Середньовічне суспільство Індії

Розділ V І Середньовічний Схід

& 30. Середньовічне суспільство Індії

ІНДІЙСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО В СЕРЕДНІ ВІКИ

Поєднайте різні джерела знань. На основі карти (с. 210) і тексту охарактеризуйте вплив природних умов на спосіб життя населення Індії в епоху Середньовіччя. Поставте до тексту 2-3 запитання про різні сфери життя населення. Запропонуйте своїм однокласникам на них відповісти.

Для жителів середньовічної Європи Індія була казковою країною. Багатства, які так захоплювали європейців, створювалися природою і працею мільйонів

селян та ремісників. Працьовиті селяни збирали по 2-3 врожаї рису на рік.

Крім зернових, культивували цукрову тростину, бавовну, прянощі та багато різних фруктів. Чимало з цих культур запозичили з Індії сусідні народи. Славилась Індія й кокосовою пальмою. У своїх господарствах скотарі розводили корів, буйволів, верблюдів, кіз, коней та ін. Індійцям удалося приручити навіть слонів. Вправні ремісники виготовляли вироби із заліза, золота, інших дорогоцінних металів.

У середньовічній Індії зберігалася традиційна структура суспільства.

– Яким був соціальний устрій індійського суспільства в Середньовіччі?

ІЗ

ПРАЦІ ВІДОМОГО КИТАЙСЬКОГО МАНДРІВНИКА СЮАНЬ ЦЗАНА (VII ст.)

Сім’ї в Індії поділяються на чотири варни. До першої варни належать брахмани.

Це люди чистої поведінки, вони суворо дотримуються законів релігії, моральності… Другу варну становлять кшатрії. Протягом багатьох століть вони є правлячою групою. Кшатрії дбають про доброчесність і милосердя. Люди третьої варни називаються вайшами. Вони займаються торгівлею і шукають прибутків… Люди четвертої варни Шудри – займаються землеробством… Одружившись, людина посідає вище або нижче становище, залежно від нової спорідненості. Індійці не допускають безладного змішання через шлюби між родичами. Колишня заміжня жінка вже ніколи не матиме другого чоловіка.

Представники індійських варн (середньовічна скульптура)

Поступово варни ділилися на касти.

Касти – закриті групи людей в Індії, які займалися певним видом діяльності та посідали відповідне місце в суспільстві.

На початку XIII ст. із володінь мусульман на півночі Індії утворилася незалежна мусульманська держава зі столицею в місті Делі – Делійський султанат. Відтепер усі немусульмани платили особливий подушний податок і були обмежені у правах. Тому багато корінних жителів переходило в іслам, аби звільнитися від цього податку. Невдовзі в деяких областях, наприклад, у Бенгалії, на сході Індії, мусульмани становили більшість населення. Проте зберігалися і традиційні для Індії індуїзм та буддизм.

ПОВСЯКДЕННЯ ІНДІЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Про які явища повсякденного життя та звичаї індійців розповідають документи й ілюстрації? Які з них відрізняються від звичаїв інших народів?

ІЗ “КНИГИ ПРО РІЗНОМАНІТНІСТЬ СВІТУ” МАРКО ПОЛО2 (XIII ст.)

Коли хто помре і тіло його спалюють, дружина кидається у вогонь і разом із чоловіком себе спалює; таких жінок сильно хвалять. Сказати правду, багато жінок роблять те, що я вам зараз розповів. Місцевий народ молиться ідолам, а багато хто бикові; бик, кажуть вони, найславніша тварина. М’ясо його ні за що у світі не їстимуть, і ніхто аніяким способом не вб’є його.

2Марко Поло – італійський купець і мандрівник.

ІЗ “ЗАПИСОК ПРО КРАЇНИ ЗАХОДУ В ЕПОХУ ВЕЛИКОЇ ДИНАСТІЇ ТАН” СЮАНЬ ЦЗАНА

Про індійські міста

Міста і села мають брами. Їх вулиці та провулки заплутані. Головні вулиці брудні. Торгові ларьки стоять на цих вулицях з обох боків і мають відповідні знаки. М’ясники, рибалки, танцюристи та подібні їм живуть за межами міста. На вулицях ці люди зобов’язані триматися лівого боку, поки не дійдуть до свого будинку.

Про звичаї та одяг

Коли індійці сидять і відпочивають, вони використовують циновки.

