Різноманітність і значення найпростіших
Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 1. НАЙПРОСТІШІ
§11. Різноманітність і значення найпростіших
У світі існує близько 5 тисяч ссавців, і ви легко назвете не менше 20 з них. Водночас із 40 тисяч найпростіших ви ледве зможете пригадати назвати 3-4. Чому? Якби ми могли стати такими ж маленькими, як найпростіші, та побачити їх так само добре, як ми бачимо один одного, природа стала б для нас ближчою і ріднішою. А може, спробуємо?
Тип Саркоджгутикові. Клас Корененіжки, або Саркодові
Форамініфери – це морські корененіжки, тіло яких захищене
Форма черепашок фораменіфер може бути різною: круглою, спіральною, конічною
Через
Дизентерійна амеба заковтує червоні кров’яні клітини еритроцити, пошкоджує стінки кишечника
Більшість радіолярій і променяків мають внутрішній скелет із кремнезему або солей стронцію, кулясту форму. Голки та несправжні ніжки цих тварин радіально розходяться в різні боки. Радіолярії – організми неймовірної симетричності та краси. Вони ширяють у воді, здатні занурюватися та підійматися, подорожують за волею течії. За мільйони років скелети крихітних радіолярій утворили багатокілометрові поклади, які згодом стали горами.
Існує декілька видів амеб, що паразитують у тілі людини та тварин. Один з видів – це дизентерійна амеба. Вона може тривалий час жити в товстому кишечнику людини, але в разі переохолодження, авітамінозу тощо починає укорінюватися в стінки кишечника і спричиняє тяжке захворювання – амебну дизентерію. Людину мучить пронос, на стінках кишечника утворюються виразки. З потоком крові паразити можуть потрапити в печінку й інші органи, де спричиняють нагноєння. Захворювання може призвести до тяжких наслідків і навіть смерті. Щоб не заразитися, необхідно ретельно мити овочі, фрукти кип’яченою водою; вживати тільки знезаражену або кип’ячену воду, мити руки перед вживанням їжі і після відвідування туалету, боротися з мухами та тарганами.
Під мікроскопом скелети радіолярій схожі на чарівні прикраси
Одноклітинний живий організм (променяк) має радіальну симетрію
Тип Саркоджгутикові. Клас Джгутикові
Джгутикові є ланками харчових ланцюгів. Деякі, живучи в шлунку та кишечнику травоїдних ссавців, термітів, тарганів, допомагають їм перетравлювати целюлозу. Є паразитичні джгутикові, які спричиняють тяжкі захворювання людини і тварин.
Так, у Західній Африці лютувала сонна хвороба, збудником якої є джгутикове найпростіше трипаносома. Зараження відбувалося через укуси мухи це-це і неминуче призводило до загибелі людини. У наш час люди навчилися лікувати це захворювання.
Тип Споровики
Усі представники цього типу ведуть виключно паразитичний спосіб життя. Малярійні плазмодії спричиняють захворювання на малярію, від якої раніше страждало і вмирало безліч людей. Вважали, що захворювання виникало через болотяні випаровування. Насправді переносником цього паразита є комар-анофелес, личинки якого розвиваються в прісній воді стоячих водойм.
Малярійний плазмодій розвивається в двох організмах – людини та комара-анофелеса. Це найпростіше паразитує в червоних кров’яних тільцях людини та розмножується там нестатевим шляхом множинним поділом. Усе це супроводжується високою температурою, ломотою в тілі, схудненням, а без лікування призводить до смерті. Комар, живлячись кров’ю зараженої людини, заражається сам, а потім може заразити здорову людину. У тілі комара відбувається статеве розмноження плазмодія. Таким чином, комар є переносником цього захворювання. У Європі практично перемогли малярію, осушуючи болота, борючись із комарами, але ще можливе завезення захворювання з Азії та Африки.
Тип Інфузорії
Інфузорії живуть у морській і прісній воді, грунті, є симбіотичні та паразитичні види. Інфузорії можуть бути вільноплаваючими, а можуть прикріплюватися до субстрату тоненькою ніжкою, відомі колоніальні інфузорії. Це найбільш високоорганізовані найпростіші.
Характерною ознакою комара – анофелеса є те, що він піднімає вгору черевце
Трипаносоми пересуваються завдяки хвилеподібним рухам джгутика
Лейшманії спричиняють серйозне захворювання, поширене в Азії та Північній Африці
Інфузорії живуть у воді та грунті. Серед них є хижаки і паразити
Найпростіші грунту
У грунті живуть представники різних типів і класів найпростіших. Вони мають колосальне значення для утворення грунту. Живуть вони в грунтових капілярах, у воді, що обволікає частинки грунту. Живляться бактеріями, водоростями, органічними речовинами найрізноманітнішого походження.
Запам’ятайте найважливіше
Найпростіші – дуже маленькі організми, але завдяки величезній кількості і величезному поширенню відіграють важливу роль як у природі, так і для людини. Найпростіші є ланками харчових ланцюгів, беручи участь у колообігу речовин і енергії. Вони беруть участь в утворенні осадових порід і грунту, є симбіонтами й паразитами інших організмів. Найпростіші спричиняють захворювання людини і тварин. Крім того, вони є індикаторами геологічного віку та покладів корисних копалин.