Рух транспортних засобів – Безпека на дорозі

ОБЖ
Безпека на дорозі

Рух транспортних засобів

Громадський транспорт – це спеціальні засоби, призначені для перевезення людей: трамваї, тролейбуси, автобуси, маршрутні таксі, метрополітен.
Пасажир – особа, яка користується ТЗ і перебуває в ньому, але не бере участі у керуванні ним.
Під час руху ТЗ пасажири повинні сидіти на сидіннях або, якщо це дозволено, стояти у призначених для цього місцях, тримаючись за поручні, ручки або інше приладдя, щоб не впасти у випадку різкого гальмування ТЗ у складних дорожних обставинах.

Забороняється відчиняти двері ТЗ, а також перешкоджати зачиненню дверей ТЗ перед початком руху, їздити на підніжках або якихось виступах ТЗ. Посадка і висадка пасажирів повинна відбуватися тільки після повного зупинення ТЗ і лише з майданчика для посадки, а за його відсутності – з тротуару або узбіччя, а якщо й це неможливо – з крайньої смуги проїжджої частини, через задній борт автомобіля за умови, що це буде безпечно, не буде заважати і не створить перешкод іншим учасникам дорожнього руху.
Посадку в громадський транспорт, що вже відходить, робити забороняється.
На трамвайних зупинках, не обладнаних майданчиками
для посадки (зупинка трамвая розташована посередині вулиці), починати перехід проїжджої частини дороги з метою посадки у трамвай дозволяється лише після пов-ного зупинення.
Після виходу із трамвая, якщо рейки прокладені посередині проїжджої частини дороги, пішоходи повинні дотримуватися Правил дорожнього руху. Не можна раптово вибігати на проїжджу частину, призначену для руху нерейкового транспорту. Якщо пішоходам, які вийшли із трамвая, необхідно перейти на протилежний бік дороги, їм слід вийти спочатку на найближчий тротуар, пішохідну доріжку або узбіччя, визначити, де розміщена ділянка дороги з дозволеним переходом, і перейти там проїжджу частину із дотриманням відповідних вимог Правил дорожнього руху.
Загальне правило: трамвай обходьте спереду, автобус і тролейбус ззаду.
У громадському транспорті не виключені випадки пожежі. Якщо в салоні виникла пожежа, негайно повідомте про це водію і пасажирам; вимагайте зупинитися і відчинити двері або натисніть кнопку аварійного відкривання дверей. Спробуйте використати для гасіння осередку пожежі вогнегасник у салоні та інші засоби.
При заблокуванні дверей використовуйте для евакуації аварійні люки у дахові і виходи через бічне скло. Якщо видавити скло не вдається, а салон наповнюється димом, розбийте його. При евакуації будьте обережними, тому що металеві частини трамваїв і тролейбусів можуть бути під напругою через порушення захисної ізоляції.
При горінні гуми і пластиків виділяються отруйні гази, тому залишайте салон швидко, закриваючи рот і ніс вологою хусточкою або рукавом.
Як і при будь-якій пожежі, усіма засобами боріться з панікою. Вибравшись із палаючого салону, відразу ж починайте допомагати іншим.
Посадку і висадку пасажирів з легкового автомобіля варто робити не на проїжджій частині, а в спеціально відведених для цього місцях чи біля бордюру дороги (на спеціально відведеному для цього майданчику, на узбіччі, біля тротуару, на крайній смузі дороги і тільки після повної зупинки транспортного засобу). Посадку і висадку необхідно робити з боку тротуару (узбіччя); якщо це неможливо, тоді з крайньої смуги проїжджої частини (але не з боку суміжної смуги руху).

До травмуючих факторів усередині салону автомобіля для пасажирів відносять

1) Наявність в автомобілі зайвих пасажирів;
2) багаж на задньому сидінні; імовірність пересування пасажира усередині салону; імовірність пересування сидіння усередині салону;
3) наявність виступів усередині автомобіля (ручки для відкривання дверей, вікон і т. п.);
4) предмети салону, які не закріплені в ньому.
Безпека пасажирських місць обумовлюється зручністю і міцністю кріплення сидінь, травмобезпечністю всіх деталей усередині салону, наявністю підголівників, ременів і надувних подушок безпеки, спеціальних дитячих сидінь з ременями безпеки.
Необхідно пам’ятати, що самим небезпечним є переднє сидіння поруч з водієм, тому перевезення дітей до 12 років на цьому сидінні строго заборонено. Найбільш безпечні задні сидіння, особливо сидіння за водієм, тому там необхідно поміщати спеціальні дитячі сидіння.
При зіткненні чи різкому гальмуванні дитина, що сидить на колінах у непристебнутого ременем безпеки дорослого, може постраждати не тільки від удару, але і від маси дорослого.
При зіткненні автомобілів або наїзді на перешкоду тим, хто сидить у салоні легкового автомобіля, необхідно прийняти положення, що перешкоджає переміщенню вперед, і захистити голову. Для цього водій повинен упертися ногами в підлогу, нахилити голову вперед і, напружуючи всі м’язи тіла, упертися руками в кермо. Пасажир, що сидить на передньому сидінні, повинен прийняти таку ж позу, упершись руками в передню панель автомобіля. Пасажир, що знаходиться на задньому сидінні, повинен закрити голову руками і завалитися набік. Якщо в салоні автомобіля перебуває дитина, її потрібно міцно пригорнути, накрити собою і також упасти набік.
Під час їзди на велосипеді не варто дуже сильно триматися за кермо, дивитися потрібно не на колесо, а метрів на 5-6 уперед. Педалі слід обертати рівномірно, без поштовхів. При нахилі велосипеда кермо потрібно повернути в той же бік, і тоді велосипед випрямиться.
Під час їзди на велосипеді корпус повинний бути злегка нахилений уперед, руки зігнуті в ліктях. На педаль потрібно натискати передньою частиною ступні.
Рухатися по дорозі на велосипеді дозволяється особам, що досягли 14-літнього віку. При русі по дорозі велосипедист повинен мати картку з інформацією про себе.
Велосипеди повинні бути обладнані звуковим сигналом і світловідбивачами: спереду – білого кольору, по боках – жовтогарячого, позаду – червоного.
Для руху затемна й в умовах недостатньої видимості на велосипеді необхідно включити ліхтар (фару).
Водії велосипедів, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам дорожнього руху.
Колона велосипедистів, що рухається по проїжджій частині, повинна бути розділена на групи (до 10 велосипедистів у групі) з дистанцією руху між групами 80-100 м.
Якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям, водії мопедів і велосипедів зобов’язані звільнити дорогу іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.

Забороняється

1) Керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а затемна й в умовах недостатньої видимості – з невключеною фарою і без світловідбивачів;
2) рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїжджій частині, якщо поруч є велосипедна доріжка;
3) рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під доглядом дорослих);
4) під час руху триматися за інший транспортний засіб;
5) їздити не тримаючись за кермо і знімати ноги з педалей;
6) буксирувати велосипеди.
Велосипедисти можуть перевозити тільки такі вантажі, що не заважають керувати транспортним засобом і не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху.
Велосипедистам забороняється перевозити пасажирів на велосипеді, за винятком дітей до 7 років на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рух транспортних засобів – Безпека на дорозі