Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств

Мета. Закріпити в учнів поняття “охорона природи”, уявлення про роль природи в житті людини та про співпрацю людей в галузі її охорони. Ознайомити з правилами поведінки на природі. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати почуття відповідальності за збереження природи.

Обладнання. Картки для роботи в групах, ілюстрації з теми.

Зміст уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Актуалізація опорних знань.

Чому потрібно охороняти природу? Від кого вона потребує

захисту?

Чи може кожна держава окремо піклуватися про охорону довкілля?

2. Оголошення теми і мети уроку.

– Охороняти природу, піклуватися про її багатства легше, коли об’єднати зусилля всіх країн світу. Сьогодні ми поговоримо про співпрацю людей в галузі охорони природних багатств.

3. Робота в парі.

– Доберіть прикметники до слова “природа”.

4. Розповідь учителя.

– Людина приходить у світ і отримує безкоштовно у спадок неоціненні дари: землю, воду, багатства надр, великі і малі річки, гори і безкраї рівнини, неповторні ландшафти, ліси, квіти, щедрі плоди землі, що годують нас. Все

це належить нам, людям. Все це – наш з вами дім. Та чи завжди людина берегла природу?

Є свідчення про те, що в деяких народів ще сотні років тому виділяли заповідні ділянки, накладали “табу” на полювання на певних диких тварин, регулювали землекористування. У Стародавньому Китаї навіть створювали заповідники, охороняли ліси. У Монголії жорстока кара чекала на тих, хто полював під час розмноження птахів і ссавців. В Індії в заповідних лісах забороняли рубати дерева, полювати на папуг, носорогів. Природоохоронні заходи були поширені і в інших країнах Стародавнього світу, зокрема у Вавилоні, Греції, Римській імперії. У країнах Європи, наприклад, у Польщі, Англії. Франції, створювали закони про охорону лісів, які запобігали швидкому зменшенню площ лісових масивів. У Київській Русі природоохоронні закони видав Ярослав Мудрий, про що свідчить пам’ятка права “Руська правда”. Там зазначено про заборону вирубувати ліси, полювати на бобрів, рідкісних птахів. У XII ст. у Володимиро-Волинському князівстві спеціальними актами забороняли полювання на деяких диких тварин. Ліси на берегах річок оголошували заповідними. Порушників указів карали смертю. Поміщикам забороняли рубати дубові і соснові ліси без дозволу, вимагали від них садити нові ліси, закладати сади. В Україні діяли гетьманські універсали з питань охорони земель, лісів і тварин.

Йшли роки, люди зрозуміли, що для збереження довкілля потрібно об’єднати свої зусилля. Ще на початку XX ст. учені багатьох європейських країн виступали за міжнародне співробітництво в галузі охорони природи. Важливий крок у цій справі зробив Міжнародний з’їзд охорони природи, що відбувся 1913 р. у Швейцарії. Але широкого визнання ця ідея набула після Другої світової війни. У Франції на Міжнародному конгресі в 1948 р. відбулося створення Міжнародної спілки охорони природи (МСОП). ООН, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ), Всесвітня метеорологічна організація (ВМО), Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАРАТЕ), Продовольча і сільськогосподарська організації, ЮНЕСКО, програми ООНз довкілля (ЮНЕП) та багато інших організацій працюють над проблемами охорони природи. Україна успішно співпрацює з цими організаціями.

5. Опрацювання статті в підручнику (с. 153-154).

– Чому держави світу вирішили охороняти природу Землі гуртом?

– Які міжнародні організації здійснюють захист довкілля?

Чи бере участь українська держава в міжнародних природоохоронних заходах?

6. Робота в групах.

– Запишіть методи захисту дикої природи:

1 група – методи захисту риби;

2 група – квітів;

3 група – птахів;

4 група – диких кабанів.

7. Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення вивченого.

1. Робота з прислів’ями (с. 155).

2. Робота в зошиті.

3. Опрацювання казки “Киплячий океан” (с. 155-157).

– Як вирішили розважитись пізнайки?

– Якої шкоди заподіяв природі дракон?

– Чого навчила ця пригода дракона і пізнайків?

V. Підсумок уроку.

– Що таке міжнародне співробітництво?

– Які вам відомі міжнародні організації з охорони природи?

– Чому охорону природи вважають однією з найважливіших проблем сучасності?

VI. Домашнє завдання.

– Використовуючи різні джерела інформації, дізнайтеся, як можна охороняти природу в нашій місцевості.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств