Шкідливі бактерії
Розділ IV. БАКТЕРІЇ
УРОК 59
Тема. Шкідливі бактерії
Мета. Сформувати в учнів знання про бактерії, які спричиняють хвороби рослин, тварин і людини, та засоби профілактики цих захворювань; пояснити правила зберігання харчових продуктів і правила особистої гігієни.
Основні поняття і терміни: бактерії-сапрофіти, хвороботворні, дифтерія, туберкульоз, кашлюк, тиф, правець, холера, крапельна інфекція.
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда (підготовча), розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація обладнання);
Обладнання: зразки продуктів харчування людини з етикетками чи просто упаковки від них (молоко довготривалого зберігання (Т-молоко), шоколад, сік, сирок глазурований, сир фасований тощо), гілка дерева, нитки.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
Етапи уроку | Час, хв. | |
1. | Організаційний момент. | 1 |
2. | Перевірка виконання учнями домашнього завдання. | 10 |
3. | Повідомлення | |
Мотивація навчальної діяльності. | 3 | |
4. | Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу. | 15 |
5. | Узагальнення і систематизація вивченого. | 10 |
6. | Підсумки уроку, аргументація оцінок. | 5 |
7. | Домашнє завдання. | 1 |
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.
Тестова перевірка знань:
1. Більшість рослин отримують сполуки Нітрогену:
А) з грунту;
Б) з повітря;
В) як підгодівлю людиною.
2. Колонії азотфіксуючих бактерій накопичуються у:
А) бульбочках, які утворюються в результаті розростання клітин кореня;
Б) бульбах;
В) кореневищах.
3. Азотфіксуючі бактерії вступають у симбіоз переважно з рослинами родини:
А) Бобові;
Б) Капустові;
В) Айстрові.
4. Бактерії, які перетравлюють целюлозу, сприяючи цим перетравлюванню проміжних речовин великою рогатою худобою, живуть у відділі шлунка корови в:
А) книжці;
Б) сичузі;
В) рубці;
Г) сітці.
5. Бактерії, які живуть у кишечнику людини:
А) шкодять здоров’ю людини;
Б) синтезують вітаміни групи В і вітамін К;
В) не мають практичного значення.
6. Оцет спиртовий отримують:
А) зі спирту в результаті діяльності бактерій;
Б) в результаті діяльності грибів;
В) із оцтової кислоти.
7. Продуктом діяльності бактерій Лактобацілюс є:
А) спирт;
Б) кефір;
В) силос.
8. Природні речовини, які мають здатність вбивати інші мікроорганізми, називаються:
А) антибіотики;
Б) бактерії;
В) гриби.
9. З бактерій роду Стрептоміцес отримують антибіотик:
А) пеніцилін;
Б) стрептоміцин.
10. Надзвичайно цінний для тварин харчовий продукт – білок отримують в результаті діяльності спеціальних бактерій:
А) так;
Б) ні.
11. Інсулін, який отримують у результаті діяльності бактерій, став доступним для використання завдяки науці:
А) медицині;
Б) біотехнології;
В) генній інженерії.
12. Спіруліна є важливим джерелом:
А) білків;
Б) жирів;
В) вуглеводнів.
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемні запитання. Підготовна бесіда. Подумайте, чому на кожному продукті, який ви купуєте в магазині, на етикетці є напис: “Вжити до…” або “Термін зберігання…” Що ви знаєте про те, як подовжують термін зберігання продуктів? Чому ваша мама і бабуся весь час наголошують на тому, щоб ви мили руки після вулиці, відвідування туалету та перед їжею? Як ви думаєте, чи є в організмі людини якийсь природний бар’єр проти проникнення бактерій?
Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати, як бактерії можуть завдавати шкоди людині та як цьому запобігти.
План
1. Псування продуктів харчування і бактерії.
2. Хвороботворні бактерії.
3. Правила особистої гігієни.
4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.
