ЩО ТАКЕ НАУКОВИЙ МЕТОД?
Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ
§2. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ДОСЛІД
3. ЩО ТАКЕ НАУКОВИЙ МЕТОД?
Галілей зробив за своє довге життя багато відкриттів, і його визнають одним з найвидатніших учених за всю історію людства. Головне ж його відкриття – науковий метод, яким і сьогодні керуються вчені всього світу, вивчаючи явища природи. Науковий метод грунтується на таких засадах:
1. На підставі спостережень за природними явищами вчений робить припущення про закономірності перебігу цих явищ. Такі припущення називають науковими гіпотезами.
2.
Так, ви вже знаєте, що у своїх дослідах Галілей намагався максимально зменшити тертя, щоб виявити його вплив на рух тіла.
Науковий експеримент образно називають “запитанням до природи”: проводячи дослід, учений “запитує природу”, аналізуючи ж результати досліду, він “читає її відповідь”.
ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД
Перевіримо на досліді – чи можуть тіла однакової маси падати не однаково? Відпустимо з деякої висоти аркуш паперу
Хочеш дізнатися більше?
ФІЗИЧНІ МОДЕЛІ
Явища природи досить складні та до того ж пов’язані одне з одним. І під час дослідів не завжди вдається “виділити” якесь одне явище “у чистому вигляді”.
Отже, щоб краще вивчити природні явища й зрозуміти, що їх спричинює, учені часто розглядають спрощене уявлення про певне явище – таке, у якому виділено тільки найважливіші його риси. Таке уявлення називають фізичною моделлю явища.
Багато законів природи вчені відкрили завдяки використанню фізичних моделей. Надалі ми розглянемо приклади таких моделей, а зараз стисло опишемо деякі з них.
Моделлю фізичного тіла, яку дуже часто використовують, є матеріальна точка. Так називають тіло, розмірами якого в розглядуваній задачі можна знехтувати.
Наприклад, вивчаючи рух Землі навколо Сонця, нашу планету можна вважати матеріальною точкою, незважаючи на її величезний розмір. А ось розглядаючи добове обертання Землі, її не можна вважати матеріальною точкою: адже точка не може обертатися навколо себе!
Іншим важливим прикладом фізичної моделі є промінь світла – так називають вузький пучок світла, настільки вузький, що його шириною в розглядуваній задачі можна знехтувати. У розділі “Світлові явища” ми вивчатимемо поширення, відбиття та заломлення променів світла.
Там же ми познайомимося ще з одною фізичною моделлю – точковим джерелом світла. Так називають джерело світла, розміри якого набагато менші за відстань до нього. Точковими джерелами світла для нас можна вважати, наприклад, дуже далекі зорі.
А от найближчу до нас зорю, Сонце, ми не можемо вважати точковим джерелом світла, хоча відстань від Сонця до Землі більше ніж у 100 разів перевищує діаметр Сонця. До цього ми ще повернемось.