Селекція мікроорганізмів
Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА
ГЕНЕТИКА ТА СЕЛЕКЦІЯ
Селекція мікроорганізмів
Мікроорганізми використовуються в медицині і харчовій промисловості. Завдяки їм одержують антибіотики, вітамінні препарати, харчові білки. Колонії мікроорганізмів вирощують з однієї особини, що швидко розмножується безстатевим шляхом, створюючи штам.
Біотехнологія – сукупність промислових методів із використанням живих організмів та їх біологічних процесів у виробництві необхідних для людини речовин. У біотехнології
У культурі тканин проводять гібридизацію клітин, вивчають ракові клітини, особливості їх розмноження, перевіряють стійкість до різноманітних вірусів. Методами генної інженерії вдається перебудувати генотип клітини для одержання спеціальних білків, наприклад, інсуліну, інтерферону тощо.
ЦЕ ЦІКАВО
Спадкові хвороби поділяють на класичні моногенні, до яких призводять мутації в одному гені, та мультифакторіальні, або спадкові схильності. До розвитку останніх призводять
Для більшості моногенних захворювань установлено відповідальний ген та виявлено мутації, характерні для певної країни. Деякі поширені в Україні спадкові моногенні хвороби | передаються через статеві хромосоми.
Наприклад, через Х-хромосому передається гемофілія. Це захворювання було поширене в багатьох королівських родинах Європи. Носіями гена гемофілії були представники династії Габсбургів, королева Великої Британії Вікторія. На гемофілію хворів царевич Олексій, єдиний син російського царя Миколи II. В Україні це захворювання зустрічається в 1 з 6500 новонароджених хлопчиків.
Досить часто серед українців зустрічаються мутації, що спричиняють зчеплену з Х-хромосомою вроджену розумову відсталість. Після хвороби Дауна найбільш поширеною формою розумової відсталості є синдром Мартіна-Бела або ламкої Х-хромосоми (1:1500 серед чоловіків і 1:2500 серед жінок). Це захворювання, як і більшість спадкових хвороб, виявляється в перші роки життя дитини.
Одним із наслідків мутацій на статевих хромосомах може бути чоловіче безпліддя. Якщо на Y-хромосомі відбулася мутація і такий сперматозоїд запліднив яйцеклітину – народиться син із дефектом розвитку статевих клітин: вони утворюватимуться в невеликій кількості та не будуть життєздатними або не утворюватимуться взагалі, тобто розвивається генетично зумовлене чоловіче безпліддя. При такому захворюванні чоловіку пропонують спеціальний новітній метод запліднення “в І пробірці”. Якщо в результаті такого запліднення народиться 1 син – він теж буде безплідним. Але чоловіки нічого не знають про цю хворобу і марно намагаються лікуватись упродовж багатьох років, а після проведення запліднення не проходять дородову ДНК-діагностику даної патології.
Практично не відомим широкому загалу, а проте найбільш поширеним серед європейців (1 на 2200) моногенним спадковим захворюванням із рецесивним типом успадкування є муковісцидоз. Хвора дитина має важке ураження легень або шлунково-кишкового тракту. Може бути уражена одна система органів або дві водночас. Як правило, хворі діти помирають у ранньому віці, і це є страшною трагедією, бо розумово ці діти цілком повноцінні. У західних країнах, особливо в С11ІА, на боротьбу з муковісцидозом спрямовуються величезні кошти. Для хворих дітей розробляють спеціальні ліки. Але навіть за умови здійснення підтримувальної терапії вони, здебільшого, можуть дожити лише до 18 років.
Корисних мутацій відомо досить багато. Американські вчені відкрили навіть ген, наслідком ушкодження якого є несприйнятливість до ВІЛ-інфекції. За даними, два відсотки населення України – завдяки присутності в них двох копій цього мутантного гена – ніколи не захворіють на СНІД. Ще 10 відсотків, які є носіями лише однієї копії, можуть захворіти, але перебіг хвороби матиме у них значно легші форми.