Псування продуктів харчування і бактерії
Розповідь з елементами бесіди. Зі спостережень за щоденними подіями, що відбуваються навколо нас удома, школі, магазині чи на вулиці, вам, напевне, добре відомий той факт, що продукти харчування не можна зберігати нескінченно довго. Усі вони мають певний термін придатності, іншими словами, тільки впродовж якогось часу їх можна вживати у їжу, а після закінчення цього терміну продукт втрачає смак, колір, запах, тобто змінює свої якості й навіть може бути отруйним. Термін придатності залежить від багатьох чинників. По-перше, від того, якого походження даний продукт, тобто яким чином він отриманий. Наприклад, якщо це молоко чи кисломолочний продукт (кефір, ряжанка, сир чи масло), то вони зберігаються лише декілька днів, і то лише за умов низької температури, тобто у холодильнику. Чому так відбувається? Тому що у молоці і, відповідно, продуктах, отриманих з нього, міститься надзвичайно велика кількість різноманітних бактерій, і в цих продуктах багато води. За таких умов у бактерій постійно відбуваються процеси життєдіяльності, і молочний цукор перетворюється на молочну кислоту, продукт скисає. Вам відоме молоко довготривалого зберігання (Т-молоко). Його отримують у результаті теплової обробки молока в стерильних умовах. За таких умов усі бактерії гинуть, і Т-молоко може зберігатися набагато довше за звичайне.
Як же слід купувати та зберігати продукти? Вам потрібно запам’ятати, що кожен продукт потребує відповідних умов зберігання і може зберігатися обмежений час. Тому при покупці слід уважно читати, що написано на етикетці, чи не закінчився для нього термін використання, і вдома зберігати його там, де вказано і при потрібній температурі. Бактерії, які псують продукти харчування, є бактеріями-сапрофітами, оскільки вони харчуються вже неживими частинками рослин і тварин (за визначенням біологічного словника).
Хвороботворні бактерії
Розповідь учителя з послідовним заповненням таблиці на дошці. Учні заповнюють аналогічну в практикумах.
Серед найбільш відомих хвороб людини, збудниками яких є бактерії – це дифтерія, туберкульоз, кашлюк (коклюш), тиф, правець, холера, бактеріальна дизентерія і сальмонельоз.
Коли хтось хворіє на ангіну і на гландах з’являється білий наліт, то медсестра бере з горла мазок. Для чого це роблять? Це здійснюють для того, щоб точно знати, яка у людини хвороба, – ангіна чи дифтерія. Дифтерію спричиняє бактерія Корінебактеріум діфтеріе, яка через виділення з кашлем чи чханням від хворої людини потрапляє до здорової (крапельна інфекція). Ці бактерії небезпечні тим, що, паразитуючи у глотці, виділяють токсин, який через кров розноситься по всьому організму й дуже шкодить серцю. Для лікування дифтерії застосовують речовину, що нейтралізує токсин – анатоксин, і водночас призначають антибіотики. Для запобігання цьому захворюванню слід обмежити контакти з хворими людьми, а при потребі контактування одягати марлеву пов’язку.
Іншою досить розповсюдженою хворобою, яка виникає найчастіше у людей, які погано харчуються і внаслідок цього мають ослаблений імунітет, є туберкульоз. Ця хвороба спричиняється діяльністю бактерії Мікобактеріум туберкульозіс. Вважається, що ця бактерія постійно присутня в організмі людини, але починає активно розмножуватись і пошкоджує легені, коли у людини послаблюється імунітет. Крім того, додатковими джерелами зараження є хворі люди (крапельна інфекція) та молоко хворих корів. Лікують туберкульоз антибіотиками типу стрептоміцину.
Кашлюк спричиняється бактерією Бордетела пертусус, яка оселяється у верхніх дихальних шляхах людини і викликає виснажливі напади кашлю. Людина заражається від хворого на кашлюк через крапельну інфекцію. Від кашлюку роблять щеплення, здебільшого маленьким дітям, вводячи вбиті бактерії. Для запобігання захворюванню слід не контактувати з хворими на цю недугу.
