СПРАГА БДЖІЛ
СПРАГА БДЖІЛ. Бджолам необхідна вода для нормальної життєдіяльності, для приготування личинкового корму, розчинення меду, що закристалізувався, регулювання температури й вологості в гнізді. Потреби однакових за силою бджолосімей у воді можуть бути різними: один вулик, наприклад, може перегріватися, стоячи на пригріві, а інший, установлений у тіні або пофарбований у світлий колір, не відчуватиме цього, в одному гнізді може бути більше розплоду, а в іншому – менше.
Шляхом досліджень було встановлено, що сильна сім’я у весняний період
Для задоволення своїх потреб у воді бджоли навесні вилітають із вуликів на її пошук. Вони віддають перевагу водоймам зі стоячою водою, калюжам, болотам, де вода швидше прогрівається під сонячними променями. У холодну й вітряну погоду багато бджіл, що вилетіли на пошуки води, гине. Щоб уберегти бджіл і запобігти занесенню на пасіку різних
Поїлки найкраще встановити в тихому місці на пригріві, щоб вода увесь час прогрівалася, була завжди чистою й мала температуру парного молока.
Поїлки найчастіше роблять із дерев’яної бочки, діжки або металевого бачка з краном. До ємності, використовуваної як поїлка, пристроюють накладну дошку, у якій зроблені зигзагоподібні борозенки або на яку також зигзагоподібно набивають планочки, що забезпечують рівномірне стікання води. Кран відкривають так, щоб вода з нього рівномірно капала й повільно стікала борозенками (у такому випадку вона встигатиме прогрітися під сонцем і бджоли споживатимуть її з більшим задоволенням, ніж холодну). Для її підігріву на кочових пасіках можна побудувати найпростішу піч із цегли, глини або землі, а на стаціонарних – підвести до поїлок електропідігрівання.
Бджоли охоче беруть теплу воду в ранній період весни й восени, тому що вона потрібна для розрідження меду й приготування корму для личинок. Навесні бджоли приносять багато квіткового пилку. Нерідко, коли псується погода, настають затяжні холоди й ллють дощі, бджолам-годувальницям необхідно вживати у великих кількостях свіжий пилок. Відсутність у гніздах або на пасіці води призводить до масової загибелі бджіл від запору, так званої травневої хвороби. При наявності поїлки з теплою водою можна уникнути загибелі бджіл.
Привчити бджіл відвідувати поїлку можна, використавши дресирування. На поїлку або поруч із нею ставлять маломедний розпечатаний стільник. Бджоли швидко його знаходять, беруть корм і надалі охоче відвідують поїлку.
При низькій температурі повітря бджоли практично не залишають вулики, але за теплою водою вони полетять сміливо, навіть при температурі повітря +7 °С.
У період зимівлі бджоли задовольняють свою потребу у воді за рахунок гігроскопічності меду. Мед при нормальній відносній вологості в приміщенні (80-85 %) убирає вологу з повітря. Коли ж повітря в зимівнику сухе, мед не убирає вологу й бджоли починають відчувати спрагу: шумлять, їхній клуб розпадається, вони залишають вулик і гинуть.
Щоб уникнути загибелі бджолосімей у період зимівлі, їм дають воду в поїлках, зволожують у зимівнику повітря.