РОСЛИНИ ВЗИМКУ
ПРИРОДА ВЗИМКУ
РОСЛИНИ ВЗИМКУ
Пригадай, які зміни в неживій природі відбуваються взимку.
Більшість рослин заздалегідь готується до зими. Ще восени однорічні трав’янисті рослини зів’яли, залишивши своє насіння в грунті. З нього навесні виростуть нові трави.
У багаторічних трав’янистих рослин відмерла наземна частина рослини, в грунті лишилися кореневища, бульби, цибулини. Навесні з них розів’ються молоді частини рослини.
Деякі рослини залишаються зеленими під снігом усю зиму. Це суниці, верес, журавлина. Є рослини,
У глибокому спокої перебувають дерева і кущі. Майже всі вони на зиму скинули листя. Однак на їхніх гілках залишаються бруньки. Зовні бруньки вкриті темними лусочками. Усередині бруньки є дуже дрібні зелені листочки. Наприкінці січня на вербі бруньки збільшуються, скидають лусочки
У зимовому лісі милують око припорошені снігом зелені ялини й сосни.
Листки хвойних дерев – хвоїнки, вкриті товстою шкіркою, яка утримує вологу. Хвоїнки випаровують вологи значно менше, ніж широкі листки листяних дерев і кущів. Ось чому хвойні дерева не засихають узимку.
Словничок. Бруньки.
Перевір себе
1. Що відбувається з трав’янистими рослинами взимку?
2. Які трав’янисті рослини залишаються зеленими під снігом усю зиму? Чому вони не гинуть у мороз?
3. Наведи приклади, що свідчать про ріст рослин узимку.
Які вічнозелені рослини є у твоїй місцевості? Розкажи про них.
Розглянь на малюнку контури дерев у зимовому лісі. Прочитай назви рослин. За якими ознаками їх можна впізнати в природі?
Розпізнай дерева.
Поясни прислів’я.
Добрий той сніг, що вчасно ліг.
Перевір прикмети.
Якщо дерева вкрилися інеєм, буде тепло.
Узимку деякі трав’янисті рослини від вимерзання захищає сніговий покрив. Ріст рослин не припиняється, а лише сповільнюється. Хвойні рослини зимують із зеленими листками – хвоїнками.
СТОРІНКА ДОСЛІДНИКА
Як зберегти ялинку перед новорічними святами
Поспостерігай за ялинкою у новорічні дні. Підготуй розповідь про новорічну ялинку за планом. Подумай, як їй можна допомогти.
Ü Розглянь новорічну ялинку, яку привезли у вашу школу чи до вашої домівки. Це ялина чи сосна? Визнач її вік. Кожного року на дереві виростає одна лутовка (кільце) гілок. Отже, скільки лутовок на стовбурі – такий приблизно вік дерева.
Ü Визнач приблизну висоту дерева, довжину гілок, цупкі чи гнучкі гілочки; які хвоїнки; деревце струнке чи із широкою кроною.
Ü Опиши або замалюй прикрашену ялинку, які на ній іграшки, інші прикраси. Яку ще роль виконувала ялинка, окрім того, що прикрашала кімнату?
Як довго простояла ялинка в кімнаті? Який вона мала вигляд, коли з неї зняли прикраси? Де опиниться ялинка після новорічних свят?
У школі відбулося веселе новорічне свято. Чи варто ще й вдома прикрашати ялинку? Чим можна замінити живу ялинку?