Сонячна активність

§12. Сонце – наша зоря

3. Сонячна активність

Сонячна активність визначається кількістю плям та їхньою загальною площею. Дослідження показали, що температура всередині плями досить висока і сягає 4500 К, але пляма здається темною на тлі більш гарячої фотосфери з температурою 5780 К (рис. 12.5, 12.6). Виникає питання: що знижує температуру всередині плями? Плями на Сонці можуть існувати протягом кількох місяців, тому виникла гіпотеза, що якийсь процес гальмує конвекцію плазми в сонячній плямі та підтримує різницю температур. Зараз доведено, що

таким “ізолятором” є сильне магнітне поле, яке взаємодіє з електрично зарядженими частинками плазми і гальмує конвекційні процеси всередині плями.

Ще одна загадка активності Сонця захована в її періодичності – цикл зміни кількості плям повторюється приблизно через кожні 11 років (рис. 12.7).

Сонячна активність

Рис. 12.5. Сонячна пляма – це область фотосфери, де знижується температура, бо сильне магнітне поле у плямі зупиняє конвекцію

Сонячна активність

Рис. 12.6. Плями з’єднані між собою попарно, як полюси в магніті, кожна пляма має свою магнітну полярність

Сонячна активність

class=""/>

Рис. 12.7. Зміна сонячної активності визначається кількістю плям та їхньою площею

Для допитливих

Плями зв’язані між собою магнітними силовими лініями подібно до полюсів магніту – кожна пляма має свою полярність. Так само, як неможливо розділити північний та південний полюси магніту, так і сонячні плями існують тільки парами, які мають різні магнітні полярності. Якщо врахувати полярність плям, то цикл сонячної активності триває приблизно 22 роки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Сонячна активність