Одяг індійці не кроять і не шиють. їм дуже подобаються білі тканини, і вони мало цінують кольорові або прикрашені малюнком…

Про торгівлю

В Індії є золото, срібло, мідь, нефрит, рідкісні самоцвіти і різноманітні коштовні каміння, які збирають на морських островах. Усе це індійці міняють на інші предмети. Справді, мешканці Індії завжди ведуть натуральний обмін, оскільки у них немає ні золотих, ні срібних монет…

Про царську сім’ю і військо

Головних воїнів у цій країні обирають із найхоробріших. Оскільки сини наслідують професію батьків, вони швидко оволодівають військовим мистецтвом. В Індії існують чотири роди військ: піхота, кавалерія, колісниці, слони. Слонів укривають міцною бронею, а до хоботів прив’язують гострі клинки.

1-3. Вироби індійських ремісників (сучасні фото)

Індійська богиня (середньовічне зображення) ВНЕСОК ІНДІЇ У СВІТОВУ КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ

Працюючи в парах, складіть таблицю “Основні досягнення науки і культури Індії”.

Індія зробила великий внесок у розвиток середньовічної культури. Уже з перших століть нашої ери в Індії користувалися десятковою системою числення – індійськими цифрами, що зараз відомі як арабські. Математики вміли виконувати дії з дробами, обчислювати площі фігур та об’єми тіл, із високою точністю визначили число π (пі). У багатьох містах Індії в Середні віки існували обсерваторії.

У книжках з медицини детально описувалася будова тіла людини та її внутрішніх органів. Лікарі вміли робити складні операції, використовуючи до 200 хірургічних інструментів і засоби знеболювання. Щоб розпізнати хворобу, визначали температуру тіла, вимірювали пульс хворого, оглядали колір шкіри та язика. Як ліки використовували настої, відвари та мазі.

Зазвичай літературні твори писали санскритом. Ця мова була міжнародною в цій частині світу, так само, як у Західній Європі – латина.

Санскрит – літературна мова Давньої Індії, мова науковців, священиків, освічених людей країн Південної Азії.

У перші століття нашої ери храми споруджували всередині печер. Серед них особливо вражають храмові печери Аджанти в Центральній Індії. Аби художник міг працювати при денному світлі, необхідному для створення такого шедевру, застосовувалася спеціальна система дзеркал.

– Яке враження справляють ці пам’ятки? Про який рівень розвитку індійського суспільства вони, на вашу думку, свідчать? Знайдіть ці пам’ятки на карті (с. 210).

Середньовічне місто Джайсалмер 2. Храм Кандар’я Мхадева (Кхаджурахо) Мінарет Кутб-Мінар (Делі) 4. У печері храмового комплексу “Аджанта” Що таке варни та касти? Який італійський купець описав середньовічну Індію? Яка мова в Індії була аналогічною латині? Оцініть внесок середньовічної Індії у світову духовну спадщину. Порівняйте устрій держави, суспільства, культуру і релігії Індії з європейськими державами.

Використайте карту й виконайте завдання. Які завойовники вторглися на територію Індії в XI ст.? Прокладіть свій шлях від Індії до Великого шовкового шляху. Через які міста він пройде, з народами яких країн ви зможете зустрітися?

ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Скарби середньовічного Сходу в музеях України

Мистецтво середньовічних Китаю та Індії не так широко представлене в українських музеях, як західноєвропейське. Проте й вітчизняні зібрання варті уваги.

У Національному музеї мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків зберігається унікальна колекція прикладного мистецтва та ремесел середньовічного Китаю: бронзове литво, порцеляна, художнє різьблення по каменю і слоновій кістці. Є рідкісні зразки китайської поховальної скульптури “юн”, що свідчать про суспільне життя, моду і звичаї певних періодів середньовічного Китаю. У музеї представлено найдавніший в Україні перський Коран XV ст., яскраві турецькі фаянси, мініатюрний живопис ісламського Середньовіччя.

В Одеському музеї західного і східного мистецтва можна оцінити лакові вироби Китаю, дізнаючись, наприклад, про те, що китайські імператори нагороджували ними за важливі заслуги. Невелика, проте рідкісна за змістом експозиція східного мистецтва зберігається в Золочівському замку, що на Львівщині.

