Різноманітність та значення кільчастих червів
ТРИШАРОВІ ТВАРИНИ. ЧЕРВИ
УРОК № 19
Тема. Різноманітність та значення кільчастих червів.
Мета: розповісти про роль червів в екосистемах і житті людини.
Обладнання й матеріали: Підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати роль червів в екосистемах і житті людини.
Базові поняття й терміни: кільчасті черви, багатощетинкові черви, малощетинкові черви, п’явки, роль червів.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
Обговорення питання
Ви вже багато що знаєте про кільчастих червів. Як ви думаєте, яку роль вони відіграють у природі?
Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
1. Значення кільчастих червів у природі
Школярі, відповідаючи на запитання, поставлене на початку уроку, відзначать, що дощові черв’яки, наприклад, пересуваючись у грунті, розпушують і перемішують його. Затягуючи в нірки рослинні залишки, вони збагачують його перегноєм. На 1 га грунтів може жити майже 4,5 млн дощових черв’яків. Вони щодоби пропускають через себе приблизно 250 кг грунту. Установлено,
Учитель продовжує розповідь про те, яке значення мають інші кільчасті черви.
Багато видів прісноводних малощетинкових червів, наприклад звичайні трубочники, що живуть у мулі річок, ставків і озер, мають велике значення у живленні коропа, карася й інших риб. Неабиякою є роль цих червів у біологічному очищенні води. Пропускаючи через свій травний канал мул, вони звільняють водойми від надлишку органічних речовин. Кількість трубочників у водоймах значна, особливо в річках і ставках, що перебувають у межах міста. Тут на 1 м2 дна може скупчитися майже 100 тисяч цих червів. Масові скупчення трубочника бувають помітні з берега водойми як яскраво-червоні плями на бурому тлі мулу. Трубочник – гарний корм для акваріумних риб. Добувають його способом промивання мулу, взятого разом із черв’яками, на дрібночарункових ситах.
Нереїди й інші морські черви – основна їжа багатьох видів риб, крабів і інших мешканців моря.
2. Значення кільчастих червів для людини
Плоскі й круглі черви приносять людині тільки шкоду, викликаючи різні хвороби. А от рятує людину представник типу Кільчасті черви – медична п’явка. У сорокових роках XIX сторіччя у Франції вживалимайже 25 мільйонів п’явок. Перед тим як використовувати п’явок для лікування, їх змушують голодувати три-чотири місяці. При “укусі” п’явка надрізає шкіру, після чого залишається характерна трикутна ранка.
Є кільчасті черви, яких людина використовує в їжу. Так, жителі островів Фіджі й Самоа з нетерпінням чекають пори, коли розпочнеться розмноження черв’яка палоло.
Ось як описує цю ситуацію Ігор Акімушкін: “Перші палоло з’являються перед світанком. Хвилі кишать палоло. їх мільйони! Вода стала жовто-бурою. Черви начинені ікрою. А з островів поспішають до палоло люди: на човнах-катамаранах, під вітрилами, пливуть на плотах, на колодах, везуть із собою великі кошики. Ловлять палоло сітками, черпаками, руками. Поспішають наловити побільше: через годину-дві настане кінець роїнню, палоло підуть на дно. На березі вже горять багаття, і починається бенкет! Палоло смажать, сушать, квасять, солять. їдять і сирими. Кажуть, що смаком палоло нагадує найніжніші устриці із приправою з мускатного горіха”.
Використовує людина для своїх цілей і дощових черв’яків. їх з успіхом розселяють у різні відповідні для них місця з метою поліпшення структури грунту. Це явище отримало назву зоологічної меліорації.
У Фінляндії дощових черв’яків використовують для переробки стічних вод разом із відходами деревообробних підприємств. Також “працюють” дощові черв’яки й на переробці гною. Екскременти дощових червів збагачують грунт органічними речовинами. А самих черв’яків людина використовує в якості гарного корму для промислових риб і птахів.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Робота з підручником
Школярі працюють із малюнками на с. 77, 78, ознайомлюючись із різноманітністю кільчастих червів.
Потім вони читають текст параграфа на с. 76-79 і відповідають на запитання 1-3 на с. 79.
Після цього учні заповнюють таблиці 6, 7 на с. 80.
Робота із зошитом
Виконати завдання в зошиті [3, с. 26-27].
V. Самостійна робота учнів
Учні ознайомлюються з рубрикою “Запам’ятайте найважливіше” на с. 79, при необхідності записують висновки в зошит. Потім школярі самостійно ознайомлюються з рубрикою “Наука та науковці” і виконують завдання рубрики “Готуємося до тематичного оцінювання”. У зошиті [З, с. 28-29] учні виконують завдання.
VI. Підсумки уроку
Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.
VII. Домашнє завдання
У підручнику [1] прочитати § 19, відповісти на запитання 4, 5 після параграфа на с. 79, прочитати “Енциклопедичну вставку” на с. 82, 83 і висновки на с. 84.
У зошиті [3, с. 26-27] виконати завдання.