СТАН ПІДЗЕМНИХ ВОД УКРАЇНИ
Екологія – охорона природи
СТАН ПІДЗЕМНИХ ВОД УКРАЇНИ – оцінка стану підземних вод, яку здійснюють за допомогою режимної системи пунктів спостережень (на 1 січня 1994 р. їх налічувалось 7334). Свідчить про зростання впливу інтенсивної госп. діяльності на гідрогеол. умови України. Це виявляється, в основному, у збільшенні мінералізації підземних вод і концентрації в них шкідливих компонентів. За останні 30 рр. встановлено регіональне збільшення мінералізації грунт, вод від 0,5 до 10 г/дм3, що погіршило якість питної води. Найконтрастніше ці
Макс. забрудненням грунт, вод орг. сполуками та важкими металами характеризується кілька районів: Донецько-Макіївський, Горлівський, Антрацитівський, Попаснянський). Лише в межах Краматорського родовища підземних вод виведено з експлуатації 14 800 м3/добу потужностей підземних вод, є загроза цілковитого виведення родовища з ладу. У межах Луганська вся вода, яку відбирають, не відповідала держ. стандартам. У Рубежансько-Лисичанському пром. районі внаслідок забруднення виведено з експлуатації 21 000 м3/добу потужностей підземних вод (7 водозаборів). У межах Криворізького залізорудного басейну заг. площа забруднення грунт, вод становить близько 310 км2. Існує реальна загроза забруднення грунт, вод радіонуклідами, які можуть постійно потрапляти у донні відклади і поверхневий стік р. Дніпро (Київська, Житомирська, Чернігівська обл.). У деяких районах (Овруцький, Малинський, Народицький) виявлено радіонуклідне забруднення шпарових підземних вод.
Гідрохім. обстановка в Одеській, Миколаївській, Херсонській обл. ускладнюється інтенсивним зрошувальним землеробством, яке сприяє засоленню та нітрифікації грунтів і грунт, вод.
Повсюдне погіршення якості підземних вод спричинює застосування пестицидів. На територіях Кіровоградської, Луганської, Херсонської обл. у пробах води фіксується симазин, наявність якого у підземних водах неприпустима. Загалом в Україні с.-г. угіддями зайнято понад 45 % площі, яка розміщена над зонами водоносних горизонтів. Всюди на території України у грунт, водах виявляються нітрати у кількостях до 32,1 мг/дм3.
Хоча більшість водозаборів України діє у сталому гід родин, режимі, триває формування депресійних лійок (від одиниць до десятків км2) у районі міст Київ, Полтава, Харків, Суми, долині річки Сіверський Донець, у Зх. Донбасі, Запорізькій обл.