Спілкування. Переваги та недоліки комп’ютера

І семестр

ТЕМА “АНГЛІЙСЬКА МОВА В ПОЗАУРОЧНИЙ ЧАС”

УРОК 10

Тема. Спілкування. Переваги та недоліки комп’ютера

Мета:

– формувати навички вживання тематичних ЛО в усному мовленні учнів у граматичних структурах Present і Past Simple Tense;

– навчити учнів правильного вживання мовленнєвих штампів;

– практикувати в непідготовленому ММ і ДМ з допомогою проблемних завдань;

– вдосконалювати навички аудіювання, читання та усного мовлення за темою;

– розвивати спостережливість, кмітливість і пізнавальний

інтерес до вивчення англійської мови.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

A) Перевірка виконання домашнього завдання. Впр. 1, с. 21.

How can people exchange information, ideas and emotions? What means of communication can you name?

Which of them are used at home, at work, in business?

What means of mass communication can you name?

How do artists communicate their ideas and emotions to the public?

Read the list of different means of communication and say where each of them can be used, how and what for.

B) Виконання впр. 2, c. 21-22 – look through and try to match the descriptions with the dates on this timeline.

Mobile phone and the Internet pictographic writing

– Morse telegraph

– first telephone

first CD players

– first radio

– start of printing

C) Виконання впр. З, c. 22 – read the texts about computers and choose the best title for each of them.

Dangerous Habit

Ruiners of Lives

Great Invention

Problem Makers

D) Answer the following questions using the contents.

Text A

What is the doctor’s idea about computers?

Why did she stress that parents don’t need to worry?

What’s the computer impact on children’s social lives?

What does Margaret Shottonmean mean by saying “the inventors of tomorrow”?

Text В

Why are the parents worried?

How long do their children play the computer games?

What do the parents think about computers?

Text C

Do the teenagers have any problems with spelling?

How much texting and e-mailing do the teenagers do now?

Why did the girl use the text language in her essay?

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Впр. 4, с. 22.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Спілкування. Переваги та недоліки комп’ютера