Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств

РОЗДІЛ 4. ЛЮДИНА І СВІТ

& 27. Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств

Поміркуй! Чи потрібно охороняти довкілля? Чи може кожна держава окремо піклуватися про збереження природних багатств?

Упродовж сторіч люди усвідомлювали, якої шкоди вони завдають природі, але змінювати ставлення до неї не квапилися. Щороку ці збитки ставали відчутнішими. Так тривало аж до середини 20 століття, коли людство нарешті зрозуміло: якщо не перестати руйнувати Землю, то нашим правнукам ніде буде жити. Впродовж другої половини

20 століття світова спільнота прийняла десятки законів і підписала угоди про захист природних багатств Землі.

Наприклад, у 1985 році була прийняла – Віденська конвенція про охорону озонового шару. Ні підписали представники 197 країн світу, що стало першим серйозним кроком до захисту планети від шкідливого впливу людини на природу.

Сьогодні активно здійснює захист довкілля та пропагує дбайливе ставлення до природи незалежна міжнародна організація “Грінпіс”. Їїпредставництва відкриті в 47 країнах світу, зокрема і в Україні, в організації працює майже З тисячі осіб. Ще більше людей співпрацюють з організацією

добровільно і безкоштовно – таких приблизно 15 тисяч. Ці люди проводять наукові дослідження, благодійні концерти й акції протесту, спрямовані на захист і відродження дикої природи, охорону тварин, рослин, океанів, озонового шару планети.

Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств

Емблема міжнародної організації “Грінпіс”

Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств

Країни, що входять в організацію “Грінпіс” Українська держава з перших днів незалежності бере активну участь у міжнародних заходах з охорони природи. У програму ЮНЕСКО ще у 1993 році були внесені три українські заповідники: Асканія-Нова, Чорноморський та Закарпатський заповідники. Крім того, Україна підписала 44 міжнародні угоди і договори про взаєморозуміння у питаннях охорони довкілля. Наша держава є членом Ради Європи – однієї з найвпливовіших організацій, в діяльності якої питання збереження довкілля займають важливе місце. Як член ООН, Україна разом з іншими країнами світу продовжує активно працювати над завданнями щодо порятунку нашої планети від екологічного лиха.

“Грінпіс” (англ. Greenpeace – зелений світ) – незалежна міжнародна природоохоронна організація.

Чому держави світу вирішили охороняти природу Землі yсі разом?

Чи бере українська держава участь у міжнародних природоохоронних заходах?

Прочитай прислів’я. Поясни, як ти розумієш їх зміст

* * *

Природа одному мати, а іншому – мачуха.

* * *

Земля – мати наша.

* * *

Земля – тарілка: що покладеш – те й візьмеш.

* * *

Про землю піклуйся – золотим зерном милуйся.

Прочитай

Киплячий океан

Якось спекотного сонячного ранку пізнайки вирішили влаштувати вихідний. Справи, звичайно, не чекають, але й відпочивати іноді потрібно. Тим паче, такого погожого дня. Тому відразу після сніданку вони пішли на берег океану розважатися і грати нову гру. Потрібно було пірнути у воду і під її товщею розповісти віршик. Голос оповідача з-під води здавався дуже смішним. Тому пізнайки безупинно реготали. До речі, підводний сміх потішав їх ще більше, ніж віршики.

Дракон цього дня прокинувся раніше, ніж звичайно, навів лад у печері, поснідав і визирнув на вулицю. З вершини своєї гори він побачив, що його друзі вже із задоволенням граються на пляжі. Дракон начепив сонцезахисні окуляри, одягнув панаму і поквапився до них. Та коли прийшов на берег, там уже нікого не було. “Дуже дивно, – подумав він, – ще хвилину тому всі були тут”. Аж ось дракон помітив чудернацьке явище – море кипіло. Так-так, як вода у чайнику. Поверхня океану вздовж пляжу покрилася дрібними пухирцями. Не встиг дракон до пуття обміркувати побачене, як з-під води почали один за одним вискакувати пізнайки. Вони вибігали на берег, падали в пісок і, перекидаючись, кричали й реготали. Але їхній моторошний регіт видався драконові за плач. Від такого порівняння мурашки пробігли по шкірі. Він уже почав перебирати в голові варіанти надання першої допомоги при опіках, як один пізнайко встав, обтрусив пісок і, посміхаючись, сказав:

– О! Доброго ранку, друже! Гайда з нами під воду. Буде весело!

– Як під воду? – злякався дракон. – Вона ж кипить!

Він показав на океан. Але вода чомусь уже не бурлила. Пізнайки, уважно простеживши за його вказівним пальцем, здогадалися, що він сприйняв пухирці, які з’являлися над водою від їхнього реготу, за кипіння океану. Щойно вони пояснили другові, у чому річ, він теж захотів погратися з ними. Зважаючи на те, що вчора ввечері дракон вивчив новий віршик, він неодмінно хотів похвалитися перед друзями. Та й бульбашки з-під води – це ж так весела.

Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств

Не чекаючи, поки пізнайки залізуть в океан, дракон, ще стоячи на березі, засунув голову під воду й спробував сказати кілька слів. Його голос звучав так дивно, що через кілька секуча, не стримавшись, дракон розреготався Від сміху з його рота вирвалися величезні язики полум’я, а вода знову покрилася пухирцями. Цього разу океан справді закипів Із води почали вистрибувати десятки риб Деякі вже навіть ошпарилися На щастя, пізнайки мали під руками відра для піску, у які вони ще до приходу дракона набрали холодної води. Туди й помістили всіх рибок. Як тільки вода в океані стала прохолодною, їх відразу випустили на волю. Кількох довелося залишити й лікувати ще кілька днів. А дракон пообіцяв, що більше ніколи не буде дихати вогнем, особлива під водою. Адже декілька секунд веселощів могли коштувати комусь життя.

Якої шкоди заподіяв дракон природі?

Поміркуй, які ще неприємності довкіллю він міг нанести, якби не був таким добрим та уважним Чого навчила ця пригода дракона та пізнайків?

Чи доводилося тобі спостерігати, як людина забруднює навколишнє середовище? Розкажи про це.

Доберіть прикметники до слова “природа”.

Поміркуйте

Що ви можете зробити для довкілля, об’єднавши свої зусилля?

Підсумуй свої знання

– Людська діяльність приносить непоправної шкоди природі Землі.

– Найбільшою незалежною міжнародною організацією із захисту довкілля є “Грінпіс”.

– Україна разом з іншими державами світу активно працює над порятунком нашої планети від екологічного лиха.

Перевір себе

1. Доведи, що необхідно бережно ставитися до довкілля і природних багатств Землі

2. Які держави співпрацюють у питаннях охорони навколишнього середовища?

3. Які заходи проводять в Україні для збереження природи?

Використовуючи різноманітні джерела інформації, дізнайся, як люди охороняють природу в твоїй області.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Співробітництво людей у галузі охорони довкілля, природних багатств