліпить його. А як це зробити – я вам зараз розповім.
Спочатку уявіть, якими будуть у цього птаха тулуб, голівка, хвостик, дзьобик, крильця. І після цього розпочинайте роботу.
Насамперед дощечки для ліплення ви маєте заліпити пластиліном (колір пластиліну учні можуть обрати самостійно). Потім з іншого шматочка пластиліну розкачайте невеликий кружечок, на якому намалюйте вашу пташку. Дуже акуратно стекою виріжте цю пташку й обережно притисніть до дощечки з пластиліном. Який вид скульптури ми зараз зробили? Так, у нас вийшов рельєф. Але в нас зараз є тільки загальний вигляд нашої пташки.
Яким у вашого птаха буде хвостик? А крила? Тепер слід зробити так, щоб ваша пташка перетворилася на дивовижного птаха. Як це зробити? Кожен з вас вигадає прикраси для свого птаха. Які візерунки можуть прикрашати хвостик, крила, груди саме вашої пташки?
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ Створення декоративного образу птаха в об’ємі
7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Яке враження на вас справляє пташиний спів?
¦ Чи є у вас улюблені птахи?
¦ Як виліпити казкового птаха? Що для цього необхідно знати?
¦ Пригадаймо, як називається скульптура, яку ми сьогодні зробили.
¦ Що зробило вашого птаха дивовижним?
8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести пластилін (глину, солоне тісто), стеки, дощечки для ліплення; роздивитися вдома свої улюблені іграшки (чим вони привертають увагу).
3. Проголошення уроку завершеним.