РЕПТИЛІЇ АБО ПЛАЗУНИ. ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТА СПОСІБ ЖИТТЯ
Цілі уроку:
– освітня: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності плазунів;
– розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
– виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: вологі препарати плазунів, скелет ящірки, таблиці “Тип Хордові. Клас Земноводні”, “Тип Хордові. Клас Плазуни”, “Зовнішня будова ящірки”.
Базові
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Які групи можна виділити серед земноводних?
– Які особливості притаманні хвостатим земноводним?
– Які особливості притаманні безногим земноводним?
– Яке значення в природі мають безхвості земноводні?
– Яке значення земноводні мають для людини?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
– Рептилії або плазуни – це наземні переважно холоднокровні яйцекладні хребетні тварини, у процесі розвитку зародка яких утворюються яйцеві оболонки. Їхнє тіло вкрито роговою лускою або панциром.
Тіло рептилій має двобічну симетрію. Є дві пари кінцівок, які можуть редукуватися. Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки й хвіст. Чітко виражена шия.
У черепах розвивається зовнішній скелет – панцир.
Сучасні представники пристосовані до життя на поверхні землі або у водному середовищі. Зустрічаються також напівводні, підземні й деревні види. Деякі вимерлі рептилії були добре пристосовані до польоту. Віддають перевагу теплому клімату. За несприятливих умов можуть упадати в сплячку. Харчуються в основному тваринними організмами (від дрібних безхребетних до великих ссавців), але є й рослиноїдні види.
Шкіра вкрита роговими лусками або щитками. У багатьох представників розвинений зовнішній (шкірний) скелет, утворений кістковими лусками. Шкірних залоз немає або їх небагато.
Рис. 16. Зовнішня будова рептилії
Розмноження
Статеві залози плазунів – сім’яники та яєчники. Запліднення внутрішнє. Зазвичай розвиток зародка відбувається в яйці.
Яйця рептилій великі, вкриті міцною волокнистою оболонкою (оберігає яйця від механічних пошкоджень і висихання). У черепах і крокодилів у яйці є також білкова оболонка. Ці оболонки утворює організм матері під час руху яйця яйцепроводами.
Розвиток
Зародок утворює зародкові оболонки, що забезпечують його життєдіяльність і розвиток у повітряному середовищі. Це амніон (замкнений мішок, усередині якого розміщений зародок), аллантоїс (є органом дихання й зародковим сечовим міхуром) і хоріон (серозна оболонка, що зростається з аллантоїсом).
Для багатьох рептилій характерне яйцеживородіння (при цьому яйця із зародками, що розвиваються певний час, іноді аж до моменту вилуплення, залишаються в організмі матері).
Зустрічаються випадки справжнього живородіння (при цьому зовнішні яйцеві оболонки редукуються і хоріон утворює ворсинки, що проникають у стінки яйцепроводу). За живородіння зменшується кількість жовтка в яйцях і живлення зародка значною мірою відбувається за рахунок материнського організму.
Переважна більшість сучасних плазунів є холоднокровними. Але багато викопних форм, а також сучасна шкіряста черепаха належать до теплокровних організмів.
Холоднокровні (пойкілотермні) організми – тварини, у яких температура тіла більшою чи меншою мірою коливається в такт із температурою навколишнього середовища.
Теплокровні (гомойотермні) організми – тварини, які за умов змін температури навколишнього середовища можуть підтримувати температуру свого тіла на більш-менш постійному рівні.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
– Хто такі плазуни?
– Де живуть плазуни?
– За якими ознаками тварин відносять до плазунів?
– Як розмножуються плазуни?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.