Витвори із колекції Національного музею мистецтв

Скульптури “юн” (династія Тан, VІІ – X cт.). Порцелянова ваза з п’ятьма трубками, які, можливо, використовувались як посудини для пахощів (династія Тан, Х-ХІІ ст.)

Перевірте свої знання з розділу “СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СХІД”

Пригадайте дату утворення Османської імперії; покажіть на карті території Індії, Китаю, Османської імперії в різні періоди Середньовіччя, напрямки завойовницьких походів Османської імперії. Охарактеризуйте країни середньовічного Сходу, використовуючи поняття: “турки-османи”, “султан”, “яничар”, “Піднебесна імперія”, “касти”, “індуїзм”. Розкажіть про діяльність Мехмеда II. Оцініть внесок середньовічних Індії, Китаю та Османської імперії у світову духовну спадщину. Наведіть приклади досягнень культури Індії, Китаю й Османської імперії епохи Середньовіччя, взаємообміну східної та європейської спільнот. Підготуйте комп’ютерну презентацію на тему: “Культура Османської імперії, Індії та Китаю епохи Середньовіччя”.

Готуємося до уроку річного узагальнення

“ВНЕСОК ЦИВІЛІЗАЦІЙ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ В ІСТОРІЮ ЛЮДСТВА ТА СТАНОВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ ЄВРОПИ”

Ціле тисячоліття охоплює епоха Середніх віків, яку історики називають ще “середньовічний міленіум”. На цьому уроці ви пригадуватимете основні досягнення Середньовіччя, але це – лише частина його реального спадку. У V-XV ст. утворилися нові держави, було закладено основи сучасних націй і демократії, виникла нова світова релігія – іслам. У європейських державах склалися представницькі органи, а в містах – виборні ради та університети. Людство розвинуло матеріальну культуру: почали застосовувати вітряки й водяні млини, з’явилися перші домни, винайшли порох, компас і вдосконалили кораблі. Середньовіччя починалося зі ствердження, що “людина – пасивне знаряддя Бога”, а закінчувалося ідеями про унікальність кожної особистості.

Перевірте ваші знання основних понять, дат, географічних об’єктів, досягнень науки, культури епохи Середніх віків, без яких неможливо уявити світову історію та наше сьогодення.

Перевірте знання хронології Середньовіччя. Коли тривала епоха Середніх віків? У які століття відбувалося Велике переселення народів? Що було раніше: скликання Генеральних штатів у Франції чи прийняття Великої хартії вольностей? Які дві великі події пов’язані з 1453 роком?

Зверніть увагу, що всі основні дати, опрацьовані вами протягом року, є на синхроністичних таблицях, уміщених на форзацах підручника.

Пригадайте географію Середніх віків. Назвіть держави, що виникли в епоху Середніх віків. Назвіть країни, що вивчали в курсі історії Середніх віків і яких зараз не існує. Використайте карту (с. 219) і назвіть провідні держави наприкінці XV ст. Зіставте карти на с. 22 і 219 та проаналізуйте, як змінилася карта Європи протягом Середньовіччя.

III. Перевірте засвоєння основних понять курсу.

Згрупуйте за темами слова та словосполучення: варварське королівство, інквізиція, ратуша, халіфат, феод, романський стиль, іслам, Відродження, магістрат, патриціат, християнство, цех, мер, стани, гільдія, індуїзм, плебс, буддизм, єретик, готичний стиль, лихварство, міська комуна, університет, гуманізм. Оберіть із них ті, що використовуються зараз, і ті, що стали історизмами. Проаналізуйте епоху Середніх віків, послідовно виконуючи завдання. Назвіть речові та писемні історичні джерела, які можна використовувати для вивчення життя людини в епоху Середніх віків. Охарактеризуйте основні етапи, які пройшло людство в епоху Середніх віків. Пригадайте видатні постаті Середньовіччя. Назвіть не менше трьох діячів, які, на вашу думку, назавжди залишилися в історії завдяки своїй діяльності. Назвіть найбільші міста Середньовіччя. Охарактеризуйте причини швидкого зростання середньовічних міст. Поміркуйте, що в епоху Середньовіччя об’єднувало всіх людей, незалежно від їхнього походження, статі, країни тощо. Назвіть об’єднання людей, які утворилися в епоху Середніх віків (етнічні, професійні, навчальні тощо). Чому людина прагнула до об’єднання? Назвіть та охарактеризуйте основні технічні досягнення людства в епоху Середніх віків. Посилаючись на ілюстрації, охарактеризуйте внесок епохи Середніх віків у світову культуру та духовну спадщину. Обговоріть значення епохи Середніх віків та її зв’язок із сучасністю, послідовно виконуючи завдання. Поміркуйте, що об’єднує сучасну та середньовічну людину. Ознайомтеся з положеннями Біблії та Корану. Обговоріть, які цінності є спільними для обох релігій і яке значення вони мають для подальшого розвитку людства.

