ЩО ТАКЕ ЛАНЦЮГ ЖИВЛЕННЯ
Мета: формувати уявлення учнів про ланцюги живлення, вміння їх складати, аналізувати; розвивати спостережливість, мовлення, мислення, пам’ять; виховувати гуманне ставлення до тварин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Яка форма у бактерій, і де вони живуть?
– У чому полягає роль бактерій у живій та неживій природі?
– Назвіть продукти харчування, які з’являються в нас на столі завдяки діяльності бактерій.
– Доведіть, що бактерії можуть бути і друзями, і ворогами людини.
–
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл тварин за способами живлення та про ланцюги живлення.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 128-129)
– Пригадайте! Чим живляться комахи, риби, птахи і звірі?
– Поміркуйте, якими бувають тварини за способом живлення.
– Яких тварин називають рослиноїдними? Наведіть приклади.
– Яких тварин називають хижими, або хижаками? Наведіть приклади.
– Яких тварин називають усеїдними? Наведіть приклади.
Робота в парах
–
– Що пояснив Мудрий Лісовичок?
– Запам’ятайте! Перехід енергії їжі від рослин до рослиноїдних, а потім – до хижих тварин отримав назву ланцюга живлення.
– Розгляньте на с. 128 приклад типового ланцюга живлення: рослинами живиться гусінь метеликів, її поїдають комахоїдні птахи, що стають здобиччю для хижих птахів і звірів. Для кожного з організмів, які складають такий ланцюг, характерний свій спосіб живлення.
– З чого складається ланцюг живлення?
– Які ланки входять до його складу?
– З якої ланки він завжди розпочинається?
– Запам’ятайте! Ніхто і ніщо в природі не буває зайвим.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Складання ланцюга живлення
1) Робота за підручником (с. 129).
2) Оберіть правильний ланцюг живлення.
А) Водорості, риба, лисиця;
Б) риба, лисиця, водорості;
В) лисиця, водорості, риба.
– Отже, що таке ланцюг живлення?
3) Складіть ланцюг живлення:
Миша, колос, лисиця, їжак.
(Колос → миша → їжак → лисиця.)
4) Складіть ланцюг живлення в акваріумі.
5) Побудуйте ланцюги живлення (хто чим харчується) за зразком.
Гриби → білка → куниця.
А) Сойка, жолудь, яструб.
Б) Дятел, дуб, жук-короїд, тетерев’ятник.
В) Вовк, жолуді, кабан.
Г) Коріння дуба, миші, лисиця.
2. Гра “Продовж ланцюжок”
– На які дві групи розподіляються тварини за способом живлення?
А) Вовк, лисиця…;
Б) заєць, вівця…;
В) акула, щука…;
Г) корова, кінь…;
Д) ведмідь, дятел…
3. Гра “Третій “зайвий”
– Кенгуру, ведмідь, верблюд.
– Лисиця, тигр, лось.
– їжак, куниця, яструб.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 129.
– На які групи розподіляють тварин за способом живлення? Наведіть приклади.
– Що називають ланцюгом живлення? Наведіть приклади кількох ланцюгів живлення.
– Які ланки входять до ланцюга живлення?
– Поміркуйте, чому першою ланкою в ланцюзі живлення завжди є рослина.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 128-129.