РУХОМИЙ СКЛАД РІЧКОВОГО ТРАНСПОРТУ
Загальний курс транспорту
РОЗДІЛ 6 ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ
6.2. РУХОМИЙ СКЛАД РІЧКОВОГО ТРАНСПОРТУ
Флот, що експлуатується на річках, складається із транспортних, технічних і допоміжних кораблів. Транспортні судна перевозять вантажі та пасажирів, технічні ведуть роботи по поглибленню та очистці дна, а допоміжні обслуговують транспортні та технічні судна.
Транспортні судна поділяються за призначенням на вантажні, вантажопасажирські та пасажирські. За використанням водного середовища вони бувають водовміщуючими, глісируючими, на
Несамохідні судна переміщують за допомогою самохідних (буксирів, штовхачів), сплавом та рідко тягою з берега (на каналах).
Крім цього, вантажні кораблі поділяють на суховантажні, наливні, універсальні та спеціалізовані за родами вантажів.
Пристосованість кораблів до вантажних робіт характеризують перекриттям палуби. Відношення загальної площі люків до загальної
Основними характеристиками судна є розміри корпуса, найбільші розміри з урахуванням надбудов, середня осадка, водовміщення та вантажопідйомність.
Водовміщення повністю завантаженого судна розраховують за формулою.
Де У – питома вага води, г – відношення об’єму підводної частини судна до об’єму описаного навколо неї паралелепіпеда; І – довжина корпуса судна; В – ширина корпуса судна; Т – осадка судна в завантаженому стані (дорівнює масі води, що витісняється судном при зануренні до ватерлінії).
Водовміщення судна в порожньому стані (без вантажу, запасу палива, команди, провіанту) розраховують за формулою.
Вантажопідйомність судна (дедвейт) – це вага вантажу, води, команди тощо, які можуть бути завантажені на судно при встановленій граничній осадці.
Безпека плавання кораблів визначається їх міцністю, стійкістю, хідкістю, керованістю та життєвістю. Міцність – це властивість витримувати розрахункові навантаження. Хідкість – це властивість розвивати швидкість відповідну потужності двигуна. Стійкість – властивість повертатись у вихідне положення з стану порушеної рівноваги після припинення дії сил, що визвали нахил судна (вітер, нерівномірне завантаження корабля, скупчення пасажирів з одного борту). Керованість – властивість судна зберігати заданий напрямок руху. Життєвість – властивість залишатись на плаву при частковому затопленні приміщень.
Водовміщуючі суда завдяки великому опору мають порівняно невеликі швидкості руху. Наприклад, вантажний теплохід “ріка-море” вантажопідйомністю 2,7 тис. т, потужність силового агрегату біля 1000 кВт, (114x13x13 м), максимальна осадка 3,5 м, має швидкість в стоячій воді 18,6 км/год.
Для уникнення великого опору руху використовують судна на підводних крилах, судна-катамарани та судна на повітряній подушці.
Судно на підводних крилах спочатку рухається як водовміщуюче судно, а при досягненні деякої швидкості виходить на підводні крила. При цьому спостерігається залежність: як найбільше водовміщення судна, тим вища гранична швидкість і тим більша повинна бути потужність двигуна. Причому, необхідна потужність збільшується в кубічній залежності на кожну додаткову тонну вантажу. Тому вони використовуються як малотоннажні судна.
Судна катамарани мають два вузькі корпуси під загальною палубою. Вони мають добрі ходові властивості та показники безпеки руху. їх вантажопідйомність 600-1000 т, швидкість 25-28 км/год.
Судна на повітряній подушці можливо використовувати протягом цілого року – для руху по воді, льоду з виходом на пологий берег. Кораблі цього типу мають загальну вагу 238 т, корисне навантаження – 85 т.