Біблія

Коран, хадиси

Шануй батька свого і матір свою.

Рай – під стопами матерів.

Тож у всьому – що хочете, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви.

Любов до людини – половина розуму.

Не свідчи неправдиво на ближнього свого.

І не прикривайте істину брехнею.

Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть.

Хто просить у тебе – дай, і від бажаючого позичити в тебе не відвертайся.

Не в тому благочестя, щоб повертати обличчя на Схід і Захід, а благочестя – хто повірив в Аллаха, і в янголів, і в пророків; і давав майно, незважаючи на любов до нього, сиротам, біднякам, подорожнім, близьким; і вистоював молитву, і очищався, і виконував заповіді.

Стережіться виставляти свою милостиню перед людьми, що бачили вас, бо не буде за це вам нагороди від Отця Небесного. Отож, коли чиниш милостиню, не сурми перед себе.

Слова добрі і прощення краще, ніж милостиня, за якою слідує образа.

І якою мірою міряєте, такою і вам мірятиме.

І будьте вірними в мірі, коли відміряєте, зважуйте правильними вагами.

Висловіть судження щодо ролі та значення Середніх віків у розвитку європейської цивілізації, враховуючи те, що в Новий час Середньовіччя “передавало” такі риси розвитку, як: Натуральне господарство; Станова, ієрархічна структура суспільства; Панування монархій; Теоцентризм (від латинського тео – “Бог”) – вплив релігії на всі сфери життя суспільства; Становлення гуманізму та демократії. Обговоріть, як розширилося у вашому уявленні поняття цивілізація після вивчення історії Середніх віків.

Література та Інтернет-джерела для тих, хто хоче продовжити подорож середньовічною історією

Балади про Робін Гуда (різні видання). Барагура В. Меч і книга. – К.,1993. Бутромеев В. П. Всемирная история в лицах: Раннєє Средневековье. Позднее Средневековье. Энциклопедия для школьников. Серия “Детский плутарх”. – М., 1998, 1999. Дервиз К. Великие сражения Средних веков 1000-1500. – М., 2007. Історія західноєвропейського Середньовіччя. Хрестоматія / УпорядникМ. О. Рудь: Навч. посібник. – К., 2005. Клименко Н. П., Малієнко Ю. Б. Книга для читання з історії Середніх віків: Навч. посібник для 7-го кл. загальноосвітн. навч. закл. – К., 2004. Крип’якевич І. Всесвітня історія: У 3 кн. – Кн. 2. Середньовіччя і нові часи. – К., 1995. Мустафін О. Р. Справжня історія Середніх віків. – Харків, 2014. Петрарка Ф. Сонети (різні видання). Сенкевич Г. Хрестоносці (різні видання). Скотт В. Айвенго (різні видання). Стівенсон Р. Л. Чорна стріла (різні видання). Тисяча і одна ніч (різні видання). Хаггард Г. Прекрасна Маргарет (різні видання). Internet Medieval Sourcebook Project The Labyrinth NetSERF The Internet Connection for Medieval Resources. Medieval Times Complete overview of Middle Ages history. The Middle Ages – an informational site for teachers and students Information from the Medieval Period. De Re Militari: The Society for Medieval Military History Medievalists. net Українська музична культура епохи Середньовіччя Сайт “Історична правда” Http://www. istpravda. com. ua/ Енциклопедія всесвітньої історії Http://javot. net/history/index. htm Http://improvisus. com/ua/vhid. html Серед кінофільмів, події яких відбуваються у Середні віки: “Гра престолів”, “Робін Гуд”, “Король Артур”, “Жанна д’Арк”, “Хоробре серце”, “Анна, королева Франції” та інші. Популярні комп’ютерні ігри, присвячені Середньовіччю: Stronghold, Medieval: Total War, The Settlers: Heritage of Kings, Anno 1404, Citadels, Imperia Online та інші.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Середньовічне суспільство Індії