Релігійні конфесії в сучасній Україні
Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
§ 34. РЕЛІГІЙНЕ ТА ЦЕРКОВНЕ ЖИТТЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ
3.Релігійні конфесії в сучасній Україні.
Сучасне релігійне життя в Україні доволі інтенсивне та різноманітне.
Історичне джерело
За даними Української асоціації релігієзнавців, на 1 січня 2003 р. в
Україні зареєстрована 26 271 релігійна громада (1076 громад діяли без реєстрації). Це вдвічі більше, аніж у 1991 р.
У розпорядженні релігійних організацій перебували 19 112 культових споруд (храми, мечеті, синагоги, кірхи тощо), із них 2332 знаходилися
Активність сучасних релігійних громад проявляється широкою видавничою діяльністю. У 1991 р. в Україні створено Біблійне товариство. Як і подібні товариства в інших країнах світу, своїм головним завданням воно вважає видання і поширення Святого Письма та іншої релігійної літератури. Лише ця організація за роки
Більшість українських віруючих – християни. Число хрещених в Україні перевищує 34 млн осіб. Однак активними прихожанами християнських церков є не більше 12 млн чоловік. Християни поділені на три течії – православних, католиків і протестантів. Прихильники цих течій не мають розбіжностей щодо основ віри, але різняться за деякими питаннями віросповідання та культовими, богослужбовими особливостями. Саме вони й визначають належність віруючих до певної конфесії, тобто віросповідання.
Більшість українських християн – православні. Кількість активних віруючих серед них сягає понад 10 млн осіб. Найчисельнішою конфесією є Українська православна церква Московського патріархату. Вона має до 5 млн парафіян, які становлять 70 % усіх православних громад України. Вони ж представляють більшість громад Російської православної церкви, очолюваної Московським патріархом. У цьому зв’язку Україну відвідував колишній московський патріарх Алексій II. Не ослаблює свою увагу до України й нинішній патріарх Кирил. Свій перший зарубіжний візит він здійснив в Україну влітку 2009 р. Українська православна церква Київського патріархату об’єднує майже 20 % православних парафій. Українська автокефальна православна церква є провідницею 9 % парафій, у яких об’єднуються майже 300 тис. віруючих. Незначну кількість парафій мають Російська закордонна церква, неохристиянські церкви та ін.
В Україні проживають і 100 тис. католиків, які є членами 100 церковних громад. Більшість із них поляки. Оскільки верховним главою своєї церкви вони вважають Папу Римського, їх називають в Україні римо – католиками.
Багатовікові традиції в Україні вже має Українська греко-католицька церква (УГКЦ), яку тривалий час очолював кардинал Любомир Гузар. Відновлена в правах у 1989 p., вона має понад 1,5 млн віруючих, об’єднаних у 3400 парафій. На відміну від інших християнських конфесій парафії, які розміщені на всій території України, УГКЦ має парафії в чотирьох західноукраїнських областях: Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській і Закарпатській.
Після пастирського візиту в Україну Папи Римського Іоанна Павла II у 2001 р. та перенесення митрополичої кафедри УГКЦ зі Львова до Києва у 2005 р. греко-католицькі громади почали виникати і в інших областях України. Нині подальший розвиток церкви греко-католики пов’язують із новим главою Верховним архієпископом Святославом Шевчуком.
Знаковою подією для всіх християн України стало відзначення 1020-річчя хрещення Київської Русі та прибуття на урочистості Вселенського патріарха Варфоломея І.
Історичний факт
Указом Президента України від 25 липня 2008 р. було встановлено святкування Дня хрещення Київської Русі-України. Він відзначається щорічно 28 липня в День пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Хрестителя.
Багатьма конфесіями й течіями в Україні представлений християнський протестантизм. В Україні діє майже 6 тис. парафій, у яких налічується до 500 тис. парафіян. Провідні позиції серед протестантів займає Всеукраїнська спілка об’єднань євангельських християн-баптистів (ЄХБ). За своєю чисельністю вона зайняла перше місце в Європейському баптистському альянсі. Суперечності, які
Папа Римський Бенедикт XVI
Верховний архієпископ Святослав Шевчук
Костел Св. Миколая. м. Київ
Синагога, м. Київ
Нині існують між протестантами, перешкоджають їм створити Євангельський альянс України.
Складовою духовного життя України є іслам. Мусульмани на теренах України завжди належали лише до одного з його напрямів – сунізму. Українські мусульмани-суніти об’єднані у 255 релігійних громад. Більшість із них зосереджені в Криму, південних областях України та Києві. Духівники цих громад у своїй проповідницькій діяльності опираються на загальнолюдські прояви ісламського вчення, спростовують поширене уявлення про іслам як войовничу релігію.
В Україні діють і численні релігійні об’єднання національних меншин. Найпомітнішими серед них є Закарпатська єпархія реформатської церкви (100 парафій; більшість членів реформатських релігійних громад – угорці), парафії Німецької євангелічно-лютеранської церкви, Українська єпархія Вірменської апостольської церкви. У незалежній Україні створено сприятливі умови для відродження релігійного життя євреїв. У 2000 р. в Україні діяло понад 70 релігійних громад іудейського віросповідання.