САМООЦІНКА І ПОВЕДІНКА ЛЮДИНИ. УПЕВНЕНІСТЬ І САМОВПЕВНЕНІСТЬ
Мета. Поглибити уявлення про самооцінку та її види, розкрити взаємозв’язок між самооцінкою та поведінкою людини; вчити розрізняти поведінку людини – упевнену, пасивну і агресивну; бачити різницю між упевненістю і самовпевненістю.
Обладнання. Підручник, робочий зошит, папір А4, 2-3 ляльки-рукавички.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Відповіді на запитання.
– Які групи дорожніх знаків ви знаєте?
– Як розпізнати дорожні знаки кожної із груп?
III. Вивчення нового матеріалу.
1.
– Поясніть, як ви їх розумієте.
– Якою міркою людей міряєш, такою й тебе мірятимуть.
– Стався до інших так, як ти хочеш, щоб ставилися до тебе.
2. Розповідь.
– Напевно, ви не раз запитували себе: “Якою може бути самооцінка?”, “Яка/ий я?”, “На що я здатна/ий?”. Мова йде про самооцінку – оцінювання людиною самої себе: зовнішності, характеру, поведінки, вмінь, можливостей.
Інколи люди не завжди можуть оцінити себе правильно. Одним здається, що вони значно кращі, ніж є насправді. Такі люди надто самовпевнені, зверхні, пихаті. Саме ці риси є ознаками завищеної
3. Робота з підручником (с. 123).
Читання уривка з оповідання Всеволода Нестайка “Ляля Іванова і Туся Мороз”.
4. Бесіда за змістом оповідання.
– Проаналізуйте поведінку Лялі Іванової. Яка самооцінка була у дівчинки?
– Проаналізуйте поведінку Тусі Мороз. Чи можна сказати, що у Тусі занижена самооцінка?
– Чому однокласниці вирішили провчити Лялю?
– Поведінка котрої із дівчаток ближча саме вам? Чому?
5. Вправа “Кращий-гірший”.
Інструкція. Іноді ми сприймаємо себе краще чи гірше за інших людей. Обидві ці позиції ізолюють нас від інших людей, що призводить до проблем із оточуючими. Та є третій спосіб взаємодії з іншими – відчувати себе на рівні з ними. Ця вправа допоможе відчути це.
Почніть рухатись по класу усі разом. Уявіть, що ви кращі за інших. Наприклад, вам здається, що всі інші слабші, не такі розумні, красиві. Як ви при цьому будете ходити? Покажіть (1 хв).
А тепер замріть на мить. Уявіть, що усі кращі, розумніші, гарніше одягнені. І почніть знову ходити по класу. Як ви тримаєтесь, що думаєте? Покажіть (1 хв).
Тепер зупиніться, потрясіть руками і ногами.
Розділіться по парах. Один із вас повинен стати кращим за іншого, а інший – гіршим. Встаньте так, щоб було видно, хто яку роль грає. І нехай у парі той, хто зараз “кращий”, розкаже про свої відчуття. Наприклад, “Я все розумію. Я собою горджуся. У мене чіткий, виразний голос” тощо. Розкажіть, що ви при цьому відчуваєте і які справи можете зробити (1-2 хв).
Тепер нехай той в парі, хто зараз “гірший”, розкаже своєму партнеру, що йому дає такий стан. Наприклад, “Я можу дивитись тільки на підлогу, мої плечі опущені, я говорю тихим голосом”. Розкажіть, що ви можете в такому стані зробити, як ви почуваєтесь (1-2 хв).
А тепер станьте однаковими. Ніхто зараз не кращий і не гірший. Тепер ви – рівноправні. Що ви можете зробити в такому стані? Як почуваєтеся? Наскільки розумієте одне одного? Що вам найбільше подобається в такому стані, коли ви “рівні”?
– Що вам дає відчуття, коли ви “кращі за інших”?
– Що ви відчуваєте, коли “гірші за інших?
– Чи були у вас ситуації, коли ви почувалися кращими за інших чи гіршими? Розкажіть про них.
– Які переваги дає відчуття рівності з іншими?
Фізкультхвилинка.
6. Гра “Ти – молодець”.
Учні сидять за партами. Один учень виходить у центр класу, називає своє ім’я і повідомляє про те, що він вміє робити найкраще (“Я вмію танцювати”, або “Я вмію гарно малювати”). У відповідь усі промовляють: “Ти – молодець!” і піднімають вгору великий палець.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Тест на визначення самооцінки (матеріал на диску).
3. Розв’язування проблемних ситуацій.
Визначте, яка самооцінка у кожної дитини: завищена, занижена чи реалістична.
– Антон – дуже здібний учень. У школі вчиться на “відмінно”. Одного разу вчителька запропонувала хлопчику взяти участь у мовному конкурсі. Хлопчик дуже вагався, бо був невпевнений у своїх силах, але послухав вчительку – взяв участь у конкурсі і переміг. Учителька та усі діти щиро вітали Антона з перемогою. Але хлопчик вважав, що перемогу у конкурсі здобув випадково. Він навіть почав ображатися на своїх однокласників, які його хвалили, бо йому здавалось, що він не заслужив таких хороших слів.
– Даринка дуже хотіла навчитись танцювати. Мама вирішила піти з дівчинкою до танцювальної студії, щоб та спробувала свої сили. У студії тренер побачила захоплений погляд Даринки і запропонувала спробувати свої сили у танцях. Дівчинка зніяковіла, але не відмовилась. Після проб тренер сказала: “Даринко, ти хороша дівчинка, дуже добре, що хочеш навчитись танцювати. Зараз в тебе не виходить так гарно, як у всіх інших, але з часом усе вийде”. Дівчинка подумала і відповіла: “Я знаю, що зараз я танцюю погано, але я буду старатись, слухатиму вас і, сподіваюсь, навчусь”.
– Наближались шкільні змагання. Усі учні щодня тренувались, бо хотіли перемогти. Лише Дмитрик більше відпочивав, бо був упевнений, що він переможе, адже вважав себе найспритнішим та найшвидшим. Не зважав на поради вчителів, батьків, однокласників, які постійно наказували, що потрібно тренуватись, дотримуватись певного режиму дня. І ось настав цей хвилюючий день. Свисток ведучого сповістив про початок забігу. Усі підготувались до старту. Дмитрик прибіг останнім…
V. Підсумок уроку.
– Продовжіть речення.
Людина, яка часто поступається іншим, не захищає своїх інтересів, відчуває самотність, характеризується_____самооцінкою.
Якщо людина завжди захищає свої права, впевнена у собі, може вільно висловити свою думку, то у неї________самооцінка.
Той, хто може образити інших, зневажає права людей, самостверджується за їх рахунок, має_______________самооцінку.