Рубки формування ландшафтів у мішаних хвойно-листяних лісостанах

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ

7.4 Рубки формування ландшафтів у мішаних хвойно-листяних лісостанах

Мішані деревостани, завдяки високим ландшафтно-декоративним якостям та біологічній стійкості, є найбільш бажаними для формування лісопаркових ландшафтів у зоні Полісся. Тому при рубках формування потрібно всіляко зберігати різнопородність складу деревостанів, обов’язково визначившись з провідною породою,

регулюючи кількісне співвідношення деревних порід на її користь. Мішаним лісостанам за допомогою рубок догляду можна надати форму будь-якого лісопарко­вого ландшафту, але особливий ефект можна отримати при форму­ванні ландшафту 2б. Саме при формуванні ландшафту напіввід­критого простору з груповим розміщенням дерев потрібно врахувати багато тонкощів у проведенні рубки, щоб досягти бажаних естетичних якостей. Перш за все рубкою надають групам чітке окреслення їх меж та відповідну структуру. Розрізняють групи однопородні за складом та мішані. В однопородних групах їх структура та зовнішній вигляд визначаються
архітектонікою самої породи. У мішаних структура групи формується архітектонікою окремих деревних порід, які входять до складу групи. Компактна структура групи досягається в тому випадку, коли її складають дерева з однаковим забарвленням листя або хвої. В цьому випадку різноманітність ландшафту досягається формуванням груп різної величини та різних за розміром галявин між ними, а також різною конфігурацією груп. При формуванні груп з кількох деревних порід, які мають неоднакове забарвлення листя, різну форму крони, отримують контрастну архітектурну форму. Дерева потрібно розміщувати в групі так, щоб вона набула живописного виду з єдиною композицією і в той же час, щоб розрізнялися її окремі елементи за забарвленням тощо.

При контрастній структурі груп у них розрізняють ядро та периферійну частину. Ядро складає домінуючу частину групи і його формують з деревних порід більш темного забарвлення, з конічною формою крони і т. п. Саме ядро не завжди може співпадати з геометричним центром групи, але повинне звертати на себе увагу відвідувачів лісопарку. Периферійна частина групи повинна відрізнятися від ядра кольором листя або хвої, формою крон дерев, щоб створювати контрастність композиції. Як правило, до складу периферійної частини груп входять деревні породи з закругленою або плакучою формою крони та більш світлим забарвленням листя чи хвої.

При формуванні ландшафту напіввідкритого простору з груповим розміщенням дерев (2б) потрібно також забезпечити поступовий перехід від деревної рослинності до трав’яної на галявинах. Це досягається розміщенням у периферійній частині груп низькорослих дерев та кущів – горобини, черемхи, верби тощо.

При формуванні ландшафту напіввідкритого простору з груповим розміщенням дерев (2б) розмір груп становить від 0,05 до 0,10 га. Загальна зімкнутість пологу в такому ландшафті повинна бути в межах 0,3-0,5, а в самих групах – 0,6-0,7. Це сприяє контрасту між полянами, узліссями та ядрами груп, створюючи кращий естетичний ефект, який більше приваблює відвідувачів як місце відпочинку. При формуванні ядрової частини груп із різних деревних порід потрібно враховувати їх взаємодію як в надземній, так і в підземній частині.

Формування груп у напіввідкритому ландшафті в основному здійснюється рубками догляду за складом і якістю деревостану, а формування ландшафту в цілому – способом поліпшення просторового розміщення дерев на площі. Слід підкреслити, що це робота – творча, яка потребує особливої вдумливості, художнього смаку, виключає будь-який шаблон та потребує індивідуального підходу до кожної групи і до кожного дерева в ній.

Особливою складністю відрізняється формування груп дерев у лісостанах штучного походження, створених рядовим садінням лісових культур. Врешті-решт в групі не повинні чітко вирізнятися ряди дерев, тобто рубки повинні максимально зменшити попереднє їх схематичне розміщення. Позитивний вплив буде від щільного узлісся з кущів. Якщо формується ландшафт закритого простору з вертикальною зімкнутістю (1б) можуть вичленовуватися в деревостані також в окремі групи дерев розміром 0,10-0,15 га. В центрі таких груп повинні знаходитись більш високорослі дерева, а по периферії груп – більш низькорослі, в тому числі і з молодого покоління, що поновилося природним шляхом.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рубки формування ландшафтів у мішаних хвойно-листяних лісостанах