Рух від філософії природи до філософії людини як закономірність поступу філософської антропології на Заході
Філософія світ людини
Антропологічні ідеї та тенденції розвитку в історії західноєвропейської філософії
Рух від філософії природи до філософії людини як закономірність поступу філософської антропології на Заході
Таку загальну періодизацію можна доповнити більш частковою. Річ у тім, що проблема людини не завжди стоїть у центрі філософської думки, вона може бути або недостатньо розробленою для цього, або відходити на другий план порівняно з іншими проблемами – Бога, природи тощо. Але в цих змінах є певний закономірний ритм
Такий вигляд має антична філософія – як рух від натурфілософії, метафізики до філософії життя, людини.
Дещо іншого характеру набуває дана закономірність в епоху Відродження. Якщо основним принципом середньовіччя є геоцентризм, то на зміну йому приходить антропоцентризм, гуманізм: у центр Всесвіту висувається людина. Це пояснюється тим, що в релігії, яка була домінуючою формою світогляду в середні віки, поряд з проблемою Бога стоїть проблема людини. Природа, яку Бог створив для людини, має тут значення лише як засіб для пізнання людиною Божої величі й мудрості. Природа не є самоцінною реальністю, а похідним і другорядним; людина ж стоїть рангом вище. Без неї Бог втрачає сенс свого існування. Адже головне його призначення полягає у тому, щоб, з одного боку, бути об’єктом любові для людини, а з іншого – карати її, якщо вона не дотримується Божих заповідей. У такому розумінні людина набуває навіть першорядного значення, незважаючи на її онтологічну нікчемність, навіть завдяки останній. Ця інтенція релігійної свідомості стає реальністю в епоху Відродження. А відмінність між ними полягає не в тім, що Бог відкидається (гуманісти були віруючими людьми), а в тому, що людина підноситься до рівня Бога, стає сумірною з ним завдяки пізнанню, яке тепер визнається безконечним, і завдяки її діяльності, яка перетворює й прикрашає всю природу та саму людину.
Ось чому філософія Відродження, на відміну від античної, не починається з натурфілософії, а скоріше завершується нею. “В еволюції філософської думки епохи Відродження можна виокремити три характерні періоди: гуманістичний, або антропонентричний, який протиставляє середньовічному геоцентризмові інтерес до людини в її відношенні зі світом; неоплатонічний, пов’язаний з постановкою широких онтологічних проблем; натурфілософський. Перший з них характеризує філософську думку від середини XIV до середини XV ст., другий – від середини XV до першої третини XVI ст., третій – другу половину XVI і початок XVII ст.” . Цей поділ, за Горфункелем, є не стільки хронологічним, скільки типологічним, але він показує переважання тієї або іншої предметної орієнтації філософії. Принаймні натурфілософія притаманна Відродженню не меншою мірою, ніж гуманізм, а рух тут в цілому, порівняно з початком античності, зворотний: від філософії людини до філософії природи.
Остання знаменує перехід до наукової революції Нового часу, яка відбулася завдяки зусиллям Г. Галілея, Р. Декарта, інших мислителів. І спостереження над еволюцією світогляду в цей час засвідчує аналогію з відповідним початком історії філософії в Давній Греції. У названих та інших філософів і вчених проблема людини майже цілком відсутня, вся увага зосереджується на природі та методі її пізнання. Але поступово антропологічні проблеми посідають належне місце. Вже у Т. Гоббса (1588 – 1679) філософська система складається з трьох частин: “Про тіло”, “Про людину”, “Про громадянина”. У Б. Спінози (1632 – 1677) основний твір – “Етика” – присвячений людині. У XVIII столітті виникає значна кількість творів з даної проблеми: Ж. О. Ламетрі (1709 – 1751) – “Людина – машина”, “Людина – рослина”, К. А. Гельвеція (1715 – 1771) – “Про людину” та інші.
В німецькій класичній філософії, знову-таки, еволюція здійснюється за тим же ритмом. Якщо у її родоначальника наріжними є питання: “Як можлива чиста математика?”, “Як можливе чисте природознавство?”, то завершується цей етап історії філософської думки антропологізмом Л. Фейєрбаха.
Наступне, XIX століття – це “століття історії”. В працях О. Канта, К. Маркса, В. Дільтея та інших саме історія, “критика історичного розуму” посідає чільне місце, а людина пояснюється не термінами з механіки чи ботаніки, як у Ламетрі, не поняттями з фізіології й біології, як у Фейєрбаха, а в історичному контексті. На зміну філософії природи приходять “позитивні науки”, і той ритм, про який писав Дільтей, переривається. Що стосується XX століття, то найбільш помітна його тенденція – єдність природи і людини – в творах В. І. Вернадського, П. Т. де Шардена та інших. Особливо це стосується практичного аспекту цього питання, який загострився у другій половині минулого століття з появою і усвідомленням глобальних проблем людства, коли основним стало питання збереження і природи, і людини. Навіть побіжний перегляд зазначених закономірностей чи тенденцій розвитку філософської антропології показує, що вона змінювала свій зміст і сенс. На цьому слід зупинитися більш детально.