Тиф – страшна хвороба, яка забрала життя у тисяч людей, спричиняється діяльністю бактерій Рікетсія. Висипний тиф супроводжується висипами на шкірі, але переважно пошкоджуються стінки кровоносних судин, що призводить до утворення тромбів. Джерелом зараження є воші. Для лікування застосовують антибіотики тетрациклінового ряду. Профілактичними заходами є дотримання чистоти і правил особистої гігієни.
Правець спричиняє бактерія Клостридіум тетані. Ця бактерія живе у грунті й людина заражається правцем, коли поранить тіло й у рану потрапить ця бактерія. У процесі життєдіяльності Клостридіуму тетані утворюється токсин, який згубно діє на рухові нерви спинного мозку. Найчастіше хворі помирають. Для профілактики застосовують щеплення анатоксином.
Холера – надзвичайно важка хвороба, яка супроводжується загальним зневодненням організму. Частіше за все людина помирає. Бактерією, що спричиняє цю хворобу, є Вібріо холере – Холерний вібріон. Бактерія оселяється в тонкому кишечнику людини і виділяє токсин, який уражає слизову оболонку. Бактерія потрапляє до організму людини з водою чи продуктами, забрудненими мухами, фекаліями хворих людей, через забруднені предмети. Лікують холеру антибіотиками тетрациклінового ряду.
Сальмонельоз спричиняється життєдіяльністю бактерії Сальмонели, яка паразитує і пошкоджує травний тракт людини. Потрапляє в організм через м’ясні продукти, виготовлені з м’яса хворої худоби, переважно через домашніх птахів і свинину, також через фекальні забруднення. Вакцини від цієї хвороби нема, а антибіотики тетрациклінового ряду малоефективні.
Слід особливо зазначити, що при перших проявах будь-якої хвороби потрібно негайно звертатися до лікаря. Бо в описаних випадках зволікання призводить до довгого виснажливого лікування або буває вже надто пізно.
Правила особистої гігієни
1. Завжди мийте руки, прийшовши з вулиці чи відвідавши туалет. Також руки треба мити перед кожним вживанням їжі.
2. Мийте перед вживанням овочі та фрукти.
3. Не вживайте продуктів, у яких закінчився термін зберігання або які стали по-іншому пахнути.
4. Намагайтеся зберігати продукти у холодильнику (якщо вони швидко псуються) або в поліетиленових пакетах, щоб на них не сідали мухи.
5. При пораненні брудними предметами чи при потраплянні у рану бруду завжди звертайтеся до лікаря і зробіть (якщо необхідно) щеплення від правця.
5. Узагальнення і систематизація вивченого.
1. Розгляньте видані вам продукти повсякденного харчування людини чи обгортки з них. Знайдіть термін придатності, склад, умови зберігання. Порівняйте. Зробіть висновки.
2. Прокоментуйте правила особистої гігієни.
3. Заповніть таблицю.
Деякі хвороби людини, викликані бактеріями
Назва хвороби | Збудник | Які частини організму уражаються | Спосіб зараження | Як лікують |
Дифтерія | ||||
Туберкульоз | ||||
Кашлюк | ||||
Тиф | ||||
Правець | ||||
Холера | ||||
Сальмонельоз |
4. Самостійна робота учнів з підручником. Методичний прийом “Дерево мудрості”. Учням пропонується прочитати текст параграфа та сформулювати складне запитання до тексту, записавши його на маленькому аркуші паперу. Папірець скручують трубочкою, зав’язують ниткою та прикріплюють до гілки дерева, ніби одягають ялинку. На дереві буде стільки “іграшок “, скільки учнів у класі. Потім учні по черзі підходять до дерева, зривають запитання та відповідають на нього. Слухачі оцінюють відповіді.